Megrázó új villanyszámla: nem tud mindenkit fogadni a legolcsóbb szolgáltató

villanyszámla

Kapcsolni kell. Mérsékelhető a villanyszámla növekedése a legolcsóbb árajánlatok mérlegelése után

Fotó: László Ildikó

Románia legnagyobb villamosenergia-termelő társasága messze a legolcsóbb áramot kínálja a lakosságnak a villanyszámla-ársapka júliusi eltörlése után, viszont hiába irányít mindenkit a Hidroelectricához még az energiaügyi miniszter is, a többségében állami tulajdonban lévő vállalat befogadóképessége véges. Cikkünkben összefoglaljuk a legnagyobb áramszolgáltatók júliustól esedékes ajánlatait, melyek akár rá is duplázhatnak a villanyszámla eddigi összegére. Közben még mindig nem tudni, kik kaphatnak állami támogatást, és mennyit.

Páva Adorján

2025. június 05., 13:592025. június 05., 13:59

Mint ismeretes, július elsejétől érvényét veszti a bukaresti kormány által hosszú ideje alkalmazott, áprilistól csupán három hónappal meghosszabbított árplafon a villanyszámla esetében.

A jelenlegi piaci ajánlatok szerint az áramszolgáltatók többsége mintegy kétszeres díjszabást alkalmaz az ármaximálás eltörlése után a kevés fogyasztást felmutató háztartások esetében, de a nagy fogyasztók (akik számára magasabb volt az árplafon) is megérzik a változást.

A közismert, nagy szolgáltatók túlnyomó többsége 1,5 lej/kilowattóra feletti végső árral (adókkal együtt) számolnak, ami a kisfogyasztók (havi 100 kWh alatt) esetében, akik eddig a 0,68 lej/kWh-s árban maximált díjszabáshoz voltak szokva, jócskán megkétszerezi a villanyszámla eddigi összegét. De a 100–255 kWh közötti havi villanyfogyasztást produkáló háztartások is – amelyek eddig 0,8 lejt fizettek egy kilowattóráért – az eddigi számla csaknem kétszeresére számíthatnak az árplafon eltörlése után.

A nagy szolgáltatók sorából „kilóg” a Hidroelectrica, amely eddig is a legolcsóbb díjszabásokat alkalmazta, és az áprilisi, jelentősnek mondható drágítása után is 1,03–1,19 lej/kWh között tartja júliustól az elektromos energia végső árát (a területi elosztóhálózat-üzemeltetőtől függően).

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter éppen erre alapozva jelentette ki a minap, hogy július 1-jén „nem lesz energetikai armageddon”, mint ahogy sokan riogatnak az online térben. „A piacon vannak olyan ajánlatok is, amelyek 1,1 lej/kilowattóra árat kínálnak, így a lakosok mintegy 20%-os megtakarítást érhetnek el a számláikon, ha a legjobb ajánlatot kínáló szolgáltatót választják (a többi nagy szolgáltatóhoz képest – szerk. megj.)” – nyilatkozta a tárcavezető, egyértelműen a Hidroelectricára utalva.

Burduja azt ajánlotta az ügyfeleknek, tekintsék meg az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) ár-összehasonlító honlapját, és válasszák ki a legjobb ajánlatot. „Mert ha mi, fogyasztók hajlandóak vagyunk erre, akkor ez egy online eljárás, gyors, 24 órán belül megtörténik. Ezzel pedig alapvetően nyomást gyakorolunk az összes szolgáltatóra, hogy csökkentsék az árakat, és ez fontos dolog” – emelte ki a Mediafax szerint.

Csakhogy a vállalat illetékesei éppen azt remélik, hogy a piac liberalizálása után nem sok új fogyasztót fognak magukhoz vonzani.

„Július 1-től a legalacsonyabb árat jelentettük be. Reméljük, hogy nem lesz rendkívüli nyomás az ügyfelek Hidroelectricához való áttérése miatt. Semmilyen körülmény között nem vehetjük át az összes belföldi ügyfelet, ezt nem akarjuk, nem akarunk masszív zavart okozni a piaci verseny többi szereplőjének. Szükségünk van arra, hogy minden termelő, minden szállító és minden elosztó közös politikát alakítson ki a romániai fogyasztók számára” – mondta a Hotnews által idézett Marian Fetița, a vállalat pénzügyi igazgatója az Energy Expo című konferencián május közepén.

Az áramszolgáltatói piacra történt belépését követően a Hidroelectrica évek óta a legalacsonyabb árat kínálja a háztartási fogyasztóknak, és sokan át is tértek hozzájuk hagyományos szolgáltatójuktól. A vállalat ma már több mint 630 ezer ügyfelet számlál, ami piacvezetővé teszi. Ez azonban sok problémával járt, mert a Hidroelectrica, amely eredetileg csak egy energiatermelő volt, nem rendelkezett jól kiépített számlázási rendszerrel. A fogyasztók többek között azzal küszködtek, hogy a számlák hónapokat, sőt éveket késtek, és rosszul ment az ügyfélkapcsolat-kezelés.

