Hallgatást kértek. Valerij Zaluzsnij (középen) szerint Románia arra kérte Kijevet, hogy ne tegyen említést a román területen lezuhant orosz harci drónokról
Fotó: Ukrán védelmi minisztérium
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
2025. március 27., 10:262025. március 27., 10:26
Románia állítólagos kéréséről egy diákokkal tartott szerdai rendezvényen beszélt Lembergben (ukránul Lviv).
Elmondása szerint a balti országok szkeptikusak a NATO ötödik cikkelyének hatékonyságát illetően, amely kimondja, hogy a szövetség egyik országa elleni támadás az egész szövetség elleni támadást jelenti.
– mondta.
„Kaptam egy telefonhívást Romániából, amelyben arra kértek, hogy ne említsem meg, hogy ott Sahed drónok zuhantak le. Azt mondták nekem: Miért aktiváltátok az elektronikus hadviselést (a drónokat megzavaró eszközöket – szerk. megj.)? Most a drónok felénk tartanak. Azt mondtam: Lőjétek le őket, nektek van 40 F-16-osotok.
tette hozzá Zaluzsnij a szerdai rendezvényen.
Mint ismeretes, az Oroszország és Ukrajna közötti háború második éve óta jelentős számú, orosz drónokkal kapcsolatos incidensről számoltak be Romániában.
Több ízben is orosz drónok hatoltak be Románia légterébe a Duna-delta és a Fekete-tenger térségében, és néhány esetben lezuhantak az ország területén, anélkül, hogy áldozatokat követeltek vagy károkat okoztak volna.
A törvény egyértelmű keretet hoz létre a nemzeti légtér kezeléséért és ellenőrzéséért felelős hatóságok közötti együttműködésre.
Ezek közé tartozik a védelmi minisztérium, a belügyminisztérium, a Román Hírszerző Szolgálat és a nemzetvédelmi rendszer egyéb struktúrái.
Az új rendelet fő célja a légtér légi járművek vagy pilóta nélküli légi járművek (UAV-k) általi jogosulatlan használatának megelőzése és megakadályozása, hozzájárulva ezzel a légi közlekedés biztonságának és védelmének növeléséhez.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!