Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

színház

Bessenyei Gedő István (középen) reményét fejezte ki, hogy a jövőben Budapesten is megmutatkozhatnak majd az erdélyi színházi szövetség tagszínházai

Fotó: Nemzeti Színház

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Krónika

2025. május 01., 20:332025. május 01., 20:33

2025. május 02., 16:402025. május 02., 16:40

Budapesten, a Nemzeti Színházban tartották a napokban a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóját, melynek célja egy rendszeres párbeszéd elindítása, de akár egy nemzetközi színházi szövetség létrehozása is a világ kisebbségi színházai számára – közölte csütörtökön a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. Az eseményen a szervezők felkérésére a romániai magyar kisebbségi színházak helyzetéről, illetve az Interetnikai Fesztiválról Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója beszélt.

Előadásában a szatmári magyar társulat igazgatója rámutatott: mi sem bizonyítja jobban azt, hogy az erdélyi magyarság mennyire ragaszkodik a színházi kultúrájához, mint az, hogy az erdélyi – Kolozsváron, 1792-ben létrehozott – nemzeti színház majdnem fél évszázaddal korábban alakult meg, mint a budapesti.

Az előadásban áttekintést nyújtott a Romániában működő kisebbségi színházakról is. Mint ismeretes ugyanis, Romániában a magyar kisebbségi színházak mellett jelen van a német, a zsidó és a roma színjátszás intézményrendszere is. Jelenleg az országban tíz, állandó társulattal rendelkező magyar kőszínház van (a korábban projektszínházként is működő kézdivásárhelyi színház szervezeti átalakulása óta), de további négy független magyar társulat és hat állandó bábszínházi társulat is működik, utóbbiak közül közül három külön intézményként, három pedig tagozatként működik.

Két színiegyetem, két egyetemi színpaddal gazdagítja a palettát, amelynek két magyar kortárs táncműhely és hat néptáncműhely is része – ezek közül a Nagyvárad Táncegyüttes vegyes profilú műhely. Bessenyei Gedő István részletesen bemutatta továbbá az erdélyi kisebbségi színházak fenntartói rendszerét is (minisztériumi, önkormányzati és alapítványi vagy egyesületi hátterű, független színházak).

A kisebbségi színjátszással kapcsolatos előadás másik fontos része az Interetnikai Színházi Fesztivál bemutatása volt. A kisebbségi színházak találkozóhelyének számító seregszemle utóbbi négy kiadásából hármat Szatmárnémetiben szervezték meg. Legutóbb több mint 600 művész közreműködésével, több mint 5000 néző részvételével zajlott a fesztivál, amelyen 24 társulat 26 előadást mutatott be.

Szó esett továbbá Szatmárnémetiről, mint multikulturális színházi fesztiválterepről, ahol a nagyszámú magyarság mellett Románia második legnagyobb német közössége él, illetve ma is pezsgő, nagy múltú zsidó közösség, amelynek története a szatmári színjátszáséval is szorosan összefonódott.

Bessenyei Gedő István beszélt a MASZÍN magyar színházi szövetségről is, melynek megalapításáról 2016-ban született döntés, épp Szatmárnémetiben – az alapítás 2017-ben történt meg Temesváron.

A szövetség azóta több fesztivált is létrehozott, illetve magára vállalt: az említett IFeszt mellett a belső szakmai párbeszédet képviselő MaFesztet és a bukaresti román szakma és fesztiválközönség felé nyitó BukFesztet is. A Harag György Társulat igazgatója reményét fejezte ki annak kapcsán, hogy a román fővárosban tartott fesztivál mintájára a jövőben talán Budapesten is megmutatkozhatnak majd az erdélyi színházi szövetség tagszínházai, az erdélyi magyar színjátszás híd-szerepét hangsúlyozandó, a magyar és a román színházi kultúra között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra
2025. június 23., hétfő

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.

Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb díjakat a nagybányai ATELIER nemzetközi szemlén
2025. június 21., szombat

Múzeumok Éjszakája: amikor a raktárak rejtett kincsei is feltárulnak

Az év leghosszabb napján, június 21-én, szombaton ünnepli számos erdélyi, székelyföldi közgyűjtemény a Múzeumok Éjszakáját.

Múzeumok Éjszakája: amikor a raktárak rejtett kincsei is feltárulnak
2025. június 20., péntek

Presztízsértékű, hogy másfél évtizede önálló magyar nap is helyet kap a TIFF-en

Több száz film, köztük több mint egy tucat magyar alkotás volt látható az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, filmforgatásról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.

Presztízsértékű, hogy másfél évtizede önálló magyar nap is helyet kap a TIFF-en
2025. június 20., péntek

A múlt hangjait „szólaltatja meg” a Rocksuli lemeztörténeti kiállítása

A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.

A múlt hangjait „szólaltatja meg” a Rocksuli lemeztörténeti kiállítása
2025. június 19., csütörtök

Kilencven- és hetvenéves színművészét ünnepelte a sepsiszentgyörgyi színház társulata

Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.

Kilencven- és hetvenéves színművészét ünnepelte a sepsiszentgyörgyi színház társulata
2025. június 17., kedd

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei

Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei
2025. június 15., vasárnap

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)

Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)
2025. június 15., vasárnap

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt

Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt