Meglepetésember. Călin Georgescunak komoly esélye nyílt arra, hogy Románia államfőjévé váljon
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson, a szuverenista eszméket valló politikus támogatottságát a kampány idején közölt felmérések egyike sem mérte ekkorának, neve nem szerepelt az első hat jelölt között.
2024. november 25., 10:522024. november 25., 10:52
2024. november 25., 11:582024. november 25., 11:58
Călin Georgescut a 2020-as parlamenti választásokat követően az akkor frissen képviselethez jutott, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kormányfőnek javasolta.
Fenntartható fejlesztési szakértőként 15 évig az ENSZ keretében, a világszervezet Környezetvédelmi Programja képviselőjeként dolgozott, ugyanakkor államtitkári tisztséget töltött be a bukaresti környezetvédelmi, valamint a külügyminisztériumban. Mindemellett a Római Klub elnevezésű nemzetközi csoportosulás keretében is tevékenykedett, és bevallása szerint szabadkőműves. Később azonban élesen bírálta ezeket a nemzetközi szervezeteket, az ENSZ-ről például azt állította, hogy „megkaparintották az oligarchák”.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Vagyonnyilatkozatában nem tüntetett fel ingatlant, mindössze egy 3900 négyzetméteres brassói telket birtokol, egy Toyota Yaris személygépkocsi van a tulajdonában, ugyanakkor tavaly nagyjából 71 000 lejnyi jövedelme származott egyetemi oktatói tevékenységéből.
A szuverenista eszméket valló politikus hevesen ostorozza a globalista irányzatot, ugyanakkor nagy tisztelője a román legionárius mozgalomnak. Georgescu szerint Corneliu Zelea Codreanu, a két világháború közötti időszakban működő, antiszemita, fasiszta román Vasgárda vezetője „az emberi lény erkölcsiségéért” harcolt, és hasonlóképpen
Az ügyészség büntetőeljárást indított népirtásban és háborús bűnökben bűnös személyek kultuszának népszerűsítése miatt, de azóta nincs előrelépés az ügyben.
„Vlagyimir Putin olyan ember, aki szereti a hazáját” – jellemezte újságírói kérdésre az orosz államfőt a választási kampány idején. Georