Marcel Ciolacu szerint a költségvetési bevételek áprilisban a márciusi szintet is meghaladhatják
Fotó: Gov.ro
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
2025. április 30., 13:002025. április 30., 13:00
„Ez egy rekord” – büszkélkedett a kormányfő, aki az Agerpres hírügynökség szerint még hozzátette, hogy
Némiképp árnyalja azonban a képet, hogy – mint ismeretes – a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint a költségvetési hiány 2025 első három hónapja után a bruttó hazai termék (GDP) 2,28 százalékát tette ki, ami nehogy csökkenést mutatna, hanem egyenesen meghaladja a tavalyi év azonos időszakában mért 2,04 százalékos szintet.
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
Elemzők szerint pedig a fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot jelenleg az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába, ami azt jelenti, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők nem ajánlják az országot befektetési célpontként.
A befektetési szakértőket tömörítő CFA Románia havi felmérésében a válaszadók 82 százaléka ugyanakkor egyelőre azt mondta, arra számít, hogy Románia a következő 12 hónapban továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában marad, ám 18 százalékuk úgy gondolja, hogy a hitelminősítők bóvli kategóriába fogják taszítani az országot. A leminősítés kockázata – a CFA közleménye szerint – szorosan összefügg a hitelminősítők által kért szükséges költségvetési konszolidációval, vagyis a kormánynak „észszerű időn belül” fenntartható szintre kell csökkentenie a költségvetési hiányt.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!