2012. október 09., 08:232012. október 09., 08:23
„Az üzem alkalmazottainak mindenképpen hozzá kell jutniuk elmaradt bérükhöz, hiszen a banki vezetőknek is meg kell érteniük, hogy az Oltchim esetleges fizetésképtelensége senkinek sem kedvez majd” – magyarázta Pop. A miniszter emlékeztetett, Victor Ponta kormányfő tárgyalásokat folytat a gazdasági tárcavezetővel és az adóhatóság (ANAF) illetékeseivel a vegyipari vállalat újraindításáról.
Daniel Chiţoiu gazdasági miniszter ugyanakkor tegnap kifejtette, reményei szerint az Oltchim legkevesebb 30 napon belül újraindíthatja a termelést, és az alkalmazottak is fokozatosan hozzájutnak elmaradt fizetésükhöz, ennek érdekében tegnap azon bankok képviselőivel is tárgyaltak, akik korábban hiteleztek a Râmnicu Vălcea-i üzemnek. Hozzátette, a Bancpost illetékeseivel is megbeszélést tartottak, a pénzintézet pedig hamarosan átutalja a megígért 40 százalékot.
Tegnap ugyanakkor Oleg Malginov nagykövettel az élen egy oroszországi küldöttség is tárgyalt a gazdasági miniszterrel, valamint Remus Vulpescuval, a privatizációs hatóság (OPSPI) korábbi elnökével a vegyipari üzem helyzetéről – nyilatkozták nagykövetségi képviselők az Agerpres hírügynökségnek. Mint ismeretes, Victor Ponta még korábban úgy nyilatkozott, az orosz Tise-csoport komoly érdeklődést mutatott a Râmnicu Vălcea-i vállalat iránt, az érdekelt fél azonban Dan Diaconescu „politikai cirkuszát” látva visszavonult, újabb licit esetén azonban ismételten versenybe szállna.
Ponta tegnapi sajtótájékoztatóján egyébként arra panaszkodott, hogy bármekkora összeget is próbálnak átutalni az Oltchim megsegítésére, a hitelezők azonnal lefoglalják. „A bankok természetesen jogosan és a törvénynek megfelelően cselekednek. Legfőbb feladatunk éppen ezért jelenleg az, hogy ezt a helyzetet megoldjuk, ezért is jött létre az a bizottság, amelynek célkitűzése a gyár stabilitásának megteremtése. A testületben a gazdasági és pénzügyminisztériumon, valamint a privatizációs hatóságon kívül három kereskedelmi bank és az Electrica áramszolgáltató is helyet kaptak” – magyarázta a kormányfő.
Hozzátette, részleteket csak akkor fognak közölni, miután a kormánynak sikerült minden szempontból megegyeznie a pénzintézetekkel és szolgáltatókkal. „Biztos vagyok benne, hogy néhány napon belül sikerül megoldást találnunk, és az alkalmazottak bérének utalása is megoldódik. Ebből a szempontból nem kerülhetjük meg a bankokat, hiszen mégsem adhatjuk át készpénzben a munkások fizetését” – közölte Ponta.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.