Románia, az aszfaltbetyár: idén átléphetjük az 1500 kilométeres küszöböt a gyorsforgalmi utak hossza tekintetében
Fotó: Gazda Árpád
Románia 2025-ben több mint 1500 kilométernyi autópályával és gyorsforgalmi úttal fog rendelkezni a közlekedési minisztérium számításai szerint. Ha ez valóban megtörténik, az „aszfaltbetyár” Románia Horvátország és Csehország fölé fog kerülni az európai országok között a forgalomnak átadott gyorsforgalmi utak kilométerszáma alapján. Mi több, ha a „kilométercsábász” Románia fenntartja a közúti infrastruktúra építésének felgyorsult ütemét, jövőre akár Dániát vagy Svájcot is megelőzheti.
2025. február 21., 20:072025. február 21., 20:07
Az infrastruktúra-fejlesztéseket, újraértelmezett „aszfaltbetyárkodást” követő civilek egy videót tettek közzé, amely az európai autópálya-kilométerek alakulását mutatja be 1920 és 2024 között. Az Economica.net portál cikke szerint az egyik kommentelő megemlíti Románia „vezető” pozícióját a lista alján, amelyen a 20. helyen szerepel.
– válaszolt az autópálya-rangsor szerzője, aki az elmúlt években az Európában forgalomnak átadott autópálya-kilométerek alakulását is figyelemmel kísérte.
A ranglista szerint Románia tavaly közel 1280 kilométernyi gyorsforgalmi úthálózattal rendelkezett. Idén átlépheti az 1500 kilométeres határt, amire Sorin Grindeanu közlekedési miniszter is számít. Ha a 18. és 19. helyen álló országok (Csehország és Horvátország) nem tartják a lépést, Románia megelőzheti őket.
Mint ismeretes, Irinel Ionel Scrioșteanu közlekedési államtitkár a múlt hónapban azt vetítette előre, hogy Románia idén átlépi az 1500 kilométeres küszöböt a gyorsforgalmi utak hossza tekintetében, azaz 250 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út készül el. Ugyanakkor a kivitelezővel rendelkező projektek, azaz az épülő vagy hamarosan kivitelezési szakaszba lépő sztrádatervek „tárgya” eléri az 1000 kilométeres összhosszt.
Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben?
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
1 hozzászólás