Kilátás Balla Géza szőlészetéből Ópálosra
Fotó: Makkay József
A Ménes-magyarádi borvidék népszerűsítését és turisztikai felfuttatását tűzte ki célul az Arad megyei önkormányzat. A vidék legismertebb borásza, Balla Géza üdvözli a kezdeményezést, de ragaszkodik hozzá, hogy a turisták megismerhessék a borvidék valódi történelmét.
2023. május 31., 19:332023. május 31., 19:33
2023. május 31., 19:492023. május 31., 19:49
Az Arad megyei tanács az elmúlt hétvégén, a Gyoroki-tó partján tartott rendezvényén jelentette be a Ménes-magyarádi borvidék turizmusa elnevezésű programját, amelynek keretében turisztikai központot avattak. A történelmi borvidékről – amelyet az elmúlt ezer évben magyar királyok és főurak futtattak fel és tettek híressé – az Arad megyei önkormányzat román, angol és német nyelvű honlapján szűkszavúan tettek közzé ismertetőt.
Az Arad megyei tanács gyoroki rendezvénye. A borászok abban reménykednek, hogy lesz folytatás
Fotó: Arad Megyei Tanács
Balla Géza, a ménesi borvidék Romániában és külföldön is legismertebb pincetulajdonosa és borásza a Krónikának elmondta: az Arad megyei önkormányzatnak a Bor útja nevű programja nem új keletű, a választások közeledtével időről időre előveszik. Az elmúlt három évtizedben mégsem sikerült előre lépni, ezért a jeles borász abban reménykedik, hogy ezúttal valóban összejön a sokat hangoztatott kezdeményezés.
Balla Géza 2004. óta tagja a Magyar Bor Akadémiának
Fotó: MTI
Az Arad-hegyaljai borász alapvető gondnak tartja, hogy ha nem akarják bemutatni a borvidék múltját, történelmét, akkor a történet elsikkad. „Amikor a ménesi borvidék múltjáról beszélnek, csak bizonyos dolgokat említenek meg, így számos történelmi adat elsikkad, fontos részletek nincsenek kiemelve.
– fogalmazott a Krónikának az ópálosi pincészet tulajdonosa, aki 2004. óta tagja a Magyar Bor Akadémiának, első határon túli magyar termelőként választotta tagjai közé a Pannon Bormíves Céh, 2018-ban pedig elnyerte a Magyar Bor Akadémia által gondozott Év Bortermelője Magyarországon címet.
A ménesi borvidék madártávlatból
Fotó: Makkay József
Balla Géza szerint a Bor útja nevű kezdeményezés csak akkor lesz működőképes, ha tartalommal töltik fel. Nem egyszerű útról van szó, ami a borospincék előtt vezet el, hanem egy kulturális intézményrendszerről, amelynek a borászatokon, a borospincéken kívül szerves részét képezik a múzeumok, kulturális és gasztronómiai rendezvények, fesztiválok, borkiállítások. A ménesi borász a magyarországi borvidéki rendezvényeket hozza fel pozitív példaként, ahol a helyi összefogás kulturális és turisztikai kavalkádot jelent, és ezek keretében mutatkoznak be sikeresen a helyi borászatok.
,,Az Arad megyei önkormányzat a történelmi borvidékhez tartozó ópálosi, gyoroki, kovászi és világosi önkormányzatokkal összefogva próbálja elindítani a kezdeményezését.
A pincészetekkel egyelőre szerződés, egyezség nem született, de remélhetőleg erre is sor kerül” – nyilatkozta portálunknak Balla Géza.
A Balla-pincészet telephelye Ópáloson
Fotó: Balla Géza
Az ópálosi borász a Krónikának kifejtette, hogy a borturizmus helyi úttörőjeként pincészetébe már évek óta érkeznek vendégek. A szőlészetben található, hatvan személy befogadására alkalmas panzió vendégei a környéken túrázhatnak is. Sokan felkeresik a ménesi Bohos-kastélyt – amely jelenleg Ioan Slavici Múzeumként működik –, a legtöbben azonban arra a kerekasztalra kíváncsiak, amelyen a legenda szerint az 1848-49-es szabadságharc fegyverletételét írták alá. Szintén a környéken látogatható a solymosi vár, a radnai kolostor és a világosi vár.
Hordókban érik a testes vörös bor Balla Géza ópálosi pincészetében
Fotó: Makkay József
Balla Géza elsősorban a belföldi turisták szempontjából tartja nagyon fontosnak a romániai borvidékek turizmusát, mert nagyon sokan a ménesi borvidéket sem ismerik. Ehhez azonban külső pénzügyi segítséget várnak, mert a borászok sem elegendő tőkével, sem idővel nem rendelkenek a nagyívű turisztikai programok felfuttatásához.
Nevezik a sziklaborok atyjának is, a külhoni magyar borászok közül elsőként megkapta a borszakma Kossuth-díját, az Év Bortermelője címet Magyarországon. Balla Géza Arad-hegyaljai borásszal forgatott interjút a Székelyhon TV stábja.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!