2012. október 05., 08:442012. október 05., 08:44
A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett, saját, összesített beszerzésimenedzser-indexét.
Szeptemberről szóló kimutatásában a ház közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban 52,5-re – március óta a legmagasabbra – emelkedett az augusztusi 50,9-ről. A JP Morgan szakelemzőinek számítási modellje szerint a legutóbbi három hónap BMI-átlaga erre az időszakra vetítve 1,7 százalékos, a szeptemberi globális BMI-mutató pedig 2 százalékos éves szintű pillanatnyi világgazdasági növekedésnek felel meg. A ház közgazdászainak prognózisa szerint a negyedik negyedévben – a jelenlegi kiegyensúlyozott előrejelzési kockázatokat figyelembe véve – 2,3 százalékra gyorsulhat a világgazdaság éves növekedési üteme.
Más nagy londoni házak ugyanakkor meglehetősen borúlátók a világgazdaság rövid távú kilátásaival kapcsolatban. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő minap Londonban ismertetett, új, negyedéves globális előrejelzése a világgazdaság egészében erre az évre 2,1 százalékos, jövőre 2,6 százalékos, 2014-ben 3 százalékos növekedéssel számol. Ez a prognózis 2012-re 0,1, a jövő évre 0,2 százalékponttal rosszabb a Fitch előző, júniusban összeállított, negyedéves becslésénél.
A cég 2014-re most adott először globális növekedési prognózist. A Fitch új előrejelzése szerint az euróövezeti gazdaság az idén félszázalékkal visszaesik, és jövőre is csak 0,3 százalékkal növekszik; ezek 0,1, illetve 0,6 százalékponttal visszavett prognózisok. A Fitch Ratings londoni elemzői ugyanakkor közölték, hogy ez csak az alapeseti forgatókönyvük, és az amerikai költségvetési törvényben előírt, 2013-ban hatályba lépő, automatikus amerikai államháztartási hiánycsökkentő intézkedéscsomagot a legnagyobb egyedi, rövid távú kockázatnak tekintik a világgazdaság kilábalására.
A hitelminősítő szakértői szerint a kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott költségvetési csomag radikális intézkedései – ha valóban jelenlegi formájukban lépnek életbe – a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által alapesetben jósolt globális bővüléshez képest, sőt – bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve – recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.