Plakátokkal telnek meg a hirdetőtáblák. Tizenegy elnökjelölt száll versenybe
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
2025. április 03., 08:572025. április 03., 08:57
Az elnökválasztási kampányban a következő típusú kampányeszközök használata engedélyezett:
Az összes típusú politikai hirdetésen fel kell tüntetni az Állandó Választási Hatóság (AEP) 2025/9-es számú határozatában előírt elemeket.
A polgármestereknek kötelességük külön választási pannókat biztosítani a jelöltek számára. Egy hirdetőtáblán jelöltenként egy választási plakát helyezhető el.
Tilos ugyanakkor a kampányszlogenekkel feliratozott vagy a jelöltek arcképét ábrázoló járművekkel történő kampányolás, mint ahogyan a hangosbemondóval felszerelt autókkal való kampányolás is. Tilos a kampánycélokat szolgáló előadások, ünnepségek vagy tűzijáték szervezése, akárcsak a molinók, reklámsátrak, reklámzászlók, reklámtáblák vagy kültéri LED-képernyők használata.
A kampány lejártával az összes plakátot és egyéb választási anyagot el kell távolítani a szavazóhelyiségek épületéből. A kampányanyagok eltávolítását a szavazókörzeti választási iroda elnöke rendeli el, és a polgármester által erre kijelölt személyek hajtják végre.
A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenység.
Mint ismeretes, a Központi Választási Iroda (BEC) március 22-én döntött a májusi elnökválasztás jelöltjeinek szavazólapi sorrendjéről. Ez a következő:
A jelöltek közül öten – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak. Az USR elnöke, Elena Lasconi bejutott a második fordulóba Călin Georgescu független jelölttel együtt, az alkotmánybíróság azonban érvénytelenítette az eredményt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!