Derűlátás. Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint a költségvetés elegendő lesz az idénre tervezett beruházásokra
Fotó: Gazda Árpád
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
2025. február 04., 13:342025. február 04., 13:34
2025. február 04., 13:402025. február 04., 13:40
A tárcavezető a parlamentben beszélt minderről kedden, ahol az illetékes szakbizottságok a minisztériumi költségvetések jóváhagyásáról vitatkoznak.
Állta a szavát a román Construcții Erbașu: ígéretéhez híven a héten elkezdte a munkálatokat az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Berettyószéplak közötti szakaszán Bihar megyében.
„Ez az egyik olyan minisztérium, amely sok beruházást végez, ennek az összegnek több mint 80 százaléka közvetlenül a beruházásokra megy el, és idén, ahogy a bizottságban is elmondtam, körülbelül 250 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi út átadása a cél.
és folytatjuk a beruházásokat a konstancai kikötőben, amely a Fekete-tenger legfontosabb kikötőjévé vált, valamint a Tulcea és Brăila kikötőibe történő beruházásokat is. A légiforgalom területén is lesznek beruházásaink. Tehát a közlekedési minisztérium költségvetése lefedi az összes általunk javasolt nagyberuházást, amelyeket – némelyiket idén, némelyiket a következő években – szeretnénk végrehajtani” – ecsetelte Grindeanu.
Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben?
„Ha a közúti oldalon úgymond látjuk a fényt az alagút végén, mert ma, amikor 1270 vagy 1280 kilométeres autópálya-hálózatról beszélünk, akár 1300 kilométerről, és 2025-re, 2026-ra évi 250 kilométer átadását célozzuk meg, a vasút esetében a két komponenst, az infrastruktúrát és a gördülőállományt egyszerre kell javítani” – mondta a közlekedési miniszter.
„Azt akarom, hogy 2025-re a vasút területén is növekedjen a tempó, hogy elérjük, sőt akár meg is haladjuk a 260 kilométert” – mondta.
Azt is megjegyezte, hogy a vasúti szakaszok korszerűsítése mellett olyan vonatokra is szükség van, amelyek képesek óránként 160 kilométeres sebességgel haladni.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!