Terítéken a hazai élelmiszer ára
Fotó: László Ildikó
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
2024. október 24., 21:312024. október 24., 21:31
Florin Barbu rámutatott, a médiában megjelent egy munkaváltozat a hazai élelmiszerek árréskorlátozásáról szóló rendeletről, az ebben szereplő adatok azonban nem véglegesek, a kormány elé az a változat kerül majd, amelyet előtte közzétesznek a mezőgazdasági minisztérium honlapján.
A tárcavezető leszögezte, nem akarnak elhamarkodottan dönteni, valamennyi érintett szereplővel konzultálni fognak. A feldolgozók és a kiskereskedelmi vállalatok képviselőivel már tárgyaltak, és kedden ismét egyeztetésre várják az élelmiszer-ipari vállalatok képviselőit.
Barbu szerint a tervezett intézkedés nem lesz hatással sem a feldolgozók, sem a kiskereskedők üzleti tevékenységére,
A miniszter ugyanakkor nem kívánt nyilatkozni arról, hogy mikortól lenne érvényes az intézkedés, azt mondta, csak azután lesz konkrét dátum, miután konszenzus születik az ügyben.
Florin Barbu október 15-én jelentette be, hogy egy készülő sürgősségi kormányrendelet szerint korlátozni fogják minden Romániában feldolgozott élelmiszertermék árrését. Az intézkedés több tízezer hazai terméket érintene – írja az Agerpres.
Hasonlóan vélekedtek a kiskereskedelmi üzletláncok szövetségének (AMRCR) képviselői is, akik szerint az ilyen intézkedések negatívan érintik a teljes élelmiszerláncot, és hosszú távon komoly piaci egyensúlyhiányt idéznek elő.
A romániai ökogazdálkodók szövetsége ellenben egyetért a kormány kezdeményezésével. Szerintük ezzel csökkennek az eladási árak, de sem a termelők, sem a feldolgozók nem sínylik meg, mert az alacsonyabb árak az eladások növekedését és nagyobb forgalmat eredményeznek.
{K1}
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!