Fotó: Pixabay
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
2020. november 22., 10:562020. november 22., 10:56
A kormányprogramban különben fontos hely jut a korábbi kormányok által az infrastrukturális beruházások terén rendre elhanyagolt Moldvának – irányítja rá a figyelmet az Economica.net gazdasági hírportál, de Románia más régióban is szépen szaporodnának az aszfaltcsíkok, ha a PNL valóra váltaná kampányígéreteit.
Az autópálya-építési nagyüzemet így képzeli a PNL:
• 320 kilométer az A7-es, Ploiești–Buzău–Focșani–Bacău–Pașcani-sztrádából;
• 160 kilométer az észak-erdélyi autópályából;
• 43 kilométer a Pitești–Nagyszeben-autópályából;
• 100 kilométer Bukarest körgyűrűjéből;
• 24 kilométer a Szászsebes–Torda-autópályából;
• 14 kilométer a Lugos–Déva-sztrádából.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) versenytárgyalást írt ki az észak-erdélyi 41 kilométeres szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – ez a szakasz tartalmazza a Meszes alatt áthaladó alagutat.
• 121 kilométer Craiova és Pitești között;
• 13 kilométer Brăila és Galac között;
• 100 kilométer Buzău és Brăila között;
• 75 kilométer Focșani és Brăila között.
Együttműködésről állapodtak meg a román és a lengyel állami autópályaépítő vállalatok, amelyek a román fél kezdeményezésére tartották első megbeszélésüket – adta hírül a román állami autópályaépítő és kezelő társaság (CNAIR).
Lendületet kaphatnak az építkezések, bár a megvalósításhoz jelentősen több forrás és politikai akarat kell – jelentette ki a Krónika megkeresésére Barabás T. János elemző.
Törvénnyel kényszerítenék az északi autópályát
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő azt a törvény, ami előírja, hogy meg kell építeni a petei határátkelőt a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra-útvonalon Suceávával összekötő északi autópályát. A jogszabály értelmében a munkálatokat 2021. január elsején el kell kezdeni, és a kivitelezőnek négy év áll a rendelkezésére. A beruházás finanszírozását az állami költségvetésből, európai uniós forrásokból és hitelből lehet biztosítani. Mint ismeretes, nem ez az első törvény, amelynek célja a sztrádaépítések felpörgetése, két évvel ezelőtt a parlament a Marosvásárhely–Jászváros-autópálya megépítéséről is határozott, a projekt viszont azóta is megrekedt a megvalósíthatósági tanulmányok szintjén. A döntéshozók előtt van ugyanakkor egy törvénytervezet, ami a Bukarestet Lugossal összekötő déli sztráda megépítését szeretné kikényszeríteni.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
2 hozzászólás