Bírálat. A gyülekezési törvény módosítását bíráló nyilatkozatot 22 nagykövetség írta alá
Fotó: Facebook/AZ Egyesült Királyság budapesti nagykövetsége
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
2025. március 28., 15:362025. március 28., 15:36
Mint arról beszámoltunk, a magyar parlament a múlt héten fogadta el a gyülekezési törvény kormányoldal által javasolt módosítását, amely betiltja az olyan nyilvános rendezvényeket, amelyek károsak lehet a gyerekekre.
A kritikusok szerint a törvény gyakorlatilag korlátozza a gyülekezési szabadságot. A jogszabály tiltakozásokat is kiváltott.
A gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonását követelték a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által szervezett ellenzéki demonstráció résztvevői kedden, kora este Budapesten, a Ferenciek terén.
A nagykövetségek az Emberi Jogok Európai Egyezményére hivatkoztak, és kijelentették, hogy „elkötelezettek minden ember emberi jogainak és alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartása, védelme és teljesítése mellett, függetlenül a szexuális irányultságtól, a nemi hovatartozástól és a nemi jellemzőktől”.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elutasította a nagykövetségek nyilatkozatát.
A Momentum felhívására a gyülekezési jog – az Országgyűlés által elfogadott – módosítása ellen tüntettek Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren kedden.
„Szuverén állam vagyunk. Soha nem fogadtuk el, és a jövőben sem fogjuk elfogadni, hogy kívülről bárki megpróbálja megmondani nekünk, hogyan éljünk itt” – mondta.
„A magyar parlament... eldönti, hogy milyen törvényeket fogad el, és melyeket nem” – mondta Szijjártó.
A szervezők közölték, hogy a tiltás ellenére is meg kívánják tartani az idei Pride-felvonulást, amelyet június 28-ra terveznek.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
1 hozzászólás