Balogh Levente

Balogh Levente

A Nyugat afganisztáni katasztrófája

2021. augusztus 20., 11:13

2021. augusztus 20., 11:13

A katasztrofális afganisztáni fiaskó óriási csapást jelent az Egyesült Államok presztízsére. Ez azonban még a kisebbik baj. A nagyobbik baj, hogy az egész nyugati világ – amibe mi, magyarok is beletartozunk – még meglévő tekintélyének is hatalmas kárt okozott.

Hiszen Amerika nem egyedül vágott bele az iszlamista tálibok megleckéztetéséről szóló afganisztáni kalandba húsz évvel ezelőtt, hanem a NATO-szövetségesekkel közösen.

Sokan csodálkoznak most, hogy húszévnyi nyugati jelenlét és anyagi, politikai támogatás után hogyan omolhatott össze ilyen rövid idő alatt a „demokratikus” államrend a közép-ázsiai országban, hogyan foglalhatták el a tálibok gyakorlatilag napok alatt az országot, illetve hogy mi lesz most az emberi jogokkal? Holott a helyzet az, hogy Afganisztánban az elmúlt húsz évben sem volt a mi mércénk szerinti demokrácia, mivel egészen más társadalmi, kulturális és civilizációs koordináták mentén élnek.

Az „ősbűn” eleve az volt, hogy Washington húsz évvel ezelőtt semmilyen közép- vagy hosszú távú tervvel nem rendelkezett arra vonatkozóan, mit akar Afganisztánban tenni azt követően, hogy – válaszul a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokra – legyőzte a merényletek kitervelője, Oszama bin Laden számára menedéket biztosító tálibokat. Ahhoz ugyanis kevés kétség fért, hogy a hipermodern fegyverzettel rendelkező amerikai és szövetséges erők viszonylag gyorsan megdöntik a tálibok központi hatalmát. Arra azonban nem létezett érdemi válasz, mit is akarnak ezt követően. A csillogó szemű, naiv elképzelések, miszerint a sivár, hegyek szabdalta vidéken a mai napig a törzsi és klánok közötti szövetségek vagy ellentétek mentén élő „afgánok” majd könnyes szemekkel köszönik meg, hogy felszabadítottuk őket a középkori állapotokat hozó zsarnokság alól, és alig várják, hogy a nyugati minták alapján parlamenti demokráciát építsünk nekik, különös tekintettel az emberi jogok nyilatkozatára és a nők egyenjogúságára, valamint az LMBT-jogok megszállottainak elvárásaira, természetesen egy pillanatig sem voltak életképesek. Már csak azért sem, mert afgán nemzet nem létezik – pastuk, üzbégek, tádzsikok, hazarák vannak, akik a már említett törzsi és klánrendszer szerint szerveződnek.

Egy ilyen közösséget még akkor sem lehet néhány évtized alatt „felhozni” a nyugati demokrácia szintjére, ha a tagjai ezt akarnák – hát még úgy, hogy a többség igazából a nyugatiak kapcsán is azt szerette volna, ha a tálibok elűzése után békén hagyták volna őket. Nagy kérdés, felelősségre vonják-e most a felelős hírszerzési szerveket, amiért képesek voltak ennyire félrediagnosztizálni az afganisztáni helyzetet, és hullanak-e majd fejek akár politikai, kormányzati szinten is amiatt, hogy a Nyugat által létrehozott államhatalom gyakorlatilag az első puskalövésre – vagy még az előtt – kapitulált az iszlamisták előtt.

Az afganisztáni helyzet mindenesetre ismét csak bizonyította, hogy a „demokráciaexport” nem működik. Pláne olyan vidékeken, amelyek kimaradtak abból a civilizációs fejlődésből, amely a nyugati világ sajátja. És pláne úgy, hogy a nyugati ember saját társadalmi rendszerének felsőbbrendűségébe vetett hite olyan mértékű pökhendiséggel párosul, hogy nem is hajlandó figyelembe venni, a magáéval egyenrangú tárgyalópartnernek tekinteni egy másik civilizációs, kulturális közeget.

A Nyugat most ugyanazt a hibát követte el, mint ezelőtt 50 évvel Vietnamban, úgyhogy nem érdemes csodálkozni, hogy az eredmény is ugyanaz: az amerikaiak és szövetségeseik által támogatott korrupt helyi vezetők a nyugati katonai támogatás nélkül napokig sem tudják megőrizni a hatalmat, az emberek pedig vagy belenyugvóan tudomásul veszik, vagy egyenesen támogatják, hogy radikális eszmék képviselői veszik át a hatalmat – hiszen azok legalább közülük valók. (Persze miért is viselkednének másként távoli országokban, amikor még Európában is ugyanezzel az arroganciával, messiástudattól fűtve, de valós helyismeret nélkül próbálta Washington a helyzetet „rendezni” az első világháború után Woodrow Wilson akkori elnök 14 pontjával és a népek önrendelkezési jogáról szóló hangzatos mesékkel – hogy aztán valójában csak a nagyhatalmi érdekek döntsenek az új határokról, az önrendelkezési jog pedig csak azoknak járjon, akiket a győztesek arra érdemesnek tartottak, hosszú időre gondoskodva arról, hogy az itt élő népek közötti ellenséges viszony ne javulhasson. Azóta sem tanultak a hibákból, ezért újra és újra elkövetik őket.)

A most a nyugati világ nyakába szakadt katasztrófa nem csupán a presztízscsökkenésben, a közös szégyenben merül majd ki. A térség a tálibok győzelmével még veszélyesebb hely lett, növekedhet a kínai vagy az orosz befolyás – nekünk pedig afganisztáni fáradozásunk jutalmaként a biztonsági helyzet romlása mellett újabb menekültáradat jut majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.