Romániában 1400 euró körüli volt a bruttó havi átlagbér 2023-ban
Fotó: Orbán Orsolya
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
2025. május 06., 21:122025. május 06., 21:12
Az Eurostat és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2023-as adataiból készített felmérés alapján a romániai teljes munkaidős alkalmazottak bruttó havi átlagbére körülbelül 1400 euró volt, ami az uniós átlag (3155 euró) alatt maradt. A vásárlóerő figyelembevételével azonban Románia előrelép:
Az európai átlagbérlistát változatlanul Svájc vezeti 8104 eurós átlaggal. Ezt követi Luxemburg (6755), Dánia (5634) és Írország (4890). Az uniós tagállamok közül hét országban haladja meg az átlagbér a 4000 eurót. A lista másik végén Törökország áll, ahol mindössze 873 euró az átlagos havi kereset, de a közép-kelet-európai országok (köztük Románia) is a mezőny alsó felében helyezkednek el.
A vásárlóerő-paritással számított bérek kiegyenlítettebb képet mutatnak. Így az uniós országok közötti különbség jelentősen mérséklődik: míg nominálértéken a legmagasabb és legalacsonyabb átlagbér aránya 6:1, PPS alapján ez már csak 2,6:1. Románia ebben az összevetésben előnyösebb helyzetben van: megelőzi a szomszédos Bulgáriát és Magyarországot, és közelebb kerül a középmezőnyhöz.
Szakértők szerint a fő tényezők a termelékenységi különbségek, valamint a munkaerőpiac szabályozottsága és a munkavállalók alkupozíciója. Sotiria Theodoropoulou, az Európai Szakszervezeti Intézet munkatársa szerint
A G4 Media beszámolója alapján az EU-ban minden országban nőttek a bérek 2018 és 2023 között, ám a mérték jelentős különbségeket mutat. Míg Litvániában több mint kétszeresére nőtt a bérszint, addig Görögországban alig volt érezhető az emelkedés. Romániában a növekedés üteme mérsékelt volt, de stabil, és a vásárlóerő-alapú adatok javuló trendet mutatnak.
A 2024-es év béradatai a tervek szerint 2025 végén kerülnek nyilvánosságra. Szakértők szerint a bérfelzárkózás folytatódhat Kelet-Európában, beleértve Romániát is, bár a globális gazdasági kihívások óvatosságra intenek.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
szóljon hozzá!