Nicușor Dan szerint hétfőre készülhet el a kormányprogram
Fotó: presidency.ro
Egyelőre csak a kormányprogramról, a lehetséges deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalnak a nyugatbarát politikai alakulatok, nincs szó nevekről – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő, akinek múlt hétfői államelnöki beiktatása óta ez volt az első sajtótájékoztatója a Cotroceni-palotában.
2025. június 04., 10:392025. június 04., 10:39
2025. június 04., 11:482025. június 04., 11:48
Nicușor Dan elmondta, a kormányalakítás kapcsán kedden egyéni megbeszéléseket folytatott a nyugatbarát pártok képviselőivel.
„A múlt hét óta egy munkacsoport dolgozik a deficit kérdésén. A kormányalakítási munkacsoport megkezdte munkáját. Szeretnénk, ha hétfőre elkészülne a kormányprogram első tervezete, és onnantól kezdődik a kormányalakításról szóló egyeztetés. Üdvözlöm az összes párt, a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a kisebbségek készségét arra, hogy ebben a szakaszban részt vegyenek a kormányalakítási folyamatban” – jelentette ki az államfő. A miniszterelnök-jelölt vagy a tárcavezetők személye kapcsán hozzátette:
Ami a hiányt illeti, emlékeztetett, van egy munkacsoport, amelyet múlt héten hoztak létre, és minden nap dolgoznak.
„Az első tervezetet csütörtökön szándékoznak bemutatni a pártok vezetőségének. A politikai vita onnan indul majd” – fejtette ki Dan.
És komolyan gondoljuk mind a hiány csökkentését, mind az Európai Bizottsággal és a pénzügyi szférával, a befektetőkkel való kapcsolatunkat” – szögezte le az államfő.
Újságírói kérdésre a pizzaevéshez hasonlította a kialakult hiányt:
„Az elmúlt néhány évben történt viszont egy jó dolog, 26 százalékról 30 százalékra nőttek a GDP-arányos bevételek. Amint erősítjük az ANAF-ot, visszaszorítjuk az adóelkerülést, ez az arány növekedni fog. A probléma az, hogy az állami kiadások túlságosan megnőttek, és ezt ki kell igazítanunk” – szögezte le Nicușor Dan.
A deficitcsökkentő intézkedéseket firtató újságírói kérdésre azt mondta, nem jött még el az a pillanat, amikor ki lehetne mondani, hogy valamiben sikerült volna megállapodni.
„Nagyon sok lehetőség van terítéken. Egy olyan sem került szóba, amely kapcsán konszenzus lenne. Ez is a csomag egyik intézkedése. Nem erősíthetem meg a 2500 lejes küszöböt sem. Ez egy folyamatban levő egyeztetés”.
Egy újságíró arra is rákérdezett, hogy számára mit jelent az, hogy „nagy nyugdíj”.
„Nem tudom megmondani. Mit jelent a »nagy«? A 10 000 lejes nyugdíj nagy nyugdíj. Azt mondtam az adózásról, hogy addig nem nyilatkozom, amíg nem állapodunk meg erről a csomagról” – szögezte le.
A 10 000 lejnél nagyobb nyugdíjak esetleges megadózása kapcsán azt mondta, hogy ez is egy terítéken levő intézkedés.
Amikor pedig arról kérdezték, hogy mikortól nem fogják beleszámítani a deficitbe a védelmi kiadásokat, így válaszolt:
Másrészt ezt a hiányt valahonnan, hitelfelvételből finanszírozni kell. Még ha ezek az összegek nem is esnek bele a 3 százalékos célba, akkor is hitelből kell finanszírozni”.
Közölte, hogy az új kormány megalakulása és a deficitcsökkentő intézkedések kidolgozása után az igazságszolgáltatásra fog összpontosítani. Azt is bejelentette, hogy tárgyalni fog az ügyészségek vezetőivel.
Nicușor Dan úgy gondolja, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) élére új civil igazgatót kell kinevezni, és nagy valószínűséggel a Külső Hírszerző Szolgálat (SIE) élére is új vezető kerül. Kijelentette, hogy ki fogja értékelni a kormányőrség (SPP) jelenlegi igazgatója, Lucian Pahonțu tevékenységét is a kormányalakítás és a költségvetéssel kapcsolatos problémák megoldása után. „A személyes biztonságomért és az elnöki hivatal biztonságáért felel, és nyilvánvalóan együtt kell dolgoznunk” – mondta az államfő Pahonțuról.
Mivel az adócsalás nemzetbiztonsági kérdés, foglalkozniuk kell vele, és információkat kell találniuk erről a problémáról, de a szerepüknek meg kell állnia abban, hogy ezeket az információkat az ANAF és az ügyészek rendelkezésére bocsátják. A SRI civil igazgatójának ez lehet a fő feladata. Ne jussunk el oda, hogy a szolgálatok a szükségesnél jobban beavatkozzanak” – válaszolta arra a kérdésre, amely a szolgálatoknak az adócsalás elleni küzdelemben való szerepét firtatta.
A közigazgatási átszervezés témája is terítékre került a sajtótájékoztatón, aminek kapcsán az államfő leszögezte: erre 2028 előtt nem kerülhet sor, hiszen négy évre megválasztott polgármesterek, tanácsosok vannak. Ám meglátása szerint 2027-ig el kell gondolkodni a témán.
„A következő időszakban beszélhetünk a közigazgatási egységek és megyei közgyűlések konkrét tevékenységének korlátozásáról” – tette hozzá.
„Nem, mostanáig a deficittel és a kormánnyal, valamint a külföldi kötelezettségekkel foglalkoztam” – felelte, jelezve, hogy a kormányalakítás 1–3 hetet vesz igénybe, és azt követően az igazságszolgáltatás mellett fontos kérdés lesz.
„A 2024-es elnökválasztás érvénytelenítése után az Egyesült Államok némileg bizalmatlan volt Romániával szemben, de ezzel kapcsolatban nem hangzottak el hivatalos jelzések, állásfoglalások” – mutatott rá az államfő. Nicușor Dan szerint mostanra „nagyjából sikerült túllépni ezen a bizalmatlanságon”, és a két ország közötti stratégiai partnerség keretei között folytatódnak a tárgyalások, több szinten.
„Egy esetleges magas szintű látogatást technikai egyeztetéseknek kell megelőzniük” – tette hozzá.
Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
szóljon hozzá!