Makkay József

Makkay József

Ki állítja meg az élelmiszerek árrobbanását?

2022. április 11., 08:342022. április 11., 08:34

2022. április 11., 08:422022. április 11., 08:42

Vásárláskor az emberek kapkodják a fejüket, olyan ütemben nőnek az élelmiszerárak. Az üzemanyagok árát valamilyen szinten sikerült féken tartani, miután az állami hatóságok sorra büntették a benzinkutakat, amelyek a világpiaci árak csökkenése ellenére is folyamatosan emelték a benzin és gázolaj árát. Ebből is látszik, hogy a romániai gazdasági rendszerben létfontosságú az állami ellenőrzés.

A szomszédunkban zajló háború miatt könnyű mindent a nemzetközi helyzetre fogni, és azzal mentegetőzni, hogy világszerte nőnek az élelmiszerárak. Ami alapvetően igaz, csak nem mindegy, hogy egy közel-keleti országban azért nő drasztikusan a kenyér ára, mert a búza importból származik, míg Románia bőségesen megtermeli a belföldi piac gabonaszükségletét, mégis ugyanolyan áron vásároljuk a kenyeret és az egyéb pékárukat, mint ott, ahol nem termelnek kenyérgabonát. Az ellentmondás a csak papíron létező romániai agrárpolitikában keresendő.

Egy olyan ország, amely kiváló mezőgazdasági adottságainál fogva saját lakossága mellett legalább kétszer annyi embernek termelhetne jó minőségű élelmiszert, a belföldi piac szükségletének több mint felét importálja. Kenyérgabonából, kukoricából és napraforgóból termelünk kivitelre, a csirkehús és a tojástermelés épp hogy fedezi a belföldi szükségletet, a disznóhús több mint hetven százalékát importból vásárolja Románia. A behozatalból származó élelmiszerek listája hosszú, ami azzal is magyarázható, hogy az állam az államban elv alapján működő multinacionális cégek üzletláncaira a bukaresti kormánynak semmi ráhatása nincs.

Az egykori elképzelés, hogy az üzletek polcain az élelmiszerek fele legalább hazai gyártású legyen, a megszületés pillanatában elhalt. Egy ilyen törvény megvédéshez kemény lobbierő kell, de hol van a Dâmbovița partján egy Orbán Viktorhoz mérhető politikus, aki nemzetközi ellenszélben is mindig kiáll a nemzeti érdekekért? A bólogató Jánosként viselkedő román politikusoknak a szájuk nagy, és rendszerint nem értenek ahhoz a szakterülethez, amivel pártjuk megbízza őket.

Mit lehet például elvárni egy olyan mezőgazdasági minisztertől, aki rendőrtisztként kezdte a pályafutását – soha nem volt köze a mezőgazdasági termeléshez –, majd a végtelen lehetőségek országában pár éve elhatározta, hogy előképzettség nélkül élelmiszeriparból doktorál?

Az ilyen politikusnak milyen rálátása van az agrárágazatra és a meghozandó szakmai döntésekre? Amikor felmerült néhány alapvető élelmiszer árstopja – amire vannak követendő példák az Európai Unióban –, a multinacionális élelmiszer-termelőket tömörítő szakmai szervezet tanácsát kérte ki. Mire gondolt a miniszter, mit fognak válaszolni az élelmiszer-forgalmazás nagy profitjában érdekelt cégek képviselői? Azt, hogy az ötlet kivitelezhetetlen, és élelmiszerhiány lesz az országban. Érdekes, hogy Magyarországon nincs hiány a hatósági áron forgalmazott olajból, lisztből vagy cukorból.

A mezőgazdasági minisztérium román és magyar vezetői nem értik, hogy a kispénzű nyugdíjasok, a sokgyerekes családok és a minimálbéren tengődő alkalmazottak nagy tábora a kifizetendő számlák mellett egyre nehezebben tudja megvásárolni a napi élelmiszert. Ha az állam direkt vagy indirekt módon nem lép közbe, a megfizethetetlen inputanyagárak miatt egyre kevesebb gazda fog talpon maradni, miközben egyre több élelmiszert fogunk importálni világpiaci áron.

Az Európai Unió legfontosabb élelmiszer-termelő országai példátlanul magas költségvetést fogadtak el idén az agrárágazat számára. A francia, német, dán, lengyel vagy magyar kormányzat saját forrásból gyakorlatilag megduplázta az Európai Uniótól érkező agrártámogatásokat. A román kormányban meddő vitáknál többre eddig nem futotta. Miközben milliárdok mennek ki számolatlanul polgármesteri hivatalokhoz helyi beruházásokra, sürgősen újra kéne gondolni a romániai mezőgazdaság és élelmiszeripar szerepét a biztonságos hazai élelmiszerellátásban. Természetesen miután a mezőgazdasági minisztérium mai vezetőségét testületileg lecserélik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.