Freund Tamás, az MTA elnöke átadja az Akadémiai Aranyérmet Sólyom Jenő erdélyi származású fizikusnak
Fotó: Magyar Tudományos Akadémia
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén. Az Erdély fővárosában született tudós fő kutatási területe a szilárdtestfizika, illetve az alacsony dimenziós és erősen korrelált mágneses és elektronrendszerek elsősorban elméleti vizsgálata.
2025. május 05., 21:342025. május 05., 21:34
Az Akadémiai Aranyérem a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb tudományos díja, amellyel a díjazott teljes tudományos munkásságát ismerik el. A tudós köztestület szerkesztőségünkkel közölte: a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége többek között a szilárdtest-fizikán belül az alacsony dimenziós és erősen korrelált mágneses és elektronrendszerek – amelyek közül a legfontosabb az úgynevezett renormálási csoportmódszer és skálázás megalapozása szilárdtest-fizikai környezetben – elméleti vizsgálatában nemzetközi szinten elért meghatározó eredményeiért adományozta az Akadémia legrangosabb kitüntetését az MTA rendes tagjának.
Mindemellett a szilárdtest-fizika magyarországi oktatásának megalapozásához és felépítéséhez való kiemelkedő hozzájárulásáért, a terület egyik meghatározó műve, az angol és magyar nyelven egyaránt megjelent, A modern szilárdtest-fizika alapjai című háromkötetes összefoglaló könyvéért, számos tudományos publikácójáért, az anyaországi fizikában betöltött kiemelkedő közéleti szerepéért, valamint nemzetközi szinten is elismert tudományos és oktatói munkája elismeréseként adományozták az elismerést.
Sólyom Jenő 1940-ben született Kolozsváron. Az elméleti szilárdtest-fizika nemzetközileg kiemelkedő kutatója. Több mint száz, nemzetközi folyóiratban megjelent publikáció szerzője és társszerzője. Tudományos pályája során számos neves külföldi kutatóintézet vendégprofesszoraként dolgozott, így orosz, francia és az Amerikai Egyesült Államok-beli egyetemeken. Iskolateremtő kutatói és sok évtizedes oktatói tevékenysége mindmáig meghatározó a magyarországi és nemzetközi tudományos életben. Munkásságát Állami Díjjal, majd Széchenyi-díjjal ismerték el.; professor emeritus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
A Sólyom Jenőről készített kisfilm cikkünkben megtekinthető.
Akadémiai Aranyérem
A kitüntetést az MTA elnöke hozta létre a 10/1960. MTA (A. K. 12. sz.) utasításával. A díj adományozója a Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége, az Akadémia elnöke adja át a májusi közgyűlésen. Az Akadémiai Aranyéremből évente egy kitüntetés adományozható, kizárólag az Akadémia tagjának kiemelkedő tudományos, tudományos közéleti, tudománypolitikai és tudományszervezői tevékenysége elismeréseként.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
szóljon hozzá!