2009. január 20., 22:392009. január 20., 22:39
Darkó István a hetvenes évek közepén feltűnt harmadik Forrás-nemzedékhez, Szőcs Géza, Cselényi Béla, Adonyi Nagy Mária és Körössi P. József generációjához tartozott. „Hogy milyen volt (akkor) ez a társaság, az (ma már különösen) jól körülírható: pimaszul fiatalok és pimaszul tehetségesek, rendkívül nyitottak a világra, és ebből kifolyólag rendkívül műveltek, a bretteri „itt és mást”-ból a hangsúlyt a „mást”-ra tevők, az egyes ember politikai-társadalmi, lelki és szellemi felszabadításáért síkraszállók, a fennálló társadalmi rendet nemcsak hogy élesen elutasítók, hanem arról lehetőség szerint tudomást sem vevők, ám ugyanakkor szinte az egyetlenek, akik a maguk szerény, ám annál hatásosabb eszközeivel ez ellen a bizonyos társadalmi rend ellen aktívan felléptek” – vélekedett Darkó nemzedékéről Micsoda év…! című írásában Martos Gábor író.
Egyed Péter szerint a tragikus körülmények közt elhunyt színművész írásai híven tükrözik a kor teljességét. Az új kiadás a Darkó István által az 1970-es években működtetett Macskarádió több adásának írott változatát is tartalmazza. Az Egyed Péter által felkutatott és lejegyzett rádióműsorok néhány részletét az irodalmi est vendégei is meghallgathatták. Az est folyamán szót kaptak az író kortársai és barátai, akik a szerzővel kapcsolatos emlékeiket osztották meg a közönséggel. Bréda Ferenc író úgy vélekedett: Darkó István – az erdélyi irodalomban nem egyedülálló módon – a „marginális zseni” kategóriájába tartozik, és a kortársak feladata megakadályozni, hogy írói teljesítménye feledésbe merüljön.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.