Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

tánc

A Bogáncs az évek során fokozatosan bővülve vált egy iskolai néptánccsoportból a kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok néptáncegyüttesévé

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki a Krónikának Könczei Csongor, a megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes vezetője. Az egyetemi docenst, a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara 2020-ban indított táncművészet szakának vezetőjét arra is megkértük, fogalmazza meg gondolatait a tánc világnapja – április 29. – apropóján.

Kiss Judit

2025. április 29., 08:022025. április 29., 08:02

Megalakulásának 40. évfordulóját ünnepli a kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes: ünnepi gálára várják a közönséget április 29-én, kedden 19 órától a Kolozsvári Magyar Operába. Az ünnepi rendezvényt stílszerűen épp a tánc világnapján szervezik.

A jubileum alkalmából Könczei Csongorral, a Bogáncs Néptáncegyüttes vezetőjével beszélgettünk, aki világnapi üzenetet is megfogalmazott.

Könczei Csongor elmondta, a kezdetektől – 1985 óta, 11 éves korától – része az együttesnek, és a 40. évfordulón örömmel nyugtázza, hogy sokan tagjai a folytonosságot képviselő, több generációt megszólító és vonzó együttesnek.

tánc Galéria

Az eltelt évek, évtizedek alatt több mint 1400 gyerek és fiatal táncolt a kolozsvári Bogáncs Néptáncegyütteshez tartozó csoportokban

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Erdély legrégebbi, folyamatosan működő magyar gyerek- és ifjúsági néptáncegyüttese

A kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok 40 éves néptáncegyüttesének csoportjaiban jelenleg megközelítőleg 200-an ropják a táncot. A Bogáncs Néptáncegyüttesének elődje, a Brassai Sámuel Gimnázium Folklórköre

1985-ben alakult Tolna Éva magyar szakos tanárnő – Könczei Csongor édesanyja – kezdeményezésére. A csoport elsőrendű feladata az erdélyi népi kultúrával való ismerkedés volt,

hogy az iskola diákjai elsajátíthassák a hagyományos néptáncot és népzenét, amelyek fontos részei saját etnikus tradícióinknak. 1990 januárjában az addig „névtelen” Folklórkör felvette a Bogáncs nevet. Az 1992-ben a temesvári születésű táncművészről és táncpedagógusról, a 20. századi romániai magyar táncművészet meghatározó alakjáról, Éghy Ghysáról (Égi Gizella) elnevezett EMKE-díjjal kitüntetett Bogáncs jelenleg Erdély legrégebbi, folyamatosan működő magyar gyerek- és ifjúsági néptáncegyüttese.

tánc Galéria

Könczei Csongor, a megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes, valamint a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara táncművészet szakának vezetője

Fotó: Ocskay Márk

Az együttes az évek során fokozatosan bővülve vált egy iskolai néptánccsoportból a kolozsvári magyar gyerekek és fiatalok néptáncegyüttesévé: 1990-ben megalakult a Kisbogáncs, 1999-ben az Apróbogáncs, 2000-ben a Morzsabogáncs (a Bogáncs kisgyerek-csoportjai),

az 1993-ban végzett első „bogáncsos nemzedék” pedig megalapította a Bogáncs „felnőtt” együttesét, a Zurboló Táncegyüttest (az „oktatók” együttesét).

1996–2004 között működött a Zurboló Utánpótlás, 2001-ben pedig a Bogáncs Utánpótlás csoport is, így az eltelt évek, évtizedek alatt több mint 1400 gyerek és fiatal táncolt csoportjaikban.

tánc Galéria

Stílszerűen a tánc világnapján, április 29-én kezdi ünnepségsorozatát a kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Ünneplés három szakaszban

„Tulajdonképpen ugyanazt tesszük, amit negyven évvel ezelőtt is, ugyanott, ugyanabban az épületben, ugyanúgy. Sőt, azt szoktam mondani, valószínűleg jobban, mert a mostani fiatal oktatóink – amióta működik a Sapientián a táncszak – kezdenek szakképzettek lenni” – mondta el Könczei Csongor, aki egyetemi docens, a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara 2020-ban indított táncművészet szakának vezetője.

tánc Galéria

A gyerekek korosztályában is folyamatos az utánpótlás, Kolozsváron van igény a népi kultúrára

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Három fázisban ünneplik meg a Bogáncs együttes születésnapját.

Idézet
Nagyon sok olyan volt táncosunk van, aki nem él már Kolozsváron, sőt nem is él az országban.

Ezért úgy osztottuk el az ünneplést, hogy most a tánc világnapján tartjuk a gálaműsort, másnap a Tranzit Házban a felnőtt együttesünk tartja új bemutatóját, amit erre az alkalomra készítettünk. Az operában tartandó gála elsősorban a mostani tagjainknak szól, meg a szülőknek – fel fog lépni az összes csoportunk. Nyáron, a Kolozsvári Magyar Napok keretében a Folkudvarban lesz majd egy »Bogács 40« nap, azoknak szólóan, akik akkor tudnak hazajönni” – fejtette ki Könczei Csongor.

tánc Galéria

„A táncra nagy szükség van abban a korban, amikor a virtuális világban tulajdonképpen minden tudás átmegy egyfajta passzív nézelődésbe”

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Hozzáfűzte,

az igazi születésnapot októberben tartják, mert 1985 októberében alakult az együttes, a tánc világnapi esemény „családiasabb” lesz, az őszi pedig inkább a nosztalgiáról fog szólni.


tánc Galéria

Kolozsváron működik immár 40 éve Erdély legrégebbi, folyamatosan működő magyar gyerek- és ifjúsági néptáncegyüttese

