Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
2021. szeptember 01., 10:242021. szeptember 01., 10:24
Ezért munkaügyi miniszterként nagyon fontosnak tartom, hogy a minimálbér emelése, amelyet szükségesnek tartok, mert jelenlegi szintje túl alacsony, megvalósítható és fenntartható legyen a gazdaság szempontjából” – idézte a tárcavezetőnek a Digi 24 kedd esti műsorában elhangzott nyilatkozatát az Agerpres.
Raluca Turcan szerint
Másrészt pedig, ha belföldön sikerül elérni, hogy a munkáltatók nagyobb korrektséget tanúsítsanak a munkaviszonyok törvényesítése terén, akkor a minimálbér emelése a vásárlóerő és az életszínvonal növekedéséhez vezethetne” – magyarázta.
Emlékeztetett, jelenleg háromféle minimálbér létezik Romániában: a standard, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők minimálbére és az építőiparban dolgozók minimálbére, országos szinten pedig megközelítőleg 1,6 millió személy van minimálbérrel alkalmazva.
A munkaügyi miniszter beszámolt arról is, hogy az év elejétől mostanáig 120 000 új munkahely létesült országszerte, és ezek 40 százaléka is minimálbéres.
Elmondása szerint amúgy az idén végzett ellenőrzések nyomán körülbelül 5000 feketén dolgozó személyt fedeztek fel, a kirótt bírságok 60 millió lejre emelkednek.
A bírságok behajtása azonban nagyon rosszul megy, ezért Turcan együttműködést ajánlott fel az Országos Adóhatóságnak (ANAF). Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökségnél (ANOFM) is radikális változtatásokra van ugyanakkor szerinte szükség, hogy „pszeudo-szakképesítések és -képzések” helyett olyan szakmákra és foglalkozásokra készítsék fel az embereket, amelyeket a munkaerőpiac megkövetel.
Jövő héten tárgyalják meg a kormány, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselői az országos minimálbér 2022-es megemelésével kapcsolatos javaslatokat – közölte Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!