Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Az országos minimálbér emelése szükséges, mivel ez túl alacsony, jelentette ki Raluca Turcan munkaügyi miniszter, hangsúlyozva azonban, hogy a növelést gazdasági szempontból fenntartható módon kell végrehajtani.
2021. szeptember 01., 10:242021. szeptember 01., 10:24
Ezért munkaügyi miniszterként nagyon fontosnak tartom, hogy a minimálbér emelése, amelyet szükségesnek tartok, mert jelenlegi szintje túl alacsony, megvalósítható és fenntartható legyen a gazdaság szempontjából” – idézte a tárcavezetőnek a Digi 24 kedd esti műsorában elhangzott nyilatkozatát az Agerpres.
Raluca Turcan szerint
Másrészt pedig, ha belföldön sikerül elérni, hogy a munkáltatók nagyobb korrektséget tanúsítsanak a munkaviszonyok törvényesítése terén, akkor a minimálbér emelése a vásárlóerő és az életszínvonal növekedéséhez vezethetne” – magyarázta.
Emlékeztetett, jelenleg háromféle minimálbér létezik Romániában: a standard, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők minimálbére és az építőiparban dolgozók minimálbére, országos szinten pedig megközelítőleg 1,6 millió személy van minimálbérrel alkalmazva.
A munkaügyi miniszter beszámolt arról is, hogy az év elejétől mostanáig 120 000 új munkahely létesült országszerte, és ezek 40 százaléka is minimálbéres.
Elmondása szerint amúgy az idén végzett ellenőrzések nyomán körülbelül 5000 feketén dolgozó személyt fedeztek fel, a kirótt bírságok 60 millió lejre emelkednek.
A bírságok behajtása azonban nagyon rosszul megy, ezért Turcan együttműködést ajánlott fel az Országos Adóhatóságnak (ANAF). Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökségnél (ANOFM) is radikális változtatásokra van ugyanakkor szerinte szükség, hogy „pszeudo-szakképesítések és -képzések” helyett olyan szakmákra és foglalkozásokra készítsék fel az embereket, amelyeket a munkaerőpiac megkövetel.
Jövő héten tárgyalják meg a kormány, a munkáltatói szövetségek és a szakszervezetek képviselői az országos minimálbér 2022-es megemelésével kapcsolatos javaslatokat – közölte Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!