A magyarok alacsonyabb mértékben vettek részt az államfőválasztáson, mint a többségiek
Fotó: Orbán Orsolya
A tavaly novemberi, érvénytelenített voksoláshoz hasonló arányban járultak az urnákhoz a romániai választópolgárok vasárnap a megismételt államfőválasztás első fordulójában. A magyarlakta megyékben a részvétel elmaradt az országos átlagtól az államfőválasztáson, amit koalíciós partnerei fel is róttak az RMDSZ-nek.
2025. május 04., 21:102025. május 04., 21:10
2025. május 04., 22:032025. május 04., 22:03
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 21 óráig, vagyis urnazárásig 9 571 740 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 53,21 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában. Hat hónappal ezelőtt, az államfőválasztás 2024. november 24-én rendezett első fordulójában a szavazásra jogosultak 52,56 százaléka, 9 465 257 választópolgár voksolt Romániában és külföldön. A legmagasabb részvételt Ilfov (68 százalék), Giurgiu (59 százalék), Kolozs (55,99 százalék), Argeș (54 százalék) és Konstanca megyében (52 százalék) jegyezték.
A székelyföldi Kovászna megyében 38,56 százalékos, Hargitában 41,80, Marosban 44,18, Máramarosban 40,72, Szatmárban 36,39 százalékos volt a részvétel a 21 órás urnazárás idején. Háromszéken mérték a harmadik legalacsonyabb, 38 százalékos részvételt országos szinten, ennél gyérebb Szatmárban (36,39%) és a moldvai Vasluiban (32 százalék) volt a választási hajlandóság. Ebből az következik, hogy az RMDSZ-nek nem sikerült mozgósítania híveit kellő mértékben az államfőválasztás első fordulójában, amikor a szövetségnek nem volt önálló jelöltje.
Háromszéken mérték a harmadik legalacsonyabb, 38 százalékos részvételt országos szinten
Fotó: Képernyőmentés
A többi erdélyi megyék közül Brassóban 51,86, Biharban 48,54, Beszterce-Naszódban 43,17, Aradon 45,61, Hunyadon 47,81, Szilágyban 48,76, Temesben 49,19 százalékos részvételt regisztráltak.
Bukaresti sajtóértesülések szerint koalíciós partnerei felrótták az RMDSZ-nek, hogy nem sikerült urnák elé csalogatnia a magyar választópolgárokat. Az elégedetlenség elsősorban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről fogalmazódott meg, hiszen a Szociáldemokrata Párt (PSD), a PNL és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje, Crin Antonescu korábban a liberális alakulat elnöke volt.
Az RMDSZ az urnazárás előtti órákban kétségbeesetten próbált mozgósítani, több módszerrel is arról győzködve a romániai magyarokat, hogy adják le szavazatukat. Csoma Botond szóvivő rövid üzenetet adott ki nem sokkal 19.30 óra után: „Másfél óra van az urnazárásig, és nagy a baj! Drasztikusan le vannak maradva a magyar megyék. Most még változtathatunk! Menj szavazni, és szólj barátaidnak!”.
„Láthatjuk, hogy a Kárpátokon túli megyékben nagyon magas a részvétel, azt is, hogy külföldön rendkívül magas a részvétel, és pontosan tudjuk, hogy a külföldiek a szélsőséges, magyarellenes jelöltet támogatják. Ezért nekünk, erdélyieknek, erdélyi magyaroknak ott kell lennünk, hogy bejusson a második fordulóba az a jelölt, aki le tudja győzni a szélsőséges jelöltet. Aki ma otthon marad, az közvetve a magyarellenes jelöltet támogatja” – nyilatkozta a nap folyamán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke a következőképpen igyekezett toborozni híveit, hogy „most kell megmutatnunk, hogy ha falhoz állítanak, akkor is szembefordulunk a magyargyűlölőkkel”.
A hivatalos eredményekre ugyan még várni kell, de az Avangarde exit pollja szerint az első helyezett George Simion, a második helyen pedig Crin Antonescu és Nicușor Dan egyenlő eredménnyel.
Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
1 hozzászólás