Plakátokkal telnek meg a hirdetőtáblák. Tizenegy elnökjelölt száll versenybe
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
2025. április 03., 08:572025. április 03., 08:57
Az elnökválasztási kampányban a következő típusú kampányeszközök használata engedélyezett:
Az összes típusú politikai hirdetésen fel kell tüntetni az Állandó Választási Hatóság (AEP) 2025/9-es számú határozatában előírt elemeket.
A polgármestereknek kötelességük külön választási pannókat biztosítani a jelöltek számára. Egy hirdetőtáblán jelöltenként egy választási plakát helyezhető el.
Tilos ugyanakkor a kampányszlogenekkel feliratozott vagy a jelöltek arcképét ábrázoló járművekkel történő kampányolás, mint ahogyan a hangosbemondóval felszerelt autókkal való kampányolás is. Tilos a kampánycélokat szolgáló előadások, ünnepségek vagy tűzijáték szervezése, akárcsak a molinók, reklámsátrak, reklámzászlók, reklámtáblák vagy kültéri LED-képernyők használata.
A kampány lejártával az összes plakátot és egyéb választási anyagot el kell távolítani a szavazóhelyiségek épületéből. A kampányanyagok eltávolítását a szavazókörzeti választási iroda elnöke rendeli el, és a polgármester által erre kijelölt személyek hajtják végre.
A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenység.
Mint ismeretes, a Központi Választási Iroda (BEC) március 22-én döntött a májusi elnökválasztás jelöltjeinek szavazólapi sorrendjéről. Ez a következő:
A jelöltek közül öten – Elena Lasconi, George Simion, Cristian Terheș, Silviu Predoiu és Sebastian-Constantin Popescu – a tavalyi elnökválasztáson is indultak. Az USR elnöke, Elena Lasconi bejutott a második fordulóba Călin Georgescu független jelölttel együtt, az alkotmánybíróság azonban érvénytelenítette az eredményt.
A romániai lakosság kétharmada szerint Nicolae Ceauşescu jó vezető volt – derül ki az INSCOP felméréséből, amelynek az eredményeit amúgy csak kedden teszik közzé.
Bírálta hétfőn Ilie Bolojan miniszterelnök bizonyos kórházak szerinte eredménytelen menedzsmentjét, az ,,aránytalan” bérköltségeket és a digitalizáció késését.
A román állami vasúttársaság (CFR) négy napra csökkenti a munkahetet alkalmazottai egy része számára.
Akkora terror uralkodik a kormányon belül az Ilie Bolojan miniszterelnök által megkövetelt költségcsökkentések miatt, hogy Ioana Dogioiu kormányszóvivő például nem meri hazsnálni a szolgálati autóját – állítja a Kormányzati Alkalmazottak Szakszervezete.
Újra kell gondolni a környezetvédelmi programokat – nyilatkozta hétfőn Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A hétvégén országszerte csökkenni fog a hőmérséklet, és szombattól kiterjedt területeken várhatók zivatarok – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő két hétre szóló időjárás-előrejelzéséből.
A PNL alelnöke, Gigel Știrbu szerint a kormányt támadó PSD-s politikusok nem a deficit miatt aggódnak, hanem azért, „mert érzik, hogy elveszítik a hozzáférést a közpénzekhez”, amelyekből éveken át fenntartották a szinekúrákat.
Florin Roman nemzeti liberális párti (PNL) képviselő hétfőn kritikus üzenetet küldött Ilie Bolojan miniszterelnöknek. Burkoltan meg is fenyegette ugyanakkor a kormányfőt.
Hat büntetőeljárást indított a rendőrség és a csendőrség a Bukarestben és az A1-es autópályán lezajlott vasárnapi tüntetések nyomán.
Keményen bírálta Paul Stănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára a kormány által elfogadott megszorító csomagokat, és úgy vélte: a PSD-nek fontolóra kell vennie a kormányból való kilépést, miután koalíciós partnerei állandóan bűnbaknak kiáltják ki.
szóljon hozzá!