Leendő sikerágazat? Bogdan Ivan gazdasági miniszter szerint évi 3500 legyártott drón fölött már exportálni is tud
Fotó: Facebook/Bogdan Ivan
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
2025. május 16., 20:232025. május 16., 20:23
A tárcavezető az újrafegyverkezés kapcsán beszélt a drónokat gyártó üzemek kapacitásáról. „Románia már most is rendkívül fontos szerepet játszik az Európai Unió teljes újrafegyverkezésében.
Mit jelent ez? A román hadsereg a költségvetési hiányt nem befolyásolva, nagyon jó feltételek mellett tud majd katonai felszereléseket vásárolni: 10 év türelmi idővel, 40 év teljes visszatérítéssel” – hangsúlyozta csütörtöki látogatásán a miniszter.
– tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Románia nem akar olyan országokkal versenyezni, mint Németország, amely vezető a harckocsigyártásban, de a dróngyártásba beszállhat.
„A romániai drón fejlesztését tavaly kezdtük el (...) és
Ez azt jelenti, hogy készen állunk a román hadsereg és más uniós országok számára is szállítani” – mondta Ivan.
A miniszter csütörtökön a védelmi ipar Brassó megyei üzemeiben, a Carfil Rt.-nél és a vidombáki IAR-nél tett munkalátogatást.
Mint arról beszámoltunk, az első romániai drón, amelyet kimondottan támadó célokra terveztek, a Spectre (Kísértet) nevet viseli, és a román Carfil cég az amerikai Periscope Aviation céggel közösen fejlesztette ki.
Az első romániai drón, amelyet kimondottan támadó célokra terveztek, a Spectre (Kísértet) nevet viseli, és a román Carfil cég az amerikai Periscope Aviation céggel közösen fejlesztette ki.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!