Bírálat. A gyülekezési törvény módosítását bíráló nyilatkozatot 22 nagykövetség írta alá
Fotó: Facebook/AZ Egyesült Királyság budapesti nagykövetsége
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
2025. március 28., 15:362025. március 28., 15:36
Mint arról beszámoltunk, a magyar parlament a múlt héten fogadta el a gyülekezési törvény kormányoldal által javasolt módosítását, amely betiltja az olyan nyilvános rendezvényeket, amelyek károsak lehet a gyerekekre.
A kritikusok szerint a törvény gyakorlatilag korlátozza a gyülekezési szabadságot. A jogszabály tiltakozásokat is kiváltott.
A gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonását követelték a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által szervezett ellenzéki demonstráció résztvevői kedden, kora este Budapesten, a Ferenciek terén.
A nagykövetségek az Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkoztak, és kijelentették, hogy „elkötelezettek minden ember emberi jogainak és alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartása, védelme és teljesítése mellett, függetlenül a szexuális irányultságtól, a nemi hovatartozástól és a nemi jellemzőktől”.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elutasította a nagykövetségek nyilatkozatát.
A Momentum felhívására a gyülekezési jog – az Országgyűlés által elfogadott – módosítása ellen tüntettek Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren kedden.
„Szuverén állam vagyunk. Soha nem fogadtuk el, és a jövőben sem fogjuk elfogadni, hogy kívülről bárki megpróbálja megmondani nekünk, hogyan éljünk itt” – mondta.
„A magyar parlament... eldönti, hogy milyen törvényeket fogad el, és melyeket nem” – mondta Szijjártó.
A szervezők közölték, hogy a tiltás ellenére is meg kívánják tartani az idei Pride-felvonulást, amelyet június 28-ra terveznek.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
1 hozzászólás