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Könczei Csongort arra kértük, hogy fogalmazza meg a Krónikának gondolatait a tánc világnapján. „Mindig azt szoktam mondani, hogy a tánc az egyik legjobb dolog a világon, sajnos ezt egyre kevesebben tudják. Egyrészt észlelhető egyfajta társadalmi ellustulás: az emberek kevésbé szeretnek mozogni, azért is, mert ott vannak a kezükben, lefoglalják az okoseszközök. És a virtuális világban tulajdonképpen minden tudás átmegy egyfajta passzív nézelődésbe” – fogalmazta meg Könczei Csongor. Hozzátette,

manapság sokan gondolják azt, hogy csak az igazán képzettek, a „szakik” tudnak igazán táncolni, holott ez nem igaz, hiszen a tánc meg az ének mindig is hozzátartozott az emberélethez,

nagyon nagy mértékben szimbolizálja az életerőt és az örömet. „Az egyik legjobb dolog a világon a tánc. És ezt nem csak a néptáncra értem, hanem bármilyen műfajra. Egyetemes, mindenki számára befogadható nyelv” – fogalmazott Könczei Csongor.

tánc Galéria

A Bogáncs Néptáncegyüttes folytonosságot képvisel, több generációt megszólít és vonz

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

„A funkcionális analfabetizmus a zenei és a mozgáskultúrában is érvényesül”

A Bogáncs Néptáncegyüttes elmúlt korszakai kapcsán az együttes vezetője arról is beszélt, hogy Kolozsvár még magyar szempontból is nagyváros. „A környéken falusi együttesek azért szűntek meg az elmúlt években, mert egyszerűen elfogyott a lakosság. Ez a szomorú tény a Mezőségen és más tájegységeken is észlelhető. De itt Kolozsváron ezt még egyelőre nem érezzük, mert ameddig a városban van 50 ezer magyar, abból mindig lesz 2–300, aki nálunk táncolt vagy táncol.

Idézet
Vannak természetesen más néptáncegyüttesek a városban, amelyek azért születtek, hogy az egyetemisták bekapcsolódhassanak: ilyen az Ördögtérgye”

– emelte ki Könczei Csongor.

tánc Galéria

„Manapság sokan gondolják azt, hogy csak az igazán képzettek, a »szakik« tudnak igazán táncolni, holott ez nem igaz, hiszen a tánc meg az ének mindig is hozzátartozott az emberélethez”

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

Megkérdeztük azt is, miként látja az elmúlt évtizedekben tapasztaltakhoz képest, milyen a mozgáshoz, a tánchoz való viszonya a „digitális bennszülötteknek” nevezett, a virtuális világhoz szokott nemzedékeknek. „Mindenképpen elmondható, hogy nem olyan gördülékeny, mint korábban volt.

Idézet
Ahogyan a ma emberére érvényes a funkcionális analfabetizmus, a zenei és a mozgáskultúrában is érvényesül: nincsenek kapaszkodók, fogódzók, nincsen mihez viszonyítsa magát.

És ilyen szempontból is jó bogáncsosnak lenni: hogyha odakerül közénk valaki kicsi gyerekkorában, jó pár évig táncol, az meglátszik rajta. Mindig azt szoktam mondani, ha valaki megtanulja, hogy melyik a jobb és bal lába, el tud énekelni mondjuk tíz népdalt és ritmusra tud lépni, már sikert értünk el” – mondta el a 40 éves néptáncegyüttes vezetője. „Erdély legrégebbi gyerek-népegyüttese a tánc világnapján ünnepli a születésnapját, és ennek nagyon örülünk” – emelte ki Könczei Csongor.

tánc Galéria

A tervek szerint a nyáron, a Kolozsvári Magyar Napokon is megünneplik a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes születésnapját

Fotó: Bogáncs-Zurboló Egyesület/Facebook

A 40 éves kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes ünnepi gálaműsorát a Kolozsvári Magyar Operában ünneplik, közreműködik a Rezeda zenekar és barátaik.
Műsoron:

  • Kisbogáncs – magyarlónai táncok
  • Morzsabogáncs – jókai táncok
  • Apróbogáncs – felcsíki táncok
  • Kisbogáncs – andrásfalvi leánytánc
  • Bogáncs – szucsági táncok
  • Zurboló – marossárpataki táncok
  • A régiek – bodonkúti táncok
  • Bogáncs – széki táncok

korábban írtuk

Egész Erdélyt, sőt még nagyobb területet „fedett le” a 20 éves Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó
Egész Erdélyt, sőt még nagyobb területet „fedett le” a 20 éves Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó

Kettős jubileumot ünnepeltek a népzene és néptánc szerelmesei a kincses városban múlt hét végén: 20 éves a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó, és 25 éves a rendezvényt szervező Ördögtérgye Néptáncegyüttes.

A tánc világnapja vagy nemzetközi táncnap
A nemzetközi táncnapot vagy a tánc világnapját április 29-én tartják. Ezen a napon az UNESCO egyik tagszervezetének, a Nemzetközi Táncbizottságnak a felügyelete alatt minden évben a világ mindenféle táncát megünneplik. Az ünnepet 1982-ben az UNESCO Nemzetközi Színházi Intézetének egy részlege, a Nemzetközi Táncbizottság hozta létre. Időpontját Jean-Georges Noverre francia táncos és balettművész születésnapjához igazították.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre
2025. április 24., csütörtök

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár

Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár
2025. április 24., csütörtök

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
2025. április 24., csütörtök

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön

A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön
2025. április 23., szerda

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá

Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá
2025. április 19., szombat

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról

Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról
2025. április 17., csütörtök

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF