Az új nyugdíjtörvény pluszfeladatot rótt a nyugdíjpénztárak alkalmazottjaira
Fotó: Pinti Attila
A tervezett, közalkalmazottakat érintő intézkedésekkel kapcsolatos aggodalmait fejezte ki kedden a területi nyugdíjpénztárak munkatársait tömörítő szakszervezeti szövetség.
2025. június 03., 17:222025. június 03., 17:22
A Munka Társadalmi Szolidaritása Országos Szövetség képviselői közleményükben hangsúlyozták, hogy az új nyugdíjtörvény alkalmazása miatt az elmúlt időszakban jelentős pluszfeladat hárult a nyugdíjpénztárak alkalmazottjaira, akik sokat túlóráztak, és a túlóráikat nem fizették ki, illetve szabadnapokkal sem kompenzálták őket megfelelően – írja az Agerpres.
– magyarázták.
Hozzátették, hogy június végén megszűnik a munkaviszonya annak a körülbelül 600 dolgozónak, akiket a nyugdíjak újraszámolására vettek fel országszerte határozott időre szóló munkaszerződéssel, de a nyugdíjak újraszámítása nem zárult le teljesen. Nyugdíjpénztáranként mintegy 15 ezer igénylés vár még elbírálásra, amit a megcsappant munkaerővel nem lehet operatívan rendezni – hangsúlyozták.
A szakszervezet képviselői felhívták a figyelmet, hogy
nem részesülnek sem prémiumokban, sem pótlékokban, így az esetleges költségvetési korrekciók a bérük jelentős csökkenését vonná maguk után, ami elégedetlenséghez, tiltakozásokhoz, sőt az intézmények tevékenységének teljes leállásához vezethet.
Az Európai Bizottság az országos helyreállítási terv (PNRR) 3. számú kifizetési igényéből csak 1,279 milliárd eurót utal át Romániának, 869 millió euró kifizetését pedig felfüggesztették.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!