Az előkészítő osztályon kívül immár minden évfolyamon önálló csoportok működnek az Aurel Vlaicu Általános Iskola magyar tagozatán
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Arad megyében több mint 180 magyar előkészítő osztályosra számítanak a következő tanévben. A beiratkozás március 31-én kezdődött és május 6-ig tart a szeptemberben induló új tanévre, és Arad megyében nagy hangsúlyt fektetnek erre a korosztályra a magyar iskolákban és tagozatokon, ugyanis évtizedekre meghatározzák majd egy-egy tanintézmény diáklétszámát, szervezeti felépítését. Az elmúlt években a magyar állami és alapítványi támogatásoknak köszönhetően megnőtt a magyar oktatás vonzereje, és ha lassú ütemben is, de nőtt a magyar előkészítő osztályokba beíratott diákok létszáma. A pedagógusok, oktatásszervezők szerint egyre több szülő látja be a magyar iskolaválasztás előnyeit.
2025. május 02., 14:572025. május 02., 14:57
2025. április 29., 17:052025. április 29., 17:05
A 2025–2026-os tanévben 183 magyar előkészítő osztályosra számítanak Arad megyében, legalábbis ennyien „ballagnak el” a magyar óvodai csoportokból. Természetesen az iskolakezdők száma még változhat.
A magyar óvodából kikerülő gyerekek 90 százaléka magyar iskolában kezdi meg tanulmányait, de vannak vegyes házasságból származók, akiknek szülei végül a román oktatás mellett döntenek – magyarázta, hogy miért nem lehet pontosan megjósolni, hányan is lesznek a becsengetés napján.
Az elmúlt években a magyar állami és alapítványi támogatásoknak köszönhetően megnőtt a magyar oktatás vonzereje. „Ez főleg városon fontos, ahol nagy a román iskolák elszívó ereje” – jegyezte meg Barbócz Izabella.
Barbócz Izabella főtanfelügyelő-helyettes
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Barbócz Izabella nagy eredménynek nevezte, hogy a magyarok által többségben lakott, de kicsi, vagy a szórványtelepüléseken is sikerült megtartani a magyar előkészítő osztályokat, még ha más évfolyamokkal összevontan is működnek: a simonyifalvi Simonyi Imre Általános Iskolában, a szapáryligeti, szentpáli, nagyiratosi, kisperegi és a majláthfalvi iskolákban, emellett a zimándújfalui Móra Ferenc Általános Iskolában és az aradi (Mosóczy-telepi) Aron Cotruș Általános Iskola magyar tagozatán is összevont csoportként indul előkészítő osztály.
A minimális létszám, amellyel önálló osztály indítható, 10 fő, de a főtanfelügyelő-helyettes szerint a tanügyi törvény lehetőséget teremt arra, hogy kevesebb beiratkozottal is elinduljon önálló osztály, de ez függ attól, hogy a többi évfolyamon hányan vannak, és mekkora a (magyar) diákság összlétszáma.
Ezekkel szemben önálló magyar előkészítő osztály indul a nagyzeréndi Tabajdi Károly Általános Iskolában, az ágyai Olosz Lajos Általános Iskolában, az Erdőhegyi Általános Iskolában (Kisjenő), a pécskai Ormós Zsigmond Általános Iskolában, a kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskolában, az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola magyar tagozatán, a Csiky Gergely Főgimnáziumban pedig két előkészítő osztály indul.
Aradon már csak három oktatási intézményben folyik magyar nyelvű tanítás: a Csiky Gergely Főgimnázium a magyar iskolaközpont, amelyben a bölcsődétől az érettségiig tanulhatnak anyanyelvükön a magyar diákok; a román–magyar tannyelvű Aron Cotruș Általános Iskolában csak elemiben van magyar tagozat; a román–magyar–német tannyelvű Aurel Vlaicu Általános Iskola magyar tagozatán mostanra elérték azt, hogy minden évfolyamon van ismét önálló osztály.
A Vlaicu-iskola Arad egyik nagymúltú kerületi iskolája
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A volt 21-es számú iskolaként is ismert tanintézmény egy nagy városrész, a Vlaicu-, Séga- és Buzsák-negyedeket „szolgálja ki”, s mivel a nemzetiségi oktatásban nem érvényesek az iskolakerületek, tehát a tanulók nem a lakóhelyük szerinti iskolába kell kötelezően járjanak, vannak magyar diákok alsó és felső tagozaton Gájból, Nagyiratosról, Sofronyáról és Szentpálról is. Balta Emese is a magyar állam és a Rákóczi Szövetség támogatásaiban látja a magyar oktatást választók motivációját, de szerinte az oktatás színvonala és az iskolán kívüli tevékenységek is sokat nyomnak a latban.
Balta Emese aligazgató
Fotó: Balta Emese személyes archívuma
„Az ingyenes délutáni foglalkozáson kívül hetente néptáncpróbát tartunk, karate- és kézilabdaedzésre járhatnak a gyerekek, van robotikaóra, kirándulásokat, nyári táborokat és nyári iskolát szervezünk, ezek mind pluszt jelentenek a román tagozathoz képest. Mi is megtartjuk az iskola másként és a zöld hetet, de ezenkívül a szülők hetét is megszervezzük, mert szorosabb kapcsolatot kívánunk kialakítani a családokkal. A minőségi oktatásra nagy hangsúlyt fektetünk, ezért pedagógusaink folyamatosan képezik magukat” – nyilatkozta a Krónikának Balta Emese.
„Ez egy személyiségfejlesztési program, a kicsiknél a személyiségfejlesztő órákon, a nagyobbaknál az osztályfőnöki órákon tartjuk” – fűzte hozzá.
Boldog iskola
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az iskolában a román, magyar és német tagozat között jó az együttműködés Balta Emese szerint, aki úgy vélte: mivel a diákok napi szinten használják a hétköznapi román nyelvet a többi diákkal való kapcsolattartásban, könnyen és jól elsajátítják az ország hivatalos nyelvét.
Három nyelven folyik a tanítás
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„Rájöttek a szülők, hogy gyereküknek nem kell feltétlenül a nagylétszámú, úgynevezett elitiskolákba járnia ahhoz, hogy jól tanuljon. Nálunk, a kislétszámú osztályokban többet tudnak foglalkozni a tanárok a diákokkal, és az eredmények önmagukért beszélnek: matematikából, irodalomból, vagy bármilyen más tantárgyból kitűnő eredményeket érnek el a megyei, országos és nemzetközi versenyeken” – mondta Balta Emese.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Tizenhét Arad megyei iskola kap új bútorokat és modern didaktikai eszközöket. A nagyzeréndi Tabajdi Károly Általános Iskola is részesül a támogatásból, így a Fekete-Körös menti községben a gyerekek irigylésre méltó környezetben tanulhatnak.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
1 hozzászólás