Orosz befolyás? Francia forgatókönyv egy érvénytelenített romániai elnökválasztásra
Fotó: Haáz Vince
Egy francia portál azt állítja, feltárta, hogyan avatkozott be Oroszország a 2024 novemberi romániai elnökválasztásba, amelyet érvénytelenítettek, és amely nyomán vasárnap tartják az újra kiírt voksolás első fordulóját.
2025. május 04., 10:592025. május 04., 10:59
A Mediapart.fr cikke szerint a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) állítólag sikerült felderítenie egy kibertámadást, amelynek során az orosz külföldi hírszerzés (SZVR) egyik csoportjának sikerült behatolnia a román Állandó Választási Hatóság (AEP) szervereire. Újságíróik szerint a SRI állítólag a tavaly novemberi elnökválasztást követően információkat adott át európai partnereknek, és a vizsgálatuk ezeken az adatokon, valamint a közbeszédben megjelenő, illetve az ügyben érintett intézmények adatain alapult.
A kiadvány az SZVR-hez köthető kibertámadás mellett azt is megjegyzi, hogy
céljuk az volt, hogy pártja a parlamenti választásokon a szavazatok legalább 30 százalékát szerezze meg.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
Az orosz beavatkozás célja az volt, hogy a korrupcióval vagy a háborúval kapcsolatos széles körű elégedetlenséget felhasználva megakadályozza az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt. Ám az a tény, hogy az alkotmánybíróság megakadályozta Diana Șoșoacă indulását a novemberi elnökválasztáson, újratervezésre késztette Moszkvát.
– idézte a Mediapart.fr újságíróit a Mediafax hírügynökség.
Bár a választásokig nem voltak nyilvánvaló orosz narratívák, miután a választásokat a bukaresti alkotmánybíróság érvénytelenítette, Moszkva elkezdett a romániai eseményekről beszélni, a taláros testület döntését pedig „államcsínynek” nevezte.
Miközben a román vezetők egybehangzóan kijelentették, hogy az amerikai küldöttség megértette az elnökválasztás érvénytelenítése mellett szóló érveket, kiderült: azért nem volt annyira könnyű meggyőzni őket.
Decemberben Klaus Iohannis akkori elnök feloldotta a titkosítás alól a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén ismertetett dokumentumokat. Az állami struktúrák – a SRI mellett a Különleges Távközlési Szolgálat (STS), a belügyminisztérium és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) – által jegyzett dokumentumok az AEP infrastruktúrája elleni összehangolt támadásokról, valamint a TikTokon Călin Georgescu javára szervezett, jól kidolgozott kampányokról tanúskodtak, amelyeket egy „állami szereplő” valósított meg, de nem nevezték meg egyértelműen Oroszországot – idézi fel a Mediafax.
Cristina Ardeleanu, a bukaresti ítélőtábla bírája elutasította kedden Călin Georgescu korábbi államfőjelöltnek az elnökválasztás érvénytelenítésével kapcsolatos keresetét. A kormánykoalíció amúgy is jövő tavaszra tűzte ki az államfőválasztás időpontját.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Húsz lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton – közölte esti sajtótájékoztatóján Monica Dajbog.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) szombat este figyelmeztetett, hogy az elmúlt órákban súlyos közúti balesetekről és pusztító tüzekről szóló álhírek kezdtek el terjedni az online térben.
A május 4-ei romániai elnökválasztás megszervezése minden demokratikus normának eleget tesz – jelentette ki Marcel Ciolacu, az amerikai Szövetségi Választási Bizottság alelnökével, James Edwin „Trey” Trainorral folytatott megbeszélésen.
Az idei a legdrágább elnökválasztás, a jelöltek eddig több mint 130 millió lejt költöttek eddig kampányra – közölte szombaton az Expert Forum nevű civil szervezet.
Az elnökválasztási kampány alatt 149 lehetséges jogsértésről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez; ezek közül öt alaptalannak bizonyult, hármat még vizsgálnak – közölte szombati sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Az Egyesült Államok választási megfigyelőket küldött Romániába az elnökválasztás előtt – közölte pénteken egy magas rangú amerikai tisztségviselő, akit a Reuters idézett.
Szombaton 7 órakor véget ért az elnökválasztás első fordulójának kampányidőszaka.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg – írja az Agerpres hírügynökség.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elhatárolódik Victor Ponta állításaitól, amelyeket a független elnökjelölt az Elena Lasconi által csütörtök este nyilvánosságra hozott fotókról tett, és „jogi következményekkel” fenyegetőzik.
1 hozzászólás