Biztató sztrádakilátások: 2025-ben összesen akár az 1500 kilométert is elérheti az autópályák és gyorsforgalmik hossza Romániában
Fotó: Gazda Árpád
Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Civil szakemberek ezúttal is összefoglalták év elején, milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben, nem feledve, hogy tavaly az álomszerű kategóriába sorolt sztrádakilátások teljesültek. Most úgy néz ki, Erdély – egy biztosan megépülő gyorsforgalmi úton kívül – csak „csodás” esetben nyerhet idén újabb sztrádakilométereket.
2025. január 10., 08:032025. január 10., 08:03
Jó év lesz az idei a közúti infrastruktúra, sztrádakilátások terén, még ha a politikai instabilitás, a lyukas állami költségvetés és a beruházási megszorítások miatt rossz is lesz – indítja immár hagyományos év eleji elemzését a Pro Infrastruktúra Egyesület (API). A civil szakembereket tömörítő szervezet kiemeli: 2025-ben Romániának 157 kilométernyi autópályája és gyorsforgalmi útja lesz, amelyet biztosan megnyitnak a forgalom előtt – ennyi átadandó kilométert még sohasem lehetett biztosra venni év elején.
Ugyanakkor normális körülmények között jó esély van arra is, hogy sorozatban második évben megközelítsük, sőt átlépjük a 200 kilométeres határt. „De ha hihetetlen módon ismét annyira szerencsés lesz a bolygók együttállása, mint 2024-ben, akkor
– önmagukat (ismét) felülmúló kivitelezőkkel, akik teljes erőbedobással dolgoznak, miközben hónapok óta nincsenek kifizetve, a bürokráciát gyorsan letudó állammal és legalább félévnyi nagyon száraz időjárással” – olvasható az elemzésben. Amely szerint év végére a gyorsforgalmi utak hálózata meghaladhatja az 1500 kilométert is.
Mint ismeretes, tavaly abszolút rekordot jelentő 194,77 kilométernyi autópályát és autóutat (DEx) adtak át Romániában, amivel 1269,87 km-re nőtt a gyorsforgalmi közlekedést biztosító aszfaltcsíkhossz. Miközben a 2024-es „rekordtermésből” igen kevés jutott Erdélynek és a Partiumnak, 2025-ben magyarlakta vidékek is hasznot húzhatnának a romániai autópálya-fejlesztésekből, ha mindenhol tartanák az eredetileg kitűzött határidőt. Viszont ez sajnos nincs így.
az észak-erdélyi autópályát a DN1-es főúttal Tordatúr közelében összekötő Kolozs megyei gyorsforgalmit. Bár a mintegy öt kilométer hosszú DEx4-esről (mely révén többek között elkerülhető Torda) egy ideig azt állították, idő előtt, még tavaly elkészülhet, hamar kiderült, hogy a februári határidőt is nehéz lesz tartani, sőt a tavaszból akár nyár is lehet – az API júniusra saccolja az átadást.
A fennmaradó több mint 150 km java az A7-es moldvai autópályán épül meg, de bővül a Bukarest körgyűrűjeként szolgáló A0-ás és az A1-es is (utóbbi a Kárpátokon túl, Argeș megyében).
A Pro Infrastruktúra által felvázolt sztrádakilátások: zölddel a biztos, kékkel a nagy esély, sárgával az 50-50 százalék, szürkével a csoda
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
A civilek a következő kategóriába a „nagy eséllyel” elkészülő szakaszokat sorolták, ahol két variánssal is számolnak (az egyik szerint 60,07, a másik szerint 46,37 km készülhet el, attól függően, hol erősít rá a kivitelező), de egyikben sincs erdélyi érdekeltség. Ez a következő, az „50-50 százalékos” kategóriában jelenik meg először, mégpedig az A3-as észak-erdélyi autópálya révén, a Szilágy megyei Magyarzsombor és Vaskapu között húzódó csaknem 13 km által.
Az API szerint a nagy késéssel készülő aszfaltcsíkot leghamarabb szeptemberben megnyithatják, de csak akkor, ha a hegy „megbírja” a munkálatokat, a számtalan más helyen dolgozó UMB-nek pedig lesz ereje arra is, hogy ide összpontosítson munkaerőt. Emellett még az A0-áson adhatnak át kisebb szakaszokat, az 50-50 százalékos esély összesen 25,3 kilométerre vonatkozik.
Itt még a hírhedt Bechtel kezdte meg a munkálatokat bő két évtizeddel ezelőtt, most pedig az új útépítő csak kivételes erőfeszítések árán fejezhetné be azokat, hiszen még az építkezési engedély sincs meg. A másik „csoda” az A1-esen történhetne meg Argeș megyében. Ugyanakkor itt érdemes megjegyezni: a Pro Infrastruktúra tavaly ilyenkor a csodás, álomszerű kategóriában „176 vagy akár csaknem 200 kilométer” sztráda és gyorsforgalmi átadását vetítette előre 2024-re nézve, és bizony ez is teljesült.
Újabb autópákyák hálózzák be Romániát a kecsegtető sztrádakilátások szerint
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
A civilek most úgy vélik, az idén átadandó kilométerszámokon túl 2025 nagy közúti megvalósítása lesz, hogy végre elkészül néhány „hiányzó láncszem”, amelyeknek köszönhetően
Ugyanakkor idén végre elkezdődhetnek a halogatott munkálatok többek között az A1-esen a Nagyszeben és Pitești közötti rész két szakaszán, az A3-ason a már említett Bihar megyei szakaszon (Berettyószéplak–Bisztraterebes), illetve az A13-ason a Szeben megyei Bojca és a Brassó megyei Fogaras között.
Új munkatelepként elkezdődhet az útépítés Bisztraterebes és Bihar község között, illetve az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as végein, azaz Marosvásárhely határában is. És arra is van némi esély, hogy megtörténjen az első kapavágás a Nagyváradot Araddal összekötő autóúton (DEx16), ehhez azonban gyorsan le kell zavarni az óvásokat és alá kell írni a szerződéseket.
A körgyűrűket tekintve idén elkészülhet többek között Bihar község, Fogaras és Zilah terelőútja is, illetve Temesvártól északra az A1-es dél-erdélyi szakaszát a DN69-es főúttal összekötő aszfaltcsík.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.
Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.
Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.
Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.
A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
szóljon hozzá!