Balogh Levente

Balogh Levente

És ha kibékül a PNL és az USR-PLUS?

2021. szeptember 10., 14:32

2021. szeptember 10., 14:32

Az elmúlt jó egy hét eseményei ismét csak bebizonyították, hogy sosem lehet eléggé túlbecsülni a román politikum válsággerjesztő kapacitását: kulcsfontosságú helyzetekben mindig képes a legártalmasabb döntéseket meghozni.

A két román kormánypárt, a PNL és az USR–PLUS közötti konfliktus röpke néhány nap alatt totális belpolitikai háborúvá fajult, amelyre rátevődik a PNL tisztújító kongresszusán a pártelnöki tisztségért induló Florin Cîțu miniszterelnök és az újrázni akaró Ludovic Orban jelenlegi pártelnök szintén gátlástalanná eszkalálódott csatározása is.

Az már egyértelmű, hogy mindkét félnek sikerült eltaktikáznia magát. Az USR–PLUS-nak azzal, hogy még a bizalmatlansági indítvánnyal és a kormányból való kilépéssel fenyegetés, majd ezen fenyegetések beváltása sem volt képes rábírni a PNL-t arra, hogy lemondassa tisztségéből Florin Cîțut. A PNL-nek és a kormányfőnek pedig azáltal, hogy nem hitte el: ha Cîțu nem mond le, az USR–PLUS tényleg képes végső kenyértörésre vinni a dolgot, miután önérzetében mélységesen sértve érzi magát a vidékfejlesztési program elfogadását szabotáló igazságügy-minisztere menesztése miatt.

Ebben a helyzetben fölösleges egyetlen bűnbakot találni: a konfliktusért annak minden résztvevője egyformán felelős. Az egyik oldalról a PNL, amelynek vezető politikusai egyre inkább olyan élet-halál küzdelemként tekintenek a pártelnöki tisztségért zajló versenyre, mintha az a parlamenti választásokkal lenne egyenértékű. Ennek folyományaként Orban mindent megtesz a kormány bukása érdekében, miközben Cîțu saját pozíciójának megőrzése céljából még a bizalmatlansági indítvány parlamenti halogatásától sem retten vissza, hogy hivatalban levő kormányfőként nézhessen a választás elé.

Az USR–PLUS hisztérikus viselkedésére sincs mentség. Az, hogy a konfliktus kirobbanása után csupán két nappal már össze is bútorozott a szélsőséges AUR-ral, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be a kormány ellen, semmilyen érvvel nem védhető. Persze önmagában véve nem érthetetlen az egymásra találásuk: mindketten viszonylag újak a politikában, és mindkét alakulatot brutális küldetéstudattal verte meg a politika istene. Mindketten mélységes ideológiai hevülettel próbálják „megváltani” az országot: az AUR-osok a szélsőjobb ideológia, míg az USR–PLUS-osok az eurokrácia neoliberális tálibjaiként.

A PSD eközben teljesen racionálisan viselkedik: nem akar döntőbíróként fellépni a kormánypártok küzdelmében, hagyni szeretné, hogy tovább erodálják a saját népszerűségüket, és arra számít, hogy közben a saját népszerűség-növekedése folytatódik. Ezt követően pedig, ha sikerül előre hozott választást kicsikarni, most, de azért inkább három év múlva már kormányalakítási megbízásra számít – amelyben nem az RMDSZ az egyetlen lehetséges partner, hanem akár az AUR is, amelyet az USR–PLUS méltóztatott immár szalonképessé tenni.

Érdekes a szintén koalíciós tag RMDSZ szerepe is. Már csak azért is, mert a két nagyobbik kormánypárt közötti konfliktus mindkét kiváltó tényezője kapcsolódik hozzá: a vidékfejlesztési programot ő kezdeményezte, és a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség felszámolása kapcsán is a magyar szervezet és az USR–PLUS között robbant ki konfliktus. Márpedig Dacian Cioloş, az USR–PLUS társ­elnöke szerint a két témát összekapcsolták, és abban állapodtak meg, hogy a fejlesztési program csak akkor kerül napirendre, ha az ügyészségről is sikerül megegyezni.

Ehhez képest az RMDSZ jóformán az oldalvonalról asszisztál a két másik párt háborújához. Ami nem is baj, csupán az a kár, hogy ez nem sokat segít a konfliktus rendezésében. Ugyanakkor némileg kincstári optimizmusnak tűnik az, amiről Kelemen Hunor és Florin Cîțu is beszélt, nevezetesen, hogy még van visszaút, és helyreállhat a kormánykoalíció egysége. Mindez a bizalmatlansági indítvány nyomán kétségesnek tűnik, bár persze a politikában sohasem szabad kizárni semmilyen lehetőséget. Ugyanakkor továbbra is fennáll majd az a probléma, amely valójában a jelenlegi konfliktus gyökerét is képezi: hogy a PNL és az USR–PLUS is jórészt ugyanazon szavazótábor voksaira hajt. Ezért aztán, ha esetleg – Cîțuval vagy nélküle – mégis újra összebútoroznak, az legfeljebb csak rövid távon jelent majd megoldást, és a koalíció stabilitása folyamatosan kérdőjeles lesz. A mostani válság ugyanis rányomja majd a bélyegét az együttműködésre, hiszen sohasem lehet tudni, mikor milyen, jelentéktelennek tűnő ügy miatt esnek majd egymás torkának a kormánypártok. Ez pedig sebezhetővé teszi a kormányt, és kétségessé teszi a megbízhatóságát a külföldi politikai és gazdasági partnerek szemében.

Ennek a levét viszont nem csupán ők isszák majd, hanem az ország valamennyi polgára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?