A minimálbérről egyeztettek kedden a kormány, a szakszervezetek és a munkáltatók képviselői, konkrétumok október végére várhatók
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
„A minimálbérnek nőnie kell! Ez a mai háromoldalú találkozó következtetése” – jelentette ki kedd este Florin Cîțu miniszterelnök azt követően, hogy a nap folyamán a kormány illetékesei találkoztak a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel.
2021. szeptember 08., 08:502021. szeptember 08., 08:50
2021. szeptember 08., 09:132021. szeptember 08., 09:13
A kormányfő Facebook-oldalán rövid posztban számolt be a találkozóról. Mint írta, „a szakszervezetek és a munkáltatók képviselői támogatják ezt az intézkedést, és ezért úgy döntöttünk, hogy október végére lesz egy világos képlet a minimálbér kiszámítására”.
– fogalmazott Cîțu.
Raluca Turcan munkaügyi miniszter szintén a Facebook-oldalán foglalta össze a keddi találkozó következtetéseit.
„Az országos háromoldalú érdekegyeztető tanács keretében az az egyezség született, hogy
– írta, aláhúzva, valamennyi fél egyetért abban, hogy a minimálbért növelni kell, illetve hogy az emelési mechanizmusnak objektív kritériumokon kell alapulnia, nem szabad többé politikai eszközként használni.
„Abban egyeztünk meg a társadalmi partnerekkel, hogy sokkal szorosabb menetrendre van szükség ahhoz, hogy minden javaslatot és gazdasági adatot megvizsgálva október végéig előterjesszük a minimálbér-emelés tervezetének mindenki által támogatott változatát” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, a kiszámíthatóság az egyik legfontosabb tényező a gazdasági ágazat számára, ugyanakkor a társadalmi partnerek iránti tisztelet bizonyítéka is.
A találkozót követően a szakszervezetek képviselői eközben közölték, ők bruttó 250 lejes emelést kérnek, a kkv-k képviselői pedig azt jelezték, hogy készek belemenni egy 200 lejes emelésbe, ám csakis adómentes formában.
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
– nyilatkozta kedd este Bogdan Hossu, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke. Jelezte egyúttal, hogy a tárgyalásokon a munkaügyi miniszter nem mondott sem igent, sem nemet a szakszervezetek kérésére.
„Abban maradtunk, hogy számításokat és elemzéseket végeznek. (...) A miniszter asszony mindig ugyanazt a nótát fújja, miszerint a minimálbér jelentős emelése munkahelyek megszűnéséhez és vállalkozások bezárásához vezet. Elmagyaráztam neki, hogy az elmúlt húsz év bizonyos időszakaiban 20–25 százalékos minimálbér-emelések is voltak, de a statisztikák és a gyakorlat azt mutatta, hogy az alkalmazottak létszáma nem módosult, és a vállalkozások száma folyamatosan nőtt” – idézte a szakszervezeti vezetőt az Agerpres.
A kormány szeptemberben tárgyalni fog a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel az országos minimálbér emeléséről – közölte szerdán a munkaügyi miniszter.
Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke eközben kedden úgy nyilatkozott a hírügynökségnek, hogy ők a maguk részéről
„Közérthetőbben: megemelnénk a minimálbért 100–200 lejjel, nagy valószínűség szerint 200 lejjel, ám az adóalap változatlanul 2300 lej (a jelenlegi országos bruttó minimálbér – szerk. megj.) maradna. Így a 200 lejes emelést az 1386 lejen (a jelenlegi országos nettó minimálbér – szerk. megj.) felül kapnák meg az emberek, vagyis a nettó összeg mintegy 1600 lej lenne” – magyarázta Jianu.
Emlékeztetett: ha nem tennék adómentessé a 200 lejes többletösszeget, akkor a minimálbér nettó összege csak 100 lejjel emelkedne, mert 100 lej adók és járulékok formájában az államkasszába kerülne.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos törvények szerint Romániában háromféle minimálbér létezik: a „hagyományos”, amelynek bruttó értéke 2300 lej (nettó 1386 lej), a felsőfokú végzettséggel rendelkezők minimálbére bruttó 2350 lej (nettó 1413 lej), az építőiparban dolgozók minimálbére pedig bruttó 3000 lej (nettó 2362 lej).
Kormányzati tájékoztatás szerint országszerte megközelítőleg 1,6 millió személy van minimálbérrel alkalmazva.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!