Az elnökválasztás eredménye a tőzsdére is rányomta a bélyegét
Fotó: Facebook/Bursa de Valori Bucuresti
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat, mivel a befektetők elemzik az elnökválasztás első fordulójának eredményeit – vont mérleget hétfői elemzésében a ZF gazdasági és pénzügyi portál, miután a Bukaresti Értéktőzsde hétfőn 2 százalékos mínuszban nyitott.
2025. május 05., 13:172025. május 05., 13:17
Az elnökválasztás első fordulójának egyértelmű győztese George Simion, erre az eredményre számítottak a befektetők,
– mutattak rá a mozgásokra az elemzők.
Ilyen körülmények között pedig a bukaresti tőzsde hétfőn 2 százalékos mínuszban nyitott, amit a legfontosabb román részvények csökkenése eredményezett – derül ki a ZF által összesített adatokból.
Az elemzés ugyanakkor fontosnak tartja megjegyezni, hogy a mintegy 8,2 millió romániai munkavállaló közvetve, a nyugdíjrendszer második pillére révén a legnagyobb befektetője a tőzsdén jegyzett vállalatoknak.
A hitelminősítők szerint éppen az uniós tagságunk és az uniós alapok tartanak bennünket az ajánlott befektetési kategóriában” – fogalmazta meg Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Biztossá vált, hogy a megismételt romániai elnökválasztás május 18-ai második fordulójában George Simion és Nicușor Dan csap össze.
Mint az elemzés rámutat, hétfőn 10.10 órakor a Transilvania Bank (TLV), Románia legnagyobb bankjának részvényei 3 százalékkal, a Hidroelectrica (H2O), a legnagyobb energiatermelő részvényei 1 százalékkal csökkentek. Az OMV Petrom (SNP) 2 százalékot, a Romgaz (SNG) 5 százalékot veszített.
A részvények esetében már az első percekben 13 millió lejt tett ki a kereskedés, de a kötvényeknél is megnőtt az aktivitás, ahol a likviditás elérte az 5,2 millió lejt.
„A brókerek megjegyzik, hogy vannak vevők a piacon, de egyes eladások ajánlati áron történnek, azaz anélkül, hogy megvárnák a kereslet és a kínálat esetleges egyensúlyát. A legtöbbet forgalmazott részvények a TLV (3,9 millió lej), H2O (3 millió lej), SNG (2,2 millió lej)” – részletezi az elemzés.
A bankközi lej/euró árfolyam viszont egyelőre stabil 4,978 lej.
A miniszterelnöki tisztségről való lemondást fontolgatja Marcel Ciolacu sajtóértesülések szerint, miután Crin Antonescu, akormánykoalíció közös államfőjelöltje nem jutott be a megismételt elnökválasztás második fordulójába.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!