Leendő sikerágazat? Bogdan Ivan gazdasági miniszter szerint évi 3500 legyártott drón fölött már exportálni is tud
Fotó: Facebook/Bogdan Ivan
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
2025. május 16., 20:232025. május 16., 20:23
A tárcavezető az újrafegyverkezés kapcsán beszélt a drónokat gyártó üzemek kapacitásáról. „Románia már most is rendkívül fontos szerepet játszik az Európai Unió teljes újrafegyverkezésében.
Mit jelent ez? A román hadsereg a költségvetési hiányt nem befolyásolva, nagyon jó feltételek mellett tud majd katonai felszereléseket vásárolni: 10 év türelmi idővel, 40 év teljes visszatérítéssel” – hangsúlyozta csütörtöki látogatásán a miniszter.
– tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Románia nem akar olyan országokkal versenyezni, mint Németország, amely vezető a harckocsigyártásban, de a dróngyártásba beszállhat.
„A romániai drón fejlesztését tavaly kezdtük el (...) és
Ez azt jelenti, hogy készen állunk a román hadsereg és más uniós országok számára is szállítani” – mondta Ivan.
A miniszter csütörtökön a védelmi ipar Brassó megyei üzemeiben, a Carfil Rt.-nél és a vidombáki IAR-nél tett munkalátogatást.
Mint arról beszámoltunk, az első romániai drón, amelyet kimondottan támadó célokra terveztek, a Spectre (Kísértet) nevet viseli, és a román Carfil cég az amerikai Periscope Aviation céggel közösen fejlesztette ki.
Az első romániai drón, amelyet kimondottan támadó célokra terveztek, a Spectre (Kísértet) nevet viseli, és a román Carfil cég az amerikai Periscope Aviation céggel közösen fejlesztette ki.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!