A pro Infrastruktúra Egyesület legoptimistább forgatókönyve szerint is mindössze alig több mint félszáz kilométerrel bővül idén a romániai sztráda- és gyorsforgalmiút-hálózat
Fotó: Rab Zoltán
Idén nem adnak át túl sok autópályát Romániában az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
2021. január 07., 10:132021. január 07., 10:13
„Mint minden évben, az emberek most is azt kérdik tőlünk, hány kilométer autópályát adnak át a forgalomnak. Nos? Nem sokat” – fogalmaz nem túl derűlátóan az év eleji előrejelzéseket tartalmazó kedd esti Facebook-bejegyzésében az általában viszonylag pontos „jóslatokat” megfogalmazó egyesület.
Előrejelzésük szerint augusztusban vagy valamikor ősz folyamán megnyithatják a forgalom előtt az A10-es autópálya Gyulafehérvár és Nagyenyed közötti 24,25 kilométeres szakaszát, illetve a sztráda egy másik, 2,2 kilométeres szakaszát.
Az észak-erdélyi (A3-as) autópályán eközben mindössze a Nyárádtő és Marosvásárhely közötti 4,5 kilométer megnyitására lát valós esélyt a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
akik szerint a Nagyszeben és Bojca közötti sztrádaszakaszra csupán 2023-ban hajthatunk fel.
Ami Bukarest új körgyűrűjét (A0) illeti, idén ott csak elkezdődnek a munkálatok, a derűlátó forgatókönyv szerint 2022-ben, de valószínűbb, hogy csak 2023-ban adhatják át a forgalomnak az első szakaszokat.
A főváros 52,5 kilométeresre tervezett körgyűrűje mellett eldördül a rajtpisztoly az észak-erdélyi sztráda Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres, a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti 13,55 kilométeres szakaszán, illetve a Szilágy megyei Vaskapu és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti 42,3 kilométeres szakaszon is elkezdenek dolgozni.
Idén futnak ki az első munkagépek az A1-es sztráda Pitești és Curtea de Argeș közötti 30,35 kilométeres szakaszának építőtelepére is.
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
a sztrádaépítésekért is felelős útügyi hatóság vezetői decemberben úgy vélekedtek, hogy
Év végi előrejelzésük szerint idén megépülhet további 26,2 kilométer a Tordát Szászsebessel összekötő autópályából, elkészülhet a Maroskece és Aranyosgyéres közötti 15,7 kilométeres, illetve a Marosvásárhely és Nyárádtő közötti 4,5 kilométeres szakasz, mint ahogy a Craiova és Pitești közötti gyorsforgalmi út egy 40 kilométeres szakasza is.
Valamivel több, mint 60 kilométerrel bővült idén Románia autópálya-hálózata, amivel az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület optimista forgatókönyve valósult meg.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!