Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

adóemelés

Számos elemző úgy véli, hogy adóemelés nélkül nem tud több pénzt begyűjteni a költségvetésbe a kormány

Fotó: Borbély Fanni

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense, akit Ilie Bolojan államfőnek a napokban tett nyilatkozata kapcsán faggattunk. Az ország ügyvivő elnöke úgy fogalmazott, Romániának választania kell a hatalmas és felesleges kiadások lefaragása, illetve az adóemelés között. Az elemző harmadik lehetőségként említette ugyanakkor a rendelkezésre álló európai uniós források hatékonyabb lehívását, ám úgy látja, hogy az év eleje óta egyelőre ezen a téren sem remekelt Románia.

Bálint Eszter

2025. április 02., 19:062025. április 02., 19:06

„Ha a trendeket nézzük a pénzügyminisztérium munkájában, illetve a kormány vállalásaiban, akkor azok mindenféleképpen pozitívak. A kormány ambiciózus (de így is magas hiány mellett gazdálkodó) költségvetést fogadott el az idei évre, ugyanis a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékában határozták meg a hiánycélt. Jelen helyzetben ennek a magas hiánycélnak az elérése is nehéz és verejtékes feladat lesz” – jelentette ki a Krónika kérdésére Rácz Béla Gergely. A kolozsvári közgazdász szerint amennyiben nem torpan meg a kormánynak a fokozatos hiánycsökkentés melletti elköteleződése, úgy mindenképp kisebb lehet a tavalyinál a román költségvetés hiánya, de a 7 százalékos cél tartása már nem ennyire biztos, legalábbis nem adóemelések vagy adóreform nélkül.

Mint ismert, Románia minden idők legnagyobb nominális költségvetési hiányával zárta a 2024-es évet: tavaly a kormányzati kiadások 152,72 milliárd lejjel haladták meg a bevételeket, a GDP-arányos deficit 8,65 százalék volt.
Az idei költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos deficittel számol. Az Európai Bizottság jóváhagyása nyomán Romániának 7 év áll rendelkezésére, hogy 3 százalék alá csökkentse a költségvetési hiányt. Ilie Bolojan ügyvivő államfő nemrég az Antena3 hírcsatornának adott interjúban három forgatókönyvet vázolt a deficit lefaragására: az állam működési költségeinek lefaragása, az adók és illetékek emelése, illetve a két intézkedés kombinációja.

korábban írtuk

Nem merne fogadni arra, hogy elkerülhető az adóemelés, és ez még csak a kisebbik rossz a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
Nem merne fogadni arra, hogy elkerülhető az adóemelés, és ez még csak a kisebbik rossz a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nem lehet biztosra kijelenteni, hogy elkerülhetőek lesznek idén az adóemelések, és még csak nem is az a legnagyobb rossz – véli Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.

Variációk a hiánycél tartására

„A 7 százalékos hiánycél adóemelések vagy egy jelentősebb adóreform nélküli eléréséhez kisebb csoda lenne szükséges” – szögezte le a szakértő. Szerinte fontos azt is látni, hogy az egyik fő bevételi növekmény a költségvetésben az európai uniós támogatások sikeresebb lehívása. „Én nem látok egyelőre nagyon nagy előrelépést. De ha ezen a téren tényleg hatalmas sikert ér el Románia, akkor talán adóemelések nélkül megúszható az idei év” – tette hozzá a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Egyelőre azonban véleménye szerint nem ez a trend körvonalazódik, mint ahogy

arra sem utalnak jelek, hogy Románia sikeresen tudná teljesíteni azokat a mérföldköveket, amelyek a támogatások lehívásához és kifizetéséhez szükségesek.

„A költségek csökkentése szükséges feladat, de jelen pillanatban nem igazán van mód olyan mértékű költségcsökkentésre, ami önmagában az egyensúlyok visszaállításához vezetne. Ilie Bolojan ezen a területen Nagyvárad, majd Bihar megye szintjén ért is el sikereket, ám sokkal könnyebb egy önkormányzat szintjén költségeket lefaragni, mint a központi költségvetés szintjén” – fogalmazott kérdésünkre Rácz Béla Gergely.

Aki szerint mindenképpen szükséges a bevételek növelése, ami történhet hatékonyabb adóbehajtással, az adók kulcsának nominális emelésével, átfogó adóreformmal, illetve az európai uniós források hatékonyabb lehívásával, vagy ezeknek egy kombinációjával.

korábban írtuk

Tánczos Barna az esetleges adóemelésekről: „csak a Fennvaló garantálhat bármit is”
Tánczos Barna az esetleges adóemelésekről: „csak a Fennvaló garantálhat bármit is”

„Csak a Fennvaló garantálhat bármit is” – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter a Hotnews.ro portálnak adott interjúban arra a kérdésre, hogy a kormány tudja-e garantálni, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés.

