Balogh Levente

Balogh Levente

Üdvözlünk mindenkit Trump új világrendjében!

2025. február 21., 12:292025. február 21., 13:01

2025. február 21., 12:292025. február 21., 13:01

Isten hozott mindenkit a Donald Trump visszatérése nyomán kialakuló új világrendben!

Amelyből az elmúlt héten máris kiadós ízelítőt kaptunk, amikor az amerikai külügyminiszter Trump megbízásából Európa és a leginkább érintett Ukrajna képviselői nélkül ült tárgyalóasztalhoz orosz kollégájával, hogy az ukrajnai fegyverszünet lehetőségéről tárgyaljon. Na meg akkor, amikor J. D. Vance amerikai alelnök az egyre aggasztóbb európai demokráciadeficit miatt gorombította le országa itteni partnereit és szövetségeseit.

Szögezzük le:

európaiként határozottan bosszantó, hogy két nagyhatalom a fejünk fölött egyezkedik a jövőnkről. Láttunk már ilyet, és abból nem sült ki sok jó – különösen a kontinens középső és keleti részén fekvő országok számára.

Hogy Washington miért viselkedik így, arra több indok is lehet.

Az egyik az, hogy azért, mert megteheti: nem tartja egyenrangú, hasonló erőt képviselő partnernek a kontinens országait – még együttvéve sem.

Emlékezetes: Trump számos alkalommal kifogásolta, hogy az európai NATO-tagállamok nem tartják be a szövetség alapokmányának azon kitételét, amely értelmében legalább a GDP 2 százalékát kell védelemre költeni.

Azóta jelezte:

ha azt akarják, hogy az Egyesült Államok továbbra is szavatolja a biztonságukat, még ennél is nagyobb arányban kell katonai kiadásokat eszközölniük – már csak azért is, hogy ők is szavatolhassák Amerika biztonságát.

A másik ok a tágabb geopolitikai szándékokban keresendő.

Olybá tűnik, mintha az egyik jeles előd, Richard Nixon taktikáját alkalmazná, aki el akarta kerülni, hogy kétfrontos hidegháborút kelljen vívnia két hatalmas ellenfél, a Szovjetunió és Kína ellen, ezért az egyik, kevésbé ártalmasnak gondolthoz közeledni kezdett.

Akkor a Mao vezette Kínával normalizálta a kapcsolatokat, ami hozzájárult Moszkva meggyengüléséhez.

Most viszont a jelek szerint Kínát tekinti a fő ellenfélnek, és Moszkvával rendezné valamilyen formában a viszonyt – legalább annyiban, hogy az ukrajnai konfliktust lezárja.

A kérdés az, hogy ha egyáltalán tényleg hajlandó leállítani a háborút, Vlagyimir Putyin orosz elnök mit kér az ukrajnai háború lezárásáért – már a megszállt ukrán területeken és Ukrajna NATO-csatlakozásának megtiltásán túlmenően.

Ráadásul a helyzet annyiban eltérő a múlt század 70-es évek elejének valóságától, hogy Oroszország és Kína – bár riválisok is –, nem kis részben az ukrajnai háború, illetve a Moszkva ellen a Nyugat által bevezetett szankciók miatt közelebb került egymáshoz.

Az, hogy Trump a Kínával folytatott globális versengésre fordítana minden erőforrást, a jelek szerint azzal is jár, hogy csökkenteni akarja az európai biztonság szavatolásában játszott szerepét.

A durva hangnem pedig, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel szemben használt, azt mutatja: minden áron békét akar, mindenképpen meg akar állapodni az oroszokkal. Ha pedig az ukrán elnöknek nem tetszik, akkor háborúzzon tovább saját kontóra, illetve abból a pénzből és azzal a fegyverrel, amit egyes európai országok hajlandóak és képesek odaadni. Csak az a helyzet, hogy sok forrásuk már nekik sincs.

Ez nem kevés kockázattal jár, hiszen külső erők – főleg Oroszország – felbátorítva érezhetik magukat arra, hogy ezt kihasználják.

Ennek kapcsán egyesek az 1938-as müncheni egyezményt hozzák fel elrettentő példaként, amikor a britek „appeasement” – azaz békéltető – politikája kudarcot vallott, mivel a Hitlernek tett engedmények csupán növelték a meggyőződését, hogy büntetlenül megtámadhatja Lengyelországot.

