Fotó: Pixabay
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
2020. november 22., 10:562020. november 22., 10:56
A kormányprogramban különben fontos hely jut a korábbi kormányok által az infrastrukturális beruházások terén rendre elhanyagolt Moldvának – irányítja rá a figyelmet az Economica.net gazdasági hírportál, de Románia más régióban is szépen szaporodnának az aszfaltcsíkok, ha a PNL valóra váltaná kampányígéreteit.
Az autópálya-építési nagyüzemet így képzeli a PNL:
• 320 kilométer az A7-es, Ploiești–Buzău–Focșani–Bacău–Pașcani-sztrádából;
• 160 kilométer az észak-erdélyi autópályából;
• 43 kilométer a Pitești–Nagyszeben-autópályából;
• 100 kilométer Bukarest körgyűrűjéből;
• 24 kilométer a Szászsebes–Torda-autópályából;
• 14 kilométer a Lugos–Déva-sztrádából.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) versenytárgyalást írt ki az észak-erdélyi 41 kilométeres szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – ez a szakasz tartalmazza a Meszes alatt áthaladó alagutat.
• 121 kilométer Craiova és Pitești között;
• 13 kilométer Brăila és Galac között;
• 100 kilométer Buzău és Brăila között;
• 75 kilométer Focșani és Brăila között.
Együttműködésről állapodtak meg a román és a lengyel állami autópályaépítő vállalatok, amelyek a román fél kezdeményezésére tartották első megbeszélésüket – adta hírül a román állami autópályaépítő és kezelő társaság (CNAIR).
Lendületet kaphatnak az építkezések, bár a megvalósításhoz jelentősen több forrás és politikai akarat kell – jelentette ki a Krónika megkeresésére Barabás T. János elemző.
Törvénnyel kényszerítenék az északi autópályát
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő azt a törvény, ami előírja, hogy meg kell építeni a petei határátkelőt a Szatmárnémeti–Nagybánya–Dés–Beszterce–Dornavátra-útvonalon Suceávával összekötő északi autópályát. A jogszabály értelmében a munkálatokat 2021. január elsején el kell kezdeni, és a kivitelezőnek négy év áll a rendelkezésére. A beruházás finanszírozását az állami költségvetésből, európai uniós forrásokból és hitelből lehet biztosítani. Mint ismeretes, nem ez az első törvény, amelynek célja a sztrádaépítések felpörgetése, két évvel ezelőtt a parlament a Marosvásárhely–Jászváros-autópálya megépítéséről is határozott, a projekt viszont azóta is megrekedt a megvalósíthatósági tanulmányok szintjén. A döntéshozók előtt van ugyanakkor egy törvénytervezet, ami a Bukarestet Lugossal összekötő déli sztráda megépítését szeretné kikényszeríteni.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
2 hozzászólás