Bírálat. A gyülekezési törvény módosítását bíráló nyilatkozatot 22 nagykövetség írta alá
Fotó: Facebook/AZ Egyesült Királyság budapesti nagykövetsége
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
2025. március 28., 15:362025. március 28., 15:36
Mint arról beszámoltunk, a magyar parlament a múlt héten fogadta el a gyülekezési törvény kormányoldal által javasolt módosítását, amely betiltja az olyan nyilvános rendezvényeket, amelyek károsak lehet a gyerekekre.
A kritikusok szerint a törvény gyakorlatilag korlátozza a gyülekezési szabadságot. A jogszabály tiltakozásokat is kiváltott.
A gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonását követelték a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által szervezett ellenzéki demonstráció résztvevői kedden, kora este Budapesten, a Ferenciek terén.
A nagykövetségek az Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkoztak, és kijelentették, hogy „elkötelezettek minden ember emberi jogainak és alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartása, védelme és teljesítése mellett, függetlenül a szexuális irányultságtól, a nemi hovatartozástól és a nemi jellemzőktől”.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elutasította a nagykövetségek nyilatkozatát.
A Momentum felhívására a gyülekezési jog – az Országgyűlés által elfogadott – módosítása ellen tüntettek Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren kedden.
„Szuverén állam vagyunk. Soha nem fogadtuk el, és a jövőben sem fogjuk elfogadni, hogy kívülről bárki megpróbálja megmondani nekünk, hogyan éljünk itt” – mondta.
„A magyar parlament... eldönti, hogy milyen törvényeket fogad el, és melyeket nem” – mondta Szijjártó.
A szervezők közölték, hogy a tiltás ellenére is meg kívánják tartani az idei Pride-felvonulást, amelyet június 28-ra terveznek.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
1 hozzászólás