Nehéz ügy. Az ukrajnai háború lezárásáról egyeztetett Washingtonban az amerikai és az orosz megbízott
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
2025. április 03., 08:292025. április 03., 08:29
Az Ukrajna helyzetéről szóló egyeztetésre érkezett Dmitrijev, aki az állami irányítású orosz közvetlen befektetési alapot vezeti, 2016-ban szerepet játszott a Moszkva és a Trump-kormányzat közötti háttérdiplomáciában. Vlagyimir Putyin orosz elnök nevezte ki külgazdasági kapcsolatokért felelős képviselőjének, és részt vett a februári rijádi amerikai-orosz tárgyalások korai szakaszában.
– írta a CNN és a CBS News.
Dmitrijev csapata és az amerikai kormány is elutasította a látogatás kommentálását Ugyanakkor Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megerősítette az utazás lehetőségét.
Az nem világos, hogy Dmitrijev és Witkoff miről tárgyalt.
Trump szerdán jelentette be, hogy 10 százalékos alapvámot vet ki az országba irányuló összes importra, Oroszország és Fehéroroszország nem szerepel a listán a Fehér Ház által rendelkezésre bocsátott grafikonok szerint.
Ez valószínűleg azért van így, mert 2022 óta az Egyesült Államok és a két ország közötti kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat szankciók és különleges korlátozások szabályozzák. Ennek következtében a vámpolitika már nem kölcsönös, hanem szankciók által vezérelt.
Dmitrijev aktív az Oroszországban betiltott X platformon, ahol kifejezte támogatását Trump és a technológiai milliárdos Elon Musk, Trump ismert szövetségese iránt.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Eközben Donald Trump amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg szintén szerdán a Fox Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Államok célja, hogy teljes tűzszünetet érjen el a folyamatban lévő háborúban.
Kellogg szerint
Kellogg hozzátette, hogy „egyik fél sem fog mindent megkapni, amit akar”. Addig is Trump továbbra is kapcsolatban áll mind Volodimir Zelenszkij elnökkel, mind Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és képes lesz közvetíteni a két ország közötti megállapodást.
„Trump Zelenszkij és Putyin viselkedése miatt is frusztrált, de célt fogunk érni, és azt hiszem, amit tennünk kell, az az, hogy összpontosítunk és a lényegre koncentrálunk (annak érdekében), hogy eljussunk oda, ahová a tűzszünettel szeretnénk. Mert
– mondta Kellogg.
Az Egyesült Államok és Ukrajna március 11-én teljes tűzszünetről állapodott meg, de Oroszország elutasította azt, és csak részleges tűzszünetbe egyezett bele, amely kizárta az energetikai infrastruktúrára és a Fekete-tengeren folytatott katonai tevékenységre irányuló csapásokat.
Azóta Kijev azzal vádolja Moszkvát, hogy megsértette az energiával kapcsolatos tűzszünetet, míg a fekete-tengeri tűzszünet státusza továbbra is tisztázatlan, mivel Oroszország továbbra is a nyugati szankciók enyhítéséhez köti annak meghosszabbítását.
Bár Trump gyakran hangsúlyozta Vlagyimir Putyinnal való kapcsolatát, vasárnap kritikusabb hangnemet ütött meg, azzal vádolva Oroszországot, hogy elhúzza a tűzszüneti tárgyalásokat, és túlzottan Zelenszkij aláásására összpontosít.
Eközben
A NATO-főtitkár a szövetséges államok külügyminisztereinek csütörtökön kezdődő kétnapos tanácskozását megelőző sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az Oroszországból eredő fenyegetés továbbra is fennáll, és Moszkva szorosan együttműködik Kínával, Iránnal és Észak-Koreával.
„Ez nemcsak Ukrajnára, hanem az egész szövetségre és a világ biztonságára nézve is kockázatot jelent. Ezek és más szereplők destabilizálni igyekeznek társadalmainkat – a tengeralatti infrastruktúra elleni szabotázsakciókkal, kibertámadásokkal, merényletkísérletekkel és egyebekkel” – hívta fel a figyelmet.
Hozzátette, hogy
Mint mondta, a külügyminiszterek tanácskozásukon megvitatják a legsürgetőbb biztonsági kérdéseket, miközben továbbra is folyik a készülődés a júniusi hágai csúcstalálkozóra.
