Marcel Ciolacu szerint a költségvetési bevételek áprilisban a márciusi szintet is meghaladhatják
Fotó: Gov.ro
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
2025. április 30., 13:002025. április 30., 13:00
„Ez egy rekord” – büszkélkedett a kormányfő, aki az Agerpres hírügynökség szerint még hozzátette, hogy
Némiképp árnyalja azonban a képet, hogy – mint ismeretes – a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint a költségvetési hiány 2025 első három hónapja után a bruttó hazai termék (GDP) 2,28 százalékát tette ki, ami nehogy csökkenést mutatna, hanem egyenesen meghaladja a tavalyi év azonos időszakában mért 2,04 százalékos szintet.
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
Elemzők szerint pedig a fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot jelenleg az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába, ami azt jelenti, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők nem ajánlják az országot befektetési célpontként.
A befektetési szakértőket tömörítő CFA Románia havi felmérésében a válaszadók 82 százaléka ugyanakkor egyelőre azt mondta, arra számít, hogy Románia a következő 12 hónapban továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában marad, ám 18 százalékuk úgy gondolja, hogy a hitelminősítők bóvli kategóriába fogják taszítani az országot. A leminősítés kockázata – a CFA közleménye szerint – szorosan összefügg a hitelminősítők által kért szükséges költségvetési konszolidációval, vagyis a kormánynak „észszerű időn belül” fenntartható szintre kell csökkentenie a költségvetési hiányt.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
szóljon hozzá!