Pataky István
2021. szeptember 09., 09:03
2021. szeptember 09., 09:03
Az optimista vagy tán naiv elemzők 2023 végére, 2024 elejére jósolták mindazt, ami most zajlik a bukaresti koalíció romjai körül. Azt az első pillanattól kezdve tudtuk, hogy ez a három párt nem fog egyazon hajóból nekivágni a következő választásoknak, de a kilenc hónap utáni szakítás minden várakozást alulmúlt.
Lehet-e bármilyen következtetést levonni az örök romániai politikai instabilitás újbóli megerősítésén kívül? Az most már tényleg kijelenthető, hogy Románia alkalmatlan terep a kormányzati koalíciók számára. Minden alkalommal, amikor a magukat jobboldalinak, liberálisnak nevező pártok, pártocskák nagyreményű együttműködésbe kezdtek a szociáldemokraták ellenében, leszámolás, felszalámizás, szétesés, összeomlás lett a szövetség vége. Pedig mindig Európa és a professzionalizmus jeligére indult az összebútorozás.
Mindegy is, hogy ki kezdte a végső balhét, s van-e főbűnös a történetben. Érdekesebb a várható közeljövőt fürkészni. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az ősz végére talán valóban maga mögött tudhatja a fergeteges kongresszusokat. A bukottak újrahelyezkednek, esetleg sértődötten továbbállnak, a győztesek viszont taktikázhatnak ismét.
Florin Cîțunak, a PNL erős emberei által előretolt bábnak nincs más feladata, mint legyőzni Ludovic Orbant. Az imázs kedvéért a kongresszusi csatára miniszterelnökként kellene jelentkezzen, ezért megy ez az izzadságszagú igyekezet a bizalmatlansági indítvány halasztásáért. Viszont attól a pillanattól, hogy Cîțu PNL-elnökké lép elő, jöhet a klasszikus forgatókönyv a mórral meg a kötelességgel. Valahol már készülhet az Orbant a trónról letaszító új pártvezér nyilatkozatának munkavázlata, melynek végkifejleteként az egész embert kívánó új feladat követelné meg a miniszterelnöki pozíciótól való megválást.
Magyarán Cîțu szeptember 25-e után kormányfőként elegánsan beáldozható lesz. Hogy pontosan mikor, az USR berkeiben zajló folyamatoktól is függ. Eközben Dacian Cioloș agilisabbnak, agresszívebbnek, de főleg a háttérből hatékonyabban megtámogatott jelöltnek tűnik az USR-elnökségre Dan Barnánál. Az üdítően és végtelenül demokratikusan megújuló két pártvezetés feledheti a mostani kölcsönös vádakat, s akár egy régi-új koalíciós szerződés sem kizárt.
Amíg ez az esetleges vidám szcenárió megvalósul, a bukaresti politikai parádé egyetlen szereplőnek hoz csak folyamatos pluszpontokat. A Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) a válság kirobbanása előtt stabilan 15–16 százalékos támogatottságot mértek a közvélemény-kutatások. A koalíció romba dőlésével George Simion AUR-vezér elé piros szőnyeg került. Rendszerellenes üzenetei soha nem voltak ennyire életszerűek a politikából teljes joggal kiábrándult közönség számára, miközben a párt szélsőségességét az USR tette erősen kétségessé a bizalmatlansági indítvány kapcsán kötött egyezséggel.
A román politikum szánalmas teljesítményével egy szörnynek vág utat a hatalom felé. Az AUR további erősödése mostantól már nem meglepetés.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
szóljon hozzá!