Ma 15-ször több prosumer termel-fogyaszt áramot Romániában, mint három évvel ezelőtt
Fotó: Pexels.com
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program, amelynek idei kiírásáról azt már tudni lehet, hogy rekordköltségvetéssel várja a pályázókat.
2025. március 27., 20:432025. március 27., 20:43
Idén január végén 203 984 termelő-fogyasztó szerepelt a hivatalos nyilvántartásban Romániában az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint, ami azt jelenti, hogy egy év alatt 78 százalékkal nőtt a prosumerek száma (a 2024. január végi 114 ezerről). A 2025 januárjára vonatkozó statisztikák szerint
– írja az Economica.net. A közel 204 000 prosumer közül a többség – körülbelül 180 000 – magánszemély, a többi jogi személy. A telepített teljesítményt tekintve 1132 MW-ot háztartások, 1310 MW-ot pedig jogi személyek szolgáltatnak. Ha megyei bontásban nézzük, a legtöbb prosumer Ilfovban van (közel 13 400), ezt követi Temes (valamivel több, mint 10 000) és Bihar (közel 8 300). A „dobogó” a telepített teljesítményt tekintve is hasonlóan alakul.
A Profit.ro portál szélesebb statisztikai kitekintést nyújtva azt írta, hogy
a telepített teljesítmény pedig 27-szer nagyobb a 2022 januárjában regisztráltnál.
Mint ismeretes, a prosumerré válást jelentős összegekkel támogatja a román állam: évekig 20 ezer lejjel, tavaly pedig már 30 ezer lejjel finanszírozta a – 2024-től kezdődően – napelem mellé kötelezően akkumulátort is telepítő több mint 66 ezer pályázót.
(hogy a pluszban megtermelt áramot ne egyenesen az egyre leterheltebb országos hálózatba, hanem először saját akkumulátorokba táplálják, ahonnan este maguk használhatják fel a tárolt ingyenenergiát).
Bár hivatalos részletek még nem ismertek, a hatóságok képviselői már többször megpedzegették az idei kiírás témáját. A minap Andreea Damian, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) igazgatója egy energiaügyi pódiumbeszélgetésen úgy fogalmazott, hogy
Andreea Damian szerint várják az energetikai ágazatban érintettek javaslatait a lebonyolítási útmutatók kidolgozása során.
A program terveiről Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is beszélt. Február végén
Tekintettel arra, hogy jelenleg az alkatrészek zöme Kínából érkezik. Tavaly a program költségvetése 2 milliárd lej volt, ami az eddigi legnagyobb összeg. A tavalyi kiírásnak több mint 66 000 kedvezményezett örvendezhetett (akik a leggyorsabban töltötték fel pályázati anyagukat). Ők legfeljebb 30 000 lejes támogatást kapnak napelemek és akkumulátorok telepítésére, a beruházás legalább tíz százalékos önrészt is igényel.
Sok a talány a több száz millió eurót „szétosztó” REPowerEU hőszigetelési, napelem- és akkumulátortelepítési pályázat körül a hétköznapi ember számára.
A tömbházlakók villanyszámlájának jelentős csökkenését eredményezheti az energiaügyi minisztérium által kezdeményezett Urban Up program.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!