Terítéken a hazai élelmiszer ára
Fotó: László Ildikó
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
2024. október 24., 21:312024. október 24., 21:31
Florin Barbu rámutatott, a médiában megjelent egy munkaváltozat a hazai élelmiszerek árréskorlátozásáról szóló rendeletről, az ebben szereplő adatok azonban nem véglegesek, a kormány elé az a változat kerül majd, amelyet előtte közzétesznek a mezőgazdasági minisztérium honlapján.
A tárcavezető leszögezte, nem akarnak elhamarkodottan dönteni, valamennyi érintett szereplővel konzultálni fognak. A feldolgozók és a kiskereskedelmi vállalatok képviselőivel már tárgyaltak, és kedden ismét egyeztetésre várják az élelmiszer-ipari vállalatok képviselőit.
Barbu szerint a tervezett intézkedés nem lesz hatással sem a feldolgozók, sem a kiskereskedők üzleti tevékenységére,
A miniszter ugyanakkor nem kívánt nyilatkozni arról, hogy mikortól lenne érvényes az intézkedés, azt mondta, csak azután lesz konkrét dátum, miután konszenzus születik az ügyben.
Florin Barbu október 15-én jelentette be, hogy egy készülő sürgősségi kormányrendelet szerint korlátozni fogják minden Romániában feldolgozott élelmiszertermék árrését. Az intézkedés több tízezer hazai terméket érintene – írja az Agerpres.
Hasonlóan vélekedtek a kiskereskedelmi üzletláncok szövetségének (AMRCR) képviselői is, akik szerint az ilyen intézkedések negatívan érintik a teljes élelmiszerláncot, és hosszú távon komoly piaci egyensúlyhiányt idéznek elő.
A romániai ökogazdálkodók szövetsége ellenben egyetért a kormány kezdeményezésével. Szerintük ezzel csökkennek az eladási árak, de sem a termelők, sem a feldolgozók nem sínylik meg, mert az alacsonyabb árak az eladások növekedését és nagyobb forgalmat eredményeznek.
{K1}
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
Az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátotta azt a mechanizmust, amellyel július 1-jétől, a villamosenergia-piac liberalizációját követően támogatni kívánja az energiafogyasztókat.
A közalkalmazottaknak járó úgynevezett antennapótlékot fix összegben, nem bérarányosan kellene megállapítani, mivel nem a bérszinthez, hanem a munkakörülményekhez kell igazodnia – jelentette ki Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Miközben a hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben a politikai alakulatok tárgyalásain szó esik többek között az áfa emeléséről is, a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza.
Tájékoztató kampányt indított az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az elektromos energia fogyasztói számára annak apropóján, hogy 2025. július 1-jén megszűnik az árplafon-kompenzációs rendszer a villanyáram esetében.
A Hidroelectrica minden olyan fogyasztót képes átvenni, aki áramszolgáltatót akar váltani – közölte a cég szerdai közleményében.
szóljon hozzá!