A megbeszélések középpontjában a kollektív védelem megerősítése áll. „Ez az a szilárd alap, amelyre a NATO épült, és amely továbbra is a legfőbb prioritásunk. Találkozunk majd legfontosabb partnereinkkel is: Ukrajnával, az Európai Unióval, valamint indopacifikus indiai-csendes-óceáni térségbeli szövetségeseinkkel” – taglalta Rutte.
és hangsúlyozta, hogy támogatja az Egyesült Államok törekvéseit, hogy a háborúnak igazságos és tartós véget vessen. Ugyanígy méltatta az Egyesült Királyság, Franciaország és más szövetségesek erőfeszítéseit is, akik véleménye szerint hozzájárulnak a tartós béke megteremtéséhez.
Kiemelte, hogy a NATO egy ütőképesebb szövetséget épít, jelentős védelmi beruházásokkal és a tagállami kiadások példátlan mértékű növelésével. A miniszterek egyeztetnek arról is, hogyan lehet fokozni a hadiipari termelést az Atlanti-óceán mindkét oldalán, valamint erősíteni az együttműködést és innovációt, nemcsak a NATO-tagok, hanem a partnerek Ukrajna, az indiai-csendes-óceáni országok és az EU bevonásával.
Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a biztonságot fenyegető veszélyek nem korlátozódnak csupán erre a régióra – a világ más térségeiben is egyre több kihívással kell szembenézni.
Kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak és a többi NATO-szövetségesnek figyelemmel kell kísérnie a csendes-óceáni térség eseményeit. Ez indokolja a térségbeli szoros együttműködést, és azt is érthetővé teszi, hogy az Egyesült Államok egyre nagyobb figyelmet kíván fordítani erre a régióra.
Ennek természetes következménye, hogy az európai tagállamoknak fokozniuk kell saját szerepvállalásukat a közös védelemben – tette hozzá.
Rutte nyomatékosította, hogy
A globális stabilitás megőrzése közös érdek, még akkor is, ha a NATO elsődleges feladata továbbra is az euroatlanti térség biztonságának garantálása. Mindemellett a 32 tagállamból álló szövetség világosan látja, hogy a fenyegetések nem korlátozódnak Oroszországra – tette hozzá.
A főtitkár rámutatott, hogy
éppen ezért bővül a NATO stratégiai együttműködése olyan indopacifikus partnerekkel, mint Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland.
Uniós biztos: Oroszország öt éven belül támadást indíthat az EU egyik tagállama ellen
Oroszország öt éven belül képes és hajlandó lehet megtámadni az Európai Unió (EU) valamelyik tagállamát – jelentette ki szerdán Varsóban Andrius Kubilius védelmi és űrkutatási uniós biztos, aki az EU védelmi minisztereinek aznap megkezdődött kétnapos informális találkozóján vesz részt.
Kubilius hírszerzési információkra hivatkozva kifejtette: Moszkva arra készül, hogy még 2030 előtt „próbára teszi a NATO ötödik (a kollektív védelemről szóló) cikkét”.
„Oroszország öt év múlva vagy akár gyorsabban is kész és képes lehet az EU egy vagy több tagállamának megtámadására” – tette hozzá.
„Ezért el kell érni egy olyan készenléti szintet, amely elrettenti Putyint” – húzta alá.
A miniszteri találkozó első napján fórumot rendeztek az európai védelemről szóló fehér könyvről, amelynek tervezete felsorol számos, hitelből fedezendő lehetséges fegyveripari projektet.
Ezek értéke elérheti akár a 150 milliárd eurót is.
Kubilius a fehér könyvvel és a lehetséges projektekkel kapcsolatban elmondta: az EU a védelem területén csupán „támogatást és koordinációt” ad a tagállamoknak, így azok „semmit nem veszítenek el szuverenitásukból, ellenben hatékonyabban tudják majd védeni területüket”.
A soros uniós elnökség nevében felszólaló Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter a fórumon az európai védelmi fehér könyv minél gyorsabb elfogadását szorgalmazta. Ez az első olyan komoly dokumentum, amely az EU-t érintő veszélyekkel foglalkozik, és ösztönzést ad a védelmi beruházásokhoz – érvelt.
Aláhúzta: „Európa ma nem rendelkezik azzal a kapacitással, amely alkalmas a biztonságát garantáló lőszerek, fegyverek előállítására”.
„Nincs túl sok időnk, egy három éves intenzív időszak alatt olyan helyzetet kell teremtenünk, amelyben a nyugati civilizáció, az EU vagy a NATO megtámadása egyetlen ellenségük számára se legyen kifizetődő” – jelentette ki a lengyel politikus.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.
Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.
szóljon hozzá!