A világ legjobbja. Az argentínai Catena Zapata borászat
Fotó: Catena Zapata
Miközben Románia uniós éllovas a különálló szőlőültetvények száma tekintetében, egyetlen itteni borászat sem fért fel egy rangos, százfős nemzetközi listára. Ugyanakkor Magyarország két helyszínnel is képviselteti magát a World’s Best Vineyards nevű, az ágazat nemzetközi népszerűsítéséért létrehozott rangsor legjobb ötven pincészete között.
2023. július 14., 19:292023. július 14., 19:29
A megmérettetést az angol William Reed médiavállalat alapította 2019-ben. A Földet huszonkét régióra osztva, harminchat megbízott szakembertől hétpontos listát kérnek, ami alapján kialakítják a száz legjobbnak tartott borászat sorrendjét. A 100 legjobb borászat kiválasztásában közel 800 szakember működik közre, köztük Master of Wine-ok, sommelier-k, borszakírók, borkereskedők – ismertette a Vince.hu szaklap.
Eszerint magyar borászat először 2021-ben került fel a listára. A tokaji Szepsy Pincészet akkor a 62. helyen debütált. 2022-ben a szakemberek értékelése alapján nem került be magyar a legjobb 100 közé. Idén viszont kettő is, ráadásul mindketten a mezőny első felében végeztek.
Az élen idén az argentínai Catena Zapata végzett a spanyolországi Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal és a chilei Vik előtt. A top 10-ben hat dél-amerikai, három európai és egy dél-afrikai borászat kapott helyet. Közép- és Kelet- Európát Magyarországon kívül még Szlovénia képviseli a 100-as listán, a volt szovjet tagállamok közül egyedül Georgia került be egy borászattal a rangsorba. Amelyet nem kizárólag a borok minősége alapján állítanak össze, hanem sokat nyomnak a latban a pincészetek vendégfogadó adottságai, a létesítmények kinézete, a felkínált menü, a társítható rendezvények, stb.
Fotó: Catena Zapata
Amint a Wall-street.ro portál egyik korábbi cikkéből kiderül, 2020-ban Romániában 844 000 szőlőskertet tartottak nyilván, miközben Európában összesen 2 227 672-t. Ugyanakkor árnyaltabbá válik a kép, ha nem a tulajdonosok számára, hanem az összterületre fókuszálunk: Románia e tekintetben már csak 5,7 százalékos európai részesedést tudhat magáénak, bár így is a megtisztelő negyedik helyen áll valódi „nagyhatalmak”, Spanyolország, Franciaország és Olaszország mögött, illetve Portugáliát, Németországot és Görögországot megelőzve. Ebből is kiderül, hogy Romániában nagyon felaprózottak a szőlészetek: egy tulajdonosra 0,2 hektár ültetvény jut, miközben az uniós átlag 1,4 hektár.
Uniós statisztika. Románia a negyedik a szőlőültetvények összterületét tekintve (zöld csík), a birtokok számában viszont élen áll (lila csík)
Fotó: Eurostat
Romániában legfőképpen a Prahova völgyében működik ez hálózatszerűen, ahol a Bor útja projekt révén számos termelő uniós támogatások segítségével gazdálkodik, és a vendégfogadásra is ad.
Bár Erdélyben is – például Fehér vagy Arad megyében – is történtek kezdeményezések a termelők összefogására a Bor útjához hasonló projektek révén, ezek nem igazán működnek. A minap a Ménes-magyarádi borvidék népszerűsítését és turisztikai felfuttatását tűzte ki ismét célul az Arad megyei önkormányzat. Balla Géza, a ménesi borvidék Romániában és külföldön is legismertebb pincetulajdonosa és borásza ennek kapcsán a Krónikának elmondta: az önkormányzat Bor útja nevű programja nem új keletű, a választások közeledtével időről időre előveszik. Az elmúlt három évtizedben mégsem sikerült előre lépni, ezért a jeles borász abban reménykedik, hogy ezúttal valóban összejön a sokat hangoztatott kezdeményezés.
Balla Géza szerint a Bor útja nevű kezdeményezés csak akkor lesz működőképes, ha tartalommal töltik fel.
A Ménes-magyarádi borvidék népszerűsítését és turisztikai felfuttatását tűzte ki célul az Arad megyei önkormányzat. Balla Géza üdvözli a kezdeményezést, de ragaszkodik hozzá, hogy a turisták megismerhessék a borvidék valódi történelmét.
Vincze László kolozsvári borszakértő korábban egy másik problémára is felhívta a figyelmet. Erdélyben ugyanis sokan az európai uniós pályázatok miatt kezdtek el szőlőt termelni és bort készíteni, majd a pályázat lejárta után abbahagyták. „A magyarországi borászat jóval színesebb. Sokkal hangsúlyosabb a kisebb-nagyobb pincészetek részvétele a piacon. Magyarországon egy erős boros társadalom él, ahol a pincészetek meg tudnak méretkezni.
– értékelte az erdélyi borászat helyzetét Vincze László.
Borkedvelők találkahelyeként harangozták be a magyarországi Kárpátia Borház szakemberei a kolozsvári Főtéren a közeljövőben megnyíló Kárpát-medencei borszaküzletet és borozót.
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!