Fotó: Barabás Ákos
Florin Cîţu miniszterelnök azzal a javaslattal rukkolt elő, hogy még idén, decembertől vagy akár már november elsejétől emeljék meg 8 százalékkal az országos minimálbért.
2021. szeptember 17., 09:522021. szeptember 17., 09:52
„Most tárgyalunk. Azt szeretném, ha mielőbb elfogadnánk, hogy minden vállalat tudja pontosan, milyen kiadásaik lesznek jövőre a minimálbérrel. Ugyanakkor, mivel ez egy rendkívüli év, arra gondolok – de még egyeztetnem kell a munkáltatói szövetségekkel –, hogy ha tudjuk, még január elseje előtt emeljük meg a minimálbért. Tegyük meg talán december elsejétől, vagy november elsejétől” – nyilatkozta a kormányfő a román közszolgálati televízió csütörtök esti műsorában.
„A minimálbérnek nőnie kell! Ez a mai háromoldalú találkozó következtetése” – jelentette ki kedd este Florin Cîțu miniszterelnök azt követően, hogy a nap folyamán a kormány illetékesei találkoztak a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel.
„Arra gondolok, hogy 8 százalékos legyen az emelés, de legyen november elsejétől vagy december elsejétől, és akkor közelebb leszünk ahhoz a 10 százalékhoz, amelyet a szakszervezetek javasolnak” – magyarázta elképzelését miniszterelnök.
Hozzátette: azt szeretné, ha október elseje előtt döntés születne a témában.
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!