Új mosógép vásárlása esetén a régi eszköz leadásáért 400 lejes utalvány járt
Fotó: Jakab Mónika
Bár a háztartási gépek roncsprogramjában idén olyan szakasz is volt, amikor alig 35 perc alatt elfogytak a meghirdetett utalványok, úgy tűnik, hogy nagyon sokan csak lecsaptak a lehetőségre, ám végül mégsem vásároltak maguknak új eszközt.
2021. augusztus 02., 10:512021. augusztus 02., 10:51
2021. augusztus 02., 11:262021. augusztus 02., 11:26
A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) által az Economica.net gazdasági portál rendelkezésére bocsátott adatsorok szerint a 2021-es évben az első két szakaszra kiutalt 60 millió lejes keretből megmaradt 26 229 000 lej (43 százalék). Maradt meg pénz a harmadik szakaszban is, a konkrét összegről viszont csak a későbbiekben tudnak tájékoztatni, mivel a válaszadás időpontjában még zajlott a számlák bevezetése a rendszerbe.
A Környezetvédelmi Alap adatai szerint az első szakaszban 30 millió lej állt rendelkezésre, 75 000 utalványt hagytak jóvá hűtőszekrény, fagyasztó, mosógép és mosogatógép vásárlására. Az összegből 16,4 millió lejt (54,6 százalék) használtak fel a régi háztartási eszközüket környezetkímélőbb újra váltók.
Rekordgyorsan kimerült a háztartási gépek roncsprogramjának második szakaszára kiutalt 30 millió lejes keret, 35 perccel a péntek 10 órai rajt után már hiába próbálkoztak voucher generálásával a regisztrált felhasználók.
A televíziók, laptopok, táblagépek vásárlását támogató második szakaszban 73 358 utalványt írtak jóvá 30 millió lej értékben, de 12,6 millió lej értékben itt is megmaradtak voucherek.
A 15 millió lejes kerettel rendelkező harmadik szakaszban 50 480 utalványt hagytak jóvá klímaberendezések, ruhaszárító gépek és porszívók vásárlására, 23 675 maradt meg. Értékükről a későbbiekben tudnak tájékoztatni.
Alig több mint fél óra alatt elfogyott a háztartási gépek roncsprogramjának második szakaszára kiutalt 30 millió lejes büdzsé – írja az Agerpres a Környezetvédelmi Alap (AFM) tájékoztatása alapján.
Mint ismeretes, a háztartási gépek roncsprogramja május 14-én indult, a regisztráció egy héten át zajlott. A többszakaszos program keretében május 21-étől június 3-áig mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőszekrényekre, mélyhűtőkre lehetett vouchereket lefoglalni, június 4-e és 17-e között televíziók, laptopok és táblagépek, június 18-a és július elseje között pedig klímaberendezések, ruhaszárító gépek és porszívók vásárlására igényelhetők az utalványok.
Kilencven perc alatt elfogyott a háztartási gépek roncsprogramjának harmadik szakaszára kiutalt 15 millió lejes büdzsé – tájékoztat Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
A régi eszközök leadásáért cserében adott voucherek értéke ekként alakult: 400 lej mosógépekre, 400 lej mosogatógépekre, 400 lej klímaberendezésekre, 400 lej hűtőszekrényekre, fagyasztókra, hűtőládákra, 400 lej televíziókra, 400 lej ruhaszárítógépekre, 200 lej porszívókra, 500 lej laptopokra, 300 lej táblagépekre.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!