Adóemelés helyett adóreform?

Rámutatott ugyanakkor, hogy az adóemelésnek lehet egy olyan változata is, ami nem a mostani adórendszer paramétereinek a megváltoztatásáról szól, hanem igazi adóreform, „egy valódi, paradigmatikus reform, amikor az adózási paradigmákon változtatunk, nem csak a paramétereken”.

Idézet
Meg kell nézni, milyen adók vannak, azok az adók hogyan torzítják a gazdaságot, milyen méltánytalanságokat tartalmaznak, és hogyan lehet úgy átalakítani az adórendszert, hogy azokat, akiket az adóemelések megnyomorítanának, ne nyomorítsák meg, de összességében mégis több adót lehessen beszedni.

Nyilvánvalóan ehhez egy teljes adóreform szükséges. Azt gondolom, hogy Romániában már régóta szükség lenne valamilyen rendszerszintű átalakításra, mert eddig nem volt rendszerszintű gondolkodás” – fogalmazott a szakértő.

Egyáltalán nem zárja ki az adóemelést Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense Galéria

Egyáltalán nem zárja ki az adóemelést Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense

Fotó: facebook/Magyar Ifjúsági Központ - MIK

Kérdésünkre, hogy lát-e a bukaresti kormánykoalícióban politikai akaratot egy ilyen rendszerszintű átalakításra, az egyetemi oktató így felelt: „Két dolgot látok. Az egyik, hogy eddigi tevékenységét figyelve a pénzügyminiszternek (az RMDSZ-es Tánczos Barna – szerk. megj.) megvan az elhatározottsága, a felkészültsége, a politikai rutinja ahhoz, hogy végigcsinálja. Miniszterelnök-helyettesként megvan ráadásul a megfelelő ereje is a kormányban. A történet másik oldala, hogy az ilyen rendszerszintű változásokat általában a választások utáni egy-másfél évben lehet megcsinálni, utána már nem igazán lehet népszerűtlen intézkedéseket hozni. Ha idén vagy jövő év elején sor kerül erre, akkor még azt gondolom, hogy benne vagyunk az első másfél évben”.

A görgetett államadósság és a kamatok alakulása

Rácz Béla Gergelytől megkérdeztük azt is, hogyan látja az államadósság alakulását olyan körülmények között, hogy Románia tavaly 1 milliárd euró hitelt vett fel hetente.

adóemelés Galéria

Egyre többen rebesgetik, hogy még idén adóemelésekre kerülhet sor

Fotó: Pixabay

„Az államadósság gyakorlatilag az egyenes következménye a mostani és a korábbi költségvetési hiányoknak. Ami Románia államadósságát illeti, a GDP 52 százaléka körül lesz az idei évben, ami az Európai Unió átlaga alatt van. Persze itt azt is el kell mondani, hogy Románia 35 év alatt halmozta fel ezt az adósságot, mert a rendszerváltáskor ennek az értéke nulla volt, míg más országokban, például Magyarországon már a rendszerváltáskor örökölt az új rendszer egy adósságot.

Idézet
Relatív mértékben tehát nem számít túl nagynak a román államadósság, viszont ami nagyon nagy problémát jelent, hogy az elmúlt években a gazdálkodás – rendkívüli módon és Európában szinte egyedülállóan – felelőtlen volt.

És ennek a következménye az a helyzet, ahol most vagyunk, és ennek okán a piacok nem igazán bíznak abban, hogy Románia hatékonyan, gyorsan helyre fogja tudni állítani ezeket a költségvetési egyensúlytalanságokat, ezért Románia nagyon drágán tudja finanszírozni az adósságát” – húzta alá a gazdasági elemző.

Vagyis Románia sokkal magasabb kamatok mellett vesz fel hitelt, mint a régió más országai, vagy akár olyan államok, amelyekben jóval magasabb az államadósság szintje. „Ez akkor tud megváltozni, amikor a piacok azt látják, hogy Románia elkezd újból felelősen gazdálkodni, és arra a pályára áll, amelyik fenn tudja tartani a makrogazdasági egyensúlyokat. És én azt gondolom, hogy ebbe az irányba haladunk, csak egy hosszú és nagyon rögös út áll még előttünk” – állapította meg a Krónikának a BBTE docense.

korábban írtuk

Tánczos Barna a Krónikának az „elhalasztott” nyugdíjemelésről, a közös teherviselés szükségességéről
Tánczos Barna a Krónikának az „elhalasztott” nyugdíjemelésről, a közös teherviselés szükségességéről

A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is
2025. július 02., szerda

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya

A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya
2025. július 02., szerda

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter

Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter
2025. július 02., szerda

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag

A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag
2025. július 02., szerda

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról

Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról