Fotó: 123RF
Az Európai Unió a koronavírus okozta válság kezelésétől a fenntartható és méltányos helyreállítás irányába mozdul el, és megerősíti az uniós gazdaság ellenálló-képességét – közölte az Európai Bizottság az európai szemeszter őszi csomagjában.
2021. november 25., 11:462021. november 25., 11:46
A tájékoztatás szerint a csomag az őszi gazdasági előrejelzésre támaszkodik, amely megállapítja, hogy az európai gazdaság a helyreállítástól a bővülés felé mozdul el, jelenleg ugyanakkor új kihívásokkal kell megbirkóznia.
Az európai szemeszter őszi csomagjában az idei éves növekedési jelentéssel kapcsolatban az Európai Bizottság azt írta, hogy a vissza nem térítendő támogatások és hitelek nyújtására 723,8 milliárd eurós költségvetéssel rendelkező helyreállítási alap kulcsszerepet fog játszani az ellenállóképes gazdaság kiépítésében. A brüsszeli testület felszólította a tagállamokat, biztosítsák, hogy a nemzeti reformok és beruházások illeszkedjenek az éves növekedési jelentésben meghatározott prioritásokhoz.
Az Európai Bizottság ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy Franciaország, Hollandia, Horvátország, Írország, Németország, Portugália, Románia, Spanyolország és Svédország esetében egyensúlyhiány, illetve Ciprus, Görögország és Olaszország esetében túlzott egyensúlyhiány állt fenn.
Az Európai Bizottság azonban, tekintettel arra, hogy Romániában korlátozott hatáskörrel rendelkező ügyvezető kormány működik, úgy vélte, nem helyénvaló a dönteni a Romániára vonatkozó túlzotthiány-eljárás további lépéseiről. Elvárja azonban, hogy az új román kormány megalakulását követően nyújtsa be a következő évre vonatkozó költségvetési terveit, és egy középtávú költségvetési stratégiát.
Az idei év első tíz hónapjában a bruttó hazai termék (GDP) 4,03 százalékára, 47,98 milliárd lejre nőtt a költségvetési hiány. A múlt év azonos időszakában a GDP 7,01 százaléka, 74,04 milliárd lej volt a deficit – közölte szerda este a pénzügyminisztérium.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
szóljon hozzá!