Törőcsik Franciska és Kovács Tamás a Magyar menyegző című játékfilm forgatásán
Fotó: MTI/Lakatos Péter
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
2025. május 04., 12:582025. május 04., 12:58
A Buzás Mihály forgatókönyvéből születő alkotás két budapesti fiatalember, András és Péter történetét követi nyomon, akik az 1970-es évek végén Budapestről Erdélybe utaznak, hogy részt vegyenek András unokatestvérének lakodalmán.
A két fiatalnak hamarosan azonban olyan döntéseket kell meghoznia, amelyek következményei kiszámíthatatlanok – foglalta össze a történetet a Színhaz online portál.
Káel Csabát, a film rendezőjét idézve azt írták, a Magyar menyegző című filmmel a nézők a mai világból – fiatal színészek segítségével – belecsöppenhetnek az 1970-es évek elejének kalotaszegi világába, amelynek ma már csak a nyomai maradtak meg. A rendező szerint ugyanakkor a film egy olyan korszakot ölel át, amely a táncházmozgalom nyitánya.
Káel Csaba kiemelte továbbá, hogy
A filmben játszódó esküvőn ez a kultúra viseletekben, népszokásokban, zenében és a táncban jelenik majd meg. Megjegyezte, hogy ezt a kultúrát, amely elképesztő művészeti értéket hordoz magában, az 1980-as években még élő formájában lehetett élvezni, ma már egyre nehezebb, és ennek a lényegét próbálják átadni a filmen keresztül.
A lakodalom a legnagyobb ünnepe volt a kalotaszegi közösségnek
Fotó: MTI/Lakatos Péter
A Magyar menyegzőben közreműködik a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Magyar Állami Népi Együttes, a koreográfiákat kalotaszegi zenékre mutatják be, de bevontak olyan erdélyi zenészeket is, akik még jobban hitelesítik a folyamatot. Pál István Szalonna úgy szerkesztette össze a dalokat, hogy zenei dramaturgiai íve is van a filmnek.
Lajos Tamás producer, vezető operatőr elmondta, hogy a film
A képek által próbálnak olyan atmoszférát teremteni, amely a Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas magyar fotográfus autentikus világát hozza elő. Lajos Tamás kiemelte, hogy közel 30 év után valósul meg az az álom, hogy néptáncot bemutató filmet készítsenek.
Zsuráfszky Zoltán vezető koreográfus szerint olyan táncfilm még nem született, amely eredetiségében mutatja be ezt az archív, évtizedeken át gyűjtött anyagot. „Szeretnénk átadni az embereknek, hogy
Pál István Szalonna, a kalotaszegi anyag szerkesztője szerint a Kárpát-medencében a közösséget csak az ember tudja megtartani. A muzsikusok között olyan nagy zenészgenerációk tagjai vannak, amelyek az elmúlt több száz évben Kalotaszegen szolgálták az embereket és végigmuzsikálták az életüket. Ismertetése szerint Kalotaszegen minden egyes régiónak egy-egy család vitte a muzsikáját. Erre a gazdag hagyományra méltán lehetünk büszkék – mondta.
Mérai csapat a film forgatásán a Szentendrei Skanzenben
Fotó: Facebook/FolkOtthon
A zenés, táncos játékfilm főszerepeit Kovács Tamás, Kövesi Zsombor és Törőcsik Franciska alakítják. A további szerepekben Bubik Réka, Györgyi Anna, Lengyel Ferenc, Ertl Balázs, Rohonyi Barnabás és Znamenák István lesz látható. A filmben megjelennek a táncházmozgalom olyan legendás képviselői, mint
Az alkotás látványtervezője Szendrényi Éva, jelmeztervezője Vavrinecz Krisztina, vágója Makk Lili. A Magyar menyegző a Nemzeti Filmintézet pénzügyi hozzájárulása nélkül, a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával, az MTVA és a Szupermodern Stúdió koprodukciójában valósul meg. A film forgatása budapesti helyszínek és a Szentendrei Skanzen mellett Kalotaszegen zajlik május 30-ig.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!