Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
2021. szeptember 01., 10:242021. szeptember 01., 10:24
Ezért munkaügyi miniszterként nagyon fontosnak tartom, hogy a minimálbér emelése, amelyet szükségesnek tartok, mert jelenlegi szintje túl alacsony, megvalósítható és fenntartható legyen a gazdaság szempontjából” – idézte a tárcavezetőnek a Digi 24 kedd esti műsorában elhangzott nyilatkozatát az Agerpres.
Raluca Turcan szerint
Másrészt pedig, ha belföldön sikerül elérni, hogy a munkáltatók nagyobb korrektséget tanúsítsanak a munkaviszonyok törvényesítése terén, akkor a minimálbér emelése a vásárlóerő és az életszínvonal növekedéséhez vezethetne” – magyarázta.
Emlékeztetett, jelenleg háromféle minimálbér létezik Romániában: a standard, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők minimálbére és az építőiparban dolgozók minimálbére, országos szinten pedig megközelítőleg 1,6 millió személy van minimálbérrel alkalmazva.
A munkaügyi miniszter beszámolt arról is, hogy az év elejétől mostanáig 120 000 új munkahely létesült országszerte, és ezek 40 százaléka is minimálbéres.
Elmondása szerint amúgy az idén végzett ellenőrzések nyomán körülbelül 5000 feketén dolgozó személyt fedeztek fel, a kirótt bírságok 60 millió lejre emelkednek.
A bírságok behajtása azonban nagyon rosszul megy, ezért Turcan együttműködést ajánlott fel az Országos Adóhatóságnak (ANAF). Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökségnél (ANOFM) is radikális változtatásokra van ugyanakkor szerinte szükség, hogy „pszeudo-szakképesítések és -képzések” helyett olyan szakmákra és foglalkozásokra készítsék fel az embereket, amelyeket a munkaerőpiac megkövetel.
Jövő héten tárgyalják meg a kormány, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselői az országos minimálbér 2022-es megemelésével kapcsolatos javaslatokat – közölte Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!