Friedrich Merz német kancellár lett
Fotó: Facebook/Friedrich Merz
Friedrich Merz, az SPD-CDU/CSU jelöltje 325 igen szavazattal 289 nem ellenében, egy tartózkodás mellett kedd délután megnyerte a német kancellárválasztás második fordulóját, miután nagy meglepetésre elvesztette az első körös szavazást.
2025. május 06., 18:312025. május 06., 18:31
Amint arról beszámoltunk, Friedrich Merz német konzervatív vezetőnek nem sikerült megszereznie a kancellárrá váláshoz szükséges parlamenti többséget a keddi szavazás első fordulójában, ami váratlan kudarcot jelentett a szociáldemokratákkal kötött új koalíciója számára.
Merz, aki a februári szövetségi választásokon győzelemre vezette konzervatív CDU/CSU-t, és koalíciós megállapodást kötött a balközép szociáldemokratákkal (SPD), mindössze 310 szavazatot kapott a parlament alsóházában – közölte Julia Kloeckner, a Bundestag elnöke. Nemmel 307 képviselő szavazott, hárman pedig tartózkodtak.
A lapok már kora délután tudni vélték, hogy a CDU/CSU minden követ megmozgat azért, hogy a Bundestag még aznap tartson egy második fordulót. Így is lett – olvasható a Híradó.hu beszámolójában.
Nem sokkal 16 óra után Julia Klöckner, a Bundestag elnöke kihirdette az eredményt, miszerint Friedrich Merz megszerezte a szükséges szavazatot, ezzel ő lett az új kancellár. A délutáni szavazáson 325 szavazatot kapott, kilenccel többet, mint amennyi az abszolút többséghez szükséges, de hárommal kevesebbet, mint ahány szavazata összesen van a kormánypártoknak.
Friedrich Merz kudarca így is egyedülálló a német történelemben: még soha nem fordult elő, hogy egy többséggel rendelkező kormánykoalíció képviselői ne választották volna meg saját kancellárjelöltjüket.
Friedrich Merz német konzervatív vezetőnek nem sikerült megszereznie a kancellárrá váláshoz szükséges parlamenti többséget a keddi szavazás első fordulójában, ami váratlan kudarcot jelentett a szociáldemokratákkal kötött új koalíciója számára.
Dél-Szudán és Izrael olyan megállapodásról tárgyal, amelynek célja a háború sújtotta Gázai övezetből származó palesztinok áttelepítése az afrikai országba, ahol súlyos zavargások vannak a polgárháború miatt.
Miután Donald Trump tájékoztatta őket arról, hogy miről tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, az európai vezetők szombat reggel tanácskoztak, és közleményt adtak ki, amelyben üdvözölték a békefenntartó erőfeszítéseket.
Bár a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az ukrajnai fegyverszünet témájában lezajlott találkozón nem született konkrét eredmény, az mégis fontos – vélekednek az elemzők.
Az alaszkai orosz–amerikai pozitív csúcstalálkozó lehetővé tette, hogy a felek folytassák a megoldási lehetőségek közös keresését – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombat hajnalban újságíróknak.
Ukrajna kész a béke érdekében tevékenykedni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti, az ukrajnai tűzszünetről szóló találkozó kapcsán.
Miközben Donald Trump és Vlagyimir Putyin Alaszkában találkoztak, Oroszország 85 támadó drónt és egy ballisztikus rakétát indított Ukrajna területe ellen – jelentette be szombaton az ukrán légierő.
Sikerült igazán jó előrelépést elérni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.
Megérkezett pénteken Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai rendezést szolgáló amerikai–orosz csúcstalálkozó helyszínére, az alaszkai Anchorage-be.
Tompítani igyekezett Oana Ţoiu román külügyminiszter annak az élét, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma a Romániáról szóló emberi jogi jelentésében ismét felrótta a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítését.
Több szerbiai városban is összecsaptak az ellenzéki tiltakozók a rendőrökkel csütörtök este, Újvidéken emellett felgyújtották a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) helyi irodáját.
szóljon hozzá!