Hogy ez ma mennyire reális, kérdéses, hiszen nincs arról szó, hogy az ukrajnai fegyveres konfliktus gyors rendezésének szándékán és az európai országokkal szembeni bírálatokon túlmenően Washington ki akarna lépni a NATO-ból, teljesen magára hagyva európai szövetségeseit.

Mindazonáltal tény, hogy ha Putyin úgy érzi, hogy már nem áll szemben vele elegendő elrettentő erő, bármikor mondhatja azt egy esetleges tűzszüneti vagy békemegállapodás ellenére is, hogy azt az ukránok ismét megsértették, és jöhet az újabb offenzíva.

És azt követően akár más, korábban orosz vagy szovjet érdekszférába tartozó országokra is szemet vethet.

Ezért kell a mihamarabbi békére való törekvés mellett katonailag és gazdaságilag is megerősíteni Európát, hogy ha egyes európai országok tényleg biztonsági garanciákat adni Ukrajnának, az komoly és hiteles legyen.

(Hogy az ezt vállaló országok biztonsági garanciái miben merülnek ki – annak vállalásában, hogy támadás esetén Ukrajna segítségére sietnek, vagy békefenntartónak mondott csapatokat is küldenének az országba –, még kérdéses, de ennek eldöntése már az érintett kormányok hatásköre. Mint ahogy azé is, hogy egyáltalán valaki komolyan hajlandó lenne-e bevállalni egy Oroszország elleni fegyveres konfliktust, vagy mindez csak a jóemberkedő nyilatkozatok szintjén marad, amelyek az amiatti frusztráció és kapkodás nyomán születtek, hogy Amerika az európai országok megkérdezése nélkül akar békét teremteni Ukrajnában).

Mindemellett

a NATO-nak jelenlegi formájában kell megmaradnia, szó sem lehet arról, hogy Moszkva követelésére – amelyet még Ukrajna lerohanása előtt ismertetett Washingtonnal – „kidobják” a közép- és kelet-európai országokat a szövetségből

egy „új biztonsági struktúra” kialakítása részeként. Ez valóban elfogadhatatlan engedmény lenne, és a nyugati biztonsági rendszer teljes szétesésével lenne egyenértékű.

A megfelelő elrettentő képességgel bíró biztonsági garanciákhoz, az orosz fenyegetés semlegesítéséhez – na meg ahhoz, hogy Washington se söpörhessen félre – azonban erő kell az Atlanti-óceán keleti partján is.

A Trump-adminisztráció kemény hangú felszólítása arra, hogy Európa végre költsön elég pénzt a saját védelmére, tulajdonképpen azt is szolgálja, hogy a kontinens országai végre felnőjenek, és vállalják a felelősséget önmaguk biztonságáért.

Eddig ugyanis egyfajta amerikai gyámság alatt álltak, és csupán Washington jóindulatán múlt, hogy ezt szövetségnek hívta – amúgy az esetek jelentős hányadában az ő szava érvényesült, hiszen az ő álláspontja mögött állt és áll ott a világ legerősebb hadserege és egyik legerősebb gazdasága.

Ezért Európának végre nem csak a szavak szintjén kell a biztonság és a katonai erő növelésével foglalkoznia, hanem tennie is kell érte.

Hogy akkor is fontosnak számítson globális téren, ha Washington tényleg minimálisra csökkenti a katonai jelenlétét a kontinensen.

Ráadásul úgy tűnik, hogy

Trump azt sem felejtette el, hogy a jelenlegi európai elit tekintélyes része ott pocskondiázta őt, ahol érte, ezért most szembesülhetnek azzal, hogy amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj' Isten.

Nem véletlen, hogy J.D. Vance alelnök a müncheni biztonsági konferencián alaposan kiosztotta az európai mainstream politikumot, amelyet – nem is teljesen alaptalanul – azzal vádolt meg, hogy saját hatalma megtartása érdekében minden kihívót szélsőségesnek bélyegez, ha valóban az, ha nem, és igyekszik minden kritikus hangot elhallgattatni.

Igaz, az nem a legszerencsésebb, hogy ehhez pont a romániai elnökválasztás érvénytelenítését hozta fel példaként, hiszen ebben az esetben valóban egy telivér szélsőjobboldali és összeesküvéselmélet-hívő jelöltről van szó (lásd az üdítőkbe rejtett mikrochipekről szóló velős teóriát), aki a valódi szuverenizmus két lábon járó karikatúrája.

