Kelemen Hunor elnök, államfőjelölt az RMDSZ vezető politikusaival értékelte a választás eredményét
Fotó: Rostás Szabolcs
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest. Az RMDSZ államfőjelöltje a Krónikának úgy válaszolt: a döntő fordulóba jutó jelöltek valamelyikének támogatásáról csak a parlamenti megmérettetést követően tárgyalnak.
2024. november 24., 22:002024. november 24., 22:00
2024. november 24., 22:522024. november 24., 22:52
Leplezetlen elégedettséggel reagáltak az államfőválasztás első fordulójának exit poll eredményeire urnazárást követően az RMDSZ vezető politikusai, élen Kelemen Hunorral. A szövetség egy központi pubhouse-ban rendezte be eredményváróját Kolozsváron, itt állt újságírók elé a szövetségi elnök további tíz politikus – parlamenti és EP-képviselők, tanácselnökök, polgármesterek – társaságában, hogy a fajsúlyosabb román jelöltek nyilatkoztak Bukarestben. Miután megköszönte mindazoknak, akik vasárnap rá szavaztak,
A szövetségi elnök meggyőződésének adott hangot, hogy a hivatalos szavazatszámlálás nyomán az exit poll eredmények által mutatott 4 százalékos támogatottsága 5 százalék fölé fog emelkedni, akárcsak a június európai parlamenti választások esetében. „Folytatjuk a munkát, holnaptól ismét indul a kampány. Célunk az, hogy erős frakciónk legyen a bukaresti parlamentben, és meg tudjuk akadályozni a rossz döntéseket, köztük a közigazgatási átszervezést, továbbá azt, hogy a romániai magyar közösség a politkikai kiszolgáltatottság állapotába kerüljön” – jelentette ki Kelemen Hunor. Hozzátette: az általa képviselt józan ész programját sokan meghallották a kampányidőszakban, ugyanakkor reményének adott hangot, miszerint az RMDSZ államfőjelöltjének programjában megfogalmazott kérdésekre jó válaszokat tud adni Románia következő államfője, leendő kormánya és az új összetételű parlament egyaránt.
A Krónika többek között azt kérdezte az RMDSZ államfőjelöltjétől: annak ismeretében, hogy az előző, 2019-es államfőválasztás első fordulójában 357 ezer szavazatot szerzett, most mennyivel lenne elégedett. Kelemen Hunor úgy válaszolt, szerinte 450 ezer fölött lesz a rá adott voksok száma, sőt bízik abban, hogy ennél több is, és közelebb lesz az 500, mint a 400 ezerhez, ami azt jelentené, hogy hozzá tudtak tenni százezerrel az öt évvel ezelőtti elnökválasztáshoz képest.
Az RMDSZ elnöke arra számít, hogy mintegy 100 ezer szavazattal többet kapott most vasárnap, mint öt évvel ezelőtt
Fotó: Rostás Szabolcs
Megkérdeztük azt is az RMDSZ elnökétől, leül-e tárgyalni az államfőválasztás második fordulójába bejutó két jelölttel, ha ők a szövetség – és a romániai magyarok – támogatottságát kérik. Kelemen Hunor elmondta, a december elsejei parlamenti választásokig nem tárgyalnak ilyesmiről, addig mozgósítani kell a törvényhozási megmérettetésre. „December 2-a az a nap, amikor a második fordulóról tudunk majd beszélni. Aki megkeres, azzal szóba állunk, és elmondja a szándékait, megtudja a mi szándékainkat is. Fontos, hogy várjuk meg az első forduló végeredményét, mert az előrejelzések alapján nagyon szoros az állás, ebben nincsenek benne a diaszpóra szavazatai” – válaszolta lapunk kérdésére Kelemen Hunor.
Érdemes összehasonlítani az államelnöki posztot negyedszerre megpályázó Kelemen Hunor mostani teljesítményét a korábbi megmérettetéseken szerzett szavazatszámokkal. Az RMDSZ elnöke először 2009-ben indult az államfőválasztáson, amelynek első fordulójában 372 764 szavazatot kapott, ami az 5. helyet, és a leadott voksok 3,83 százalékát jelentette. Öt évvel később, 2014 novemberében Kelemen több mint 40 ezer szavazattal kevesebbet, 329 727 voksot gyűjtött össze (3,47%), akkor azonban magyar ellenfele is akadt, mégpedig Szilágyi Zsolt, aki az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) jelöltjeként 53 146 szavazatot kapott (0,56%). A legutóbbi, 2019-ben rendezett romániai államelnök-választáson az RMDSZ jelöltjére 357 014 választópolgár adta a voksát (3,87), vagyis kevesebben, mint tíz évvel korábban, de 28 ezerrel többen, mint 2014-ben.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
szóljon hozzá!