Mára azonban feljavultak: van mobilalkalmazásuk, online is lehet szerződést kötni, számlát fizetni, a villanyóra állását közölni. Így a legolcsóbb áramárajánlattal párosítva a Hidroelectrica kiváló opció lehet a lakosság széles köre számára – viszont

szakemberek arra figyelmeztetnek, az érdeklődőknek gyorsan, még júniusban lépniük kell, hiszen a vállalat képviselőinek nyilatkozataiból az derül ki, hogy egy adott ponton, rövidesen korlátozhatják az új ügyfelek fogadását.

villanyszámla Galéria

A rászorulók villanyszámlája továbbra is támogatott lesz, de még nem tudni, milyen formában

Fotó: Veres Nándor

Eközben természetesen a többi szolgáltató sem rest: bár magasabb piaci árakat kínálnak, egyesek bizonyos kedvezményeket is nyújtanak az újonnan csatlakozóknak, illetve ügyfelükké válva más szolgáltatások is igénybe vehetők.

A főbb szolgáltatók árajánlatai július elsejétől a Profit.ro portál összeállítása alapján:

  • Electrica: 0,842 lej/kWh az aktív energia esetében, adókkal és illetékekkel 1,50–1,59 lej/kWh régiótól függően
  • PPC (volt Enel): aktív energia 0,885 lej/kWh, végső ár 1,56–1,64 lej/kWh, a más szolgáltatótól érkező új ügyfeleknek 19 banival olcsóbb
  • Premier Energy (volt CEZ) : aktív energia 0,84 lej/kWh, végső ár 1,50–1,58 lej/kWh
  • Hidroelectrica: aktív energia 0,45 lej/kWh, végső ár 1,03–1,19 lej/kWh
  • E.on: aktív energia 0,843 lej/kWh, végső ár 1,57 lej/kWh (meglévő ügyfélnek küldött árajánlat Kolozsvár környékén)
  • Nova Power& Gas: három árajánlatból a legolcsóbb aktív energia 0,67 lej/kWh, végső ár 1,37-1,39 lej/kWh
  • MET: aktív energia 0,70 lej/kWh, végső ár 1,33-1,41 lej/kWh
  • MVM: aktív energia 0,75 lej/kWh, végső ár 1,45–1,54 lej/kWh
  • OMV Petrom: aktív energia 0,75 lej/kWh, végső ár 1,45–1,54 lej/kWh
  • Engie: aktív energia 0,79 lej/kWh, végső ár 1,44–1,51 lej/kWh, az első számla esetében akár 100 lejes árengedményt ígérnek.

Mint ismeretes, a kormány február végén jóváhagyta az áram- és a gázárkorlátozás meghosszabbítását, amely április elsején járt volna le. Az áram árának korlátozását három hónapra, a földgázét egy évre hosszabbították meg. Bár a kormány ismét a fogyasztók segítségére sietett, köztudott volt, hogy a 2021-ben bevezetett ársapkás rendszert – mely óriási állami kiadásokat generált, hiszen a piaci ár fennmaradó részét közpénzből kell állni – előbb-utóbb megszüntetik, ami alaposan „megvágja” a lakosság zsebét.

A kormány képviselői közben a leginkább rászorulók megsegítését ígérgetik. Sebastian Burduja a napokban úgy nyilatkozott, július elseje után az állami támogatást havi részletekben folyósítják a rászorulók, az energiaszegénységben élők számára. Elmondása szerint több forgatókönyvet javasoltak a munkaügyi minisztériumnak. „Alapvetően megnézzük a minimálbért, ami az elmúlt években emelkedett, és ha valaki egyedülálló, és minimálbért keres, akkor jogosult lehet egy havi összegre, amit a pénzügyminisztériummal közösen határozunk meg, akárcsak egy család, amelyben szintén alacsonyak a bérek” – jelentette ki a tárcavezető.

Az energiaügyi miniszter szerint ők olyan összegre tettek javaslatot, amely segítségével a rászorulók villanyszámlái egyáltalán nem vagy csak kis mértékben nőnének.

Hozzátette: a törvény szerint június 15-e a határidő, hogy a munkaügyi minisztérium a kormány elé álljon ezekkel a modellekkel, amelyeket valószínűleg sürgősségi rendelet formájában fogadhatnának el, „hogy augusztusban, amikor kifizetjük a júliusi számlákat, mindenki tudja, mennyit kell fizetnie, ki kapja ezt a támogatást”.