Azonban

könnyen megtörténhet, hogy Washingtonba csupán az az információ jutott el, hogy Romániában megpróbálnak félreállítani egy „szuverenista” jelöltet, az egyéb, minősíthetetlen dolgait pedig „jótékonyan” elhallgatták.

Egyébként ismét le kell szögezni: a maisntream, zömmel balliberális irányultságú politikum és véleményformáló közeg önmagának is köszönheti a valódi szélsőségesek előretörését. Hiszen annyiszor szélsőségeseztek le alapvetően normális, a klasszikus konzervatív vagy egyenesen liberális értékrendet képviselő, de akár a gazdaságpolitika, akár a védelem, akár a migráció terén a fősodortól eltérő álláspontot képviselő politikusokat és pártokat, hogy amikor tényleg egy közveszélyes futóbolond bukkant fel, már mindenki csak legyint, amikor – egyébként teljes joggal – szélsőségesként jellemzik.

Arról nem is beszélve, hogy – bár józan ésszel gondolkodó ember nem szeretne olyan országban élni, ahol Georgescu az elnök – még egy magára egy kicsit is adó banánköztársaságban is igyekeztek volna valamivel elegánsabban megoldani, hogy a „nem megfelelő” jelölt ne nyerhesse meg az államfőválasztást,

hiszen az állami szervek még mindig adósak a pontos részletekkel, minden kétséget kizáró bizonyítékokkal arról, hogy Georgescu érdekében valóban a jelöltet érdemtelen előnyhöz juttató orosz beavatkozás történt a választási kampányba.

Mindennek ellenére szomorú, hogy az új washingtoni vezetés úgy érzi, olyan erőpozícióban van az európaiakkal szemben, hogy nyugodtan kioktathatja őket.

Ebben az új világrendben kell Európa országainak megtalálniuk a helyüket.

Remélhetőleg nem járunk úgy mint a héten, és ez a hely nem egy félreeső asztal lesz, mint az, amelynél Európa frusztrált képviselői jobb híján kiscsoportos klubdélutánt tartottak, amikor a nagyágyúk éppen Európa, sőt a világ jövőjéről egyeztettek a főasztalnál.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Tájkép Iohannis után

Nincs mit szépíteni: Klaus Iohannis lemondása semmilyen katarzist nem hozott, hiszen azzal nem sokat javított az országban tapasztalható, nem kis mértékben neki köszönhető kaotikus helyzeten.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Auf wiedersehen, Iohannis!

Személy szerint helyesnek tartom, hogy Klaus Iohannis rászánta magát, és távozik az elnöki tisztségből. Épp csak egy baj van: megkésett a gesztussal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump beindult: ukrajnai béke száz nap alatt, gázai Riviéra?

Döbbenetes, az eddigi gyakorlattal radikálisan szakító megoldási javaslatok a világ jelenleg két legsúlyosabb konfliktusa ügyében – senki sem mondhatja, hogy Donald Trump második elnöksége nem impozáns lépésekkel kezdődik.

Páva Adorján

Páva Adorján

Szép Magyarország, hadd vegyünk belőled egy darabot!

Bár egész gyerekkoromban szűnni nem akaró zaklatásoknak voltam kitéve magyarságom miatt, forrófejű fiatalként Magyarországra átkerülve egy adott ponton azon röhögtem: azért nem ártott volna, ha néha-néha itt is átvonul egy román tankhadosztály.

Balogh Levente

Balogh Levente

Bárcsak Erdélyre is szemet vetne Trump!

Zord időjárás ide, metsző hideg oda, nem lehet most olyan rossz grönlandinak lenni.

Bede Laura

Bede Laura

A szegényektől a keveset is elvenni

Egy kenyér, margarin és talán a legolcsóbb, 100 grammos kiszerelésű felvágott – az idei évtől körülbelül ennyit vásárolhatnak havonta a rászorulók az élelmiszer-utalványok formájában kapott állami támogatásból.

Balogh Levente

Balogh Levente

Közigazgatási reform mint figyelemelterelés

Van egy olyan érzésünk, hogy a Románia közigazgatási átszervezésére vonatkozó törvény jelenleg nem is annyira az ország és a polgárok számára létfontosságú, mint inkább a kormánynak.