Magyarellenes megnyilvánulás a belgrádi várban
Fotó: Facebook/Magyar Nemzeti Tanács
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”. A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács bűnvádi feljelentést tett a magyar nemzeti kisebbség elleni gyűlöletkeltés bűncselekménye miatt a szerb hatóságoknál.
2025. május 07., 19:192025. május 07., 19:19
A vajdasági székhelyű Déli Szemle című hírportál közösségi oldalán szombaton jelent meg egy videó, amelyen az látható, amint egy román férfi magából kikelve letépi a belgrádi várban található nándorfehérvári diadal emlékkövéről a magyar nemzeti színű szalagot, és helyére román (piros-sárga-kék színű) szalagot helyez. Eközben kijelenti:
A Déli Szemle kiderítette, hogy az elkövető egy bizonyos Alexandar Ion Balan, egy belgrádi születésű román férfi, akit az elmúlt években aktivistaként ismerhettek meg azok, akik figyelemmel kísérik a Timok-völgyi román kisebbség tevékenységét. Saját YouTube-csatornát működtet, több parlamenti választáson is indult, de sosem szerzett mandátumot.
Az elkövető, Alexandar Ion Balan
Fotó: Facebook/Alexandar Ion Balan
Nyíltan vállalja nemzeti elkötelezettségét, és folyamatosan bírálja a szerbiai hatóságokat, amiért – szerinte – elnyomják a románokat. Számos, főként román nyelvű interjúban beszél arról, hogy a magyarok ellopják a történelmüket, és hogy Hunyadi János valójában „román hős”.
A Timok, a Duna jobb oldali mellékfolyója, a Balkán-hegység nyugati lejtőin ered, Bulgária és Szerbia területén folyik. A Timok völgyében jelentős román kisebbség él; kollektív jogaikat 2007-ben ismerte el a szerb állam, cserébe a koszovói függetlenség elismerésének bukaresti visszautasításáért.
Ez a szalagcsere-akció nem az első eset, elmondása szerint rendszeresen felcseréli a magyar szalagot románra, így „állítva helyre az igazságot”. A közölt videón egyébként a Libertatea bukaresti hírportál logója látható, a híre a román médiában is elterjedt, például az Adevărul is átvette, és az sem véletlen talán, hogy a múlt hétvégén, a megismételt romániai elnökválasztás – a magyarellenes George Simion győzelmével véget ért – első fordulója előtt hajtotta végre, mintegy szítva a közhangulatot.
A nándorfehérvári diadal a magyar–török háborúk egyik jelentős eseménye. 1456. július 4–22. között a keresztények (magyarok és szerbek) Szilágyi Mihály vezetésével hősiesen védték Nándorfehérvár (a mai Belgrád) várát II. Mehmed török szultán nagy túlerőben levő ostromló seregével szemben. A védőkhöz 12 ezer katonájával időközben csatlakozó Hunyadi János vezetésével, Kapisztrán János 30–35 ezer keresztesével közösen július 21-én, a vár melletti csatában legyőzték a törököket. Ennek következtében az Oszmán Birodalom európai terjeszkedése közel hét évtizedre megtorpant. A diadal híre sok európai városba röviddel a déli harangozást elrendelő pápai bulla kihirdetése után érkezett, de volt olyan város is, amelyben a diadal híre megelőzte III. Kallixtusz pápa levelét és már megkongatták a harangokat. Így történt, hogy a déli harangszót sokan kezdettől fogva a nándorfehérvári diadallal kapcsolták össze. Maga a pápa is érezte az összefüggést, s módosított a kiadott bullán.
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) hétfőn bűnvádi feljelentést tett a magyar nemzeti kisebbség elleni gyűlöletkeltés bűncselekménye miatt. Az MNT a közösségi oldalán azt írta, több polgári bejelentés érkezett arról, hogy a nándorfehérvári diadal emlékkövéről valaki eltávolította a magyar nemzeti színű szalagot, és helyette egy másik nemzet lobogóját tűzte ki. „Az MNT törvényes hatáskörét gyakorolva védi a magyarság érdekeit – ha kell, akár a bíróságon is – és elvárja, hogy az elkövető szigorú büntetést kapjon. A Magyar Nemzeti Tanács mint a vajdasági magyarság demokratikusan megválasztott képviseleti szerve, nem engedheti meg, hogy bárki foltot ejtsen a szerbiai magyar közösség becsületén és megítélésén!” – zárták a bejegyzést.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Százharminchárom választó bíboros és több idősebb kardinális jelenlétében kezdődött szerdán délelőtt a Szent Péter bazilikában a római pápa megválasztásáért tartott szentmise.
Amint a romániai települések képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését.
Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.
Kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben arról beszélt, hogy a NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez.
Bár egy pártcsaládba tartoznak, Giorgia Meloni olasz kormányfő nem gratulált nyilvánosan a George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal álalmfőjelöltjének első fordulós győzelme után
Friedrich Merz, Németország új kancellárja egy kedd esti interjúban arra intette az amerikai kormányzatot, hogy „maradjon távol” országa belpolitikájától.
A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője kijelentette, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a további tárgyalásokban egy új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásról, miközben Izrael folytatja „kiéheztető háborúját”.
Donald Trump amerikai elnök Oroszország ukrajnai invázióját annak tulajdonította, hogy Oroszországot kizárták a Nyolcak csoportjából (G8), amely ma már a Hetek csoportjaként (G7) ismert.
India közölte, hogy szerdán kora reggel katonai műveletet indított, amely során több pakisztáni és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt levő részén található helyszínre is csapást mért.
Donald Trump szerint a jemeni húszik megadták magukat, elállnak a harctól, amit az Egyesült Államok a légicsapások leállításával viszonoz.
szóljon hozzá!