Ugyanakkor Burduja arról is értekezett, hogy a kisfogyasztók esetében egy átlagos számla az árliberalizáció előtt körülbelül 35-40 lejt tesz ki havonta, és ez 4,5 millió fogyasztási helyre, háztartásra érvényes. A szegényebb sorsúak esetében pedig nem kell „energetikai armageddonra” számítani, ugyanis „egy 10-12-15 lejes áremelkedést valószínűleg a rászorulók is elbírnak havonta azért, hogy elektromos áramot fogyaszthassanak”.

Közben az energiaügyi minisztérium az energiaszámlák csökkentésére törekedik. Az egyik megoldás az alacsonyabb áfakulcs lehet, de a végső szó a kormányé és a pénzügyminisztériumé – jelentette ki kedden egy brüsszeli sajtóeseményen Sebastian Burduja.

korábban írtuk

Burduja: alacsonyabb áfakulccsal lehetne csökkenteni az energiaszámlák értékét
Burduja: alacsonyabb áfakulccsal lehetne csökkenteni az energiaszámlák értékét

Az energiaügyi minisztérium az energiaszámlák csökkentésére törekedik. Az egyik megoldás az alacsonyabb áfakulcs lehet, de a végső szó a kormányé és a pénzügyminisztériumé – jelentette ki kedden egy brüsszeli sajtóeseményen Sebastian Burduja.

korábban írtuk

Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról
Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról

A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

korábban írtuk

Burduja a villanyszámlákról: a valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak
Burduja a villanyszámlákról: a valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak

A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 16., hétfő

Rekordméretű forgalmat bonyolítanak le Romániában az üzletláncok

Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.

Rekordméretű forgalmat bonyolítanak le Romániában az üzletláncok
2025. június 16., hétfő

Dráguláshullám jöhet: többet fizethetünk egyes élelmiszerekért, a villanyáramért és kötelező gépjármű-biztosításért is

Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.

Dráguláshullám jöhet: többet fizethetünk egyes élelmiszerekért, a villanyáramért és kötelező gépjármű-biztosításért is
2025. június 16., hétfő

Évtizedek óta nem volt olyan a búzatermés, mint amilyennek az idei ígérkezik

Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.

Évtizedek óta nem volt olyan a búzatermés, mint amilyennek az idei ígérkezik
2025. június 16., hétfő

Rekordot döntött a napelemparkok termelése

Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.

Rekordot döntött a napelemparkok termelése
2025. június 16., hétfő

Nicușor Dan: Románia fordulóponthoz érkezett

Nicușor Dan államfő hétfőn a Facebook-oldalán közölte, azért hívta meg a szakszervezetek képviselőit a Cotroceni-palotába, hogy nyíltan megvitassák a költségvetési egyensúlyt biztosító lehetséges megoldásokat.

Nicușor Dan: Románia fordulóponthoz érkezett
2025. június 16., hétfő

Több mint 700 ezer agrártámogatási kérelmet nyújtottak be

Március 3-ától a június 13-i határidőig 708 012 agrártámogatási kérelmet nyújtottak be a romániai gazdák összesen 9 875 710,11 hektár területre – tájékoztatott hétfőn a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).

Több mint 700 ezer agrártámogatási kérelmet nyújtottak be
2025. június 16., hétfő

Román Vasúttársaság: nem függesztjük fel a tevékenységünket, nem megyünk csődbe

A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) hétfőn közleményben jelentette be, hogy az üzemeltető a nyilvánosságban elhnagzott állításokkal ellentétben nem függeszti fel tevékenység&am

Román Vasúttársaság: nem függesztjük fel a tevékenységünket, nem megyünk csődbe
2025. június 16., hétfő

Felfelé hajtja az üzemanyagárakat a közel-keleti konfliktus

Hétfőn újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt a júniusban.

Felfelé hajtja az üzemanyagárakat a közel-keleti konfliktus
2025. június 16., hétfő

Elfogadhatatlanok a meglebegtetett megszorító intézkedések a szakszervezetek szerint

Nicușor Dan államelnök hétfőn kora reggel találkozott az Alfa Kartell, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS), a CNSLR-Frăția, a Meridian és a Romániai Demokratikus Szakszervezeti Szövetség (CSDR) képviselőivel.

Elfogadhatatlanok a meglebegtetett megszorító intézkedések a szakszervezetek szerint
2025. június 16., hétfő

Rohamtempóban épül Európa legnagyobb gázerőműve Dél-Erdélyben

Nagy rössel dolgoznak az elmúlt 35 év legnagyobb romániai energetikai projektjén Dél-Erdélyben, a Hunyad megyei Marosnémetiben, ahol Európa legnagyobb, legmodernebb és leghatékonyabb gázerőműve épül.

Rohamtempóban épül Európa legnagyobb gázerőműve Dél-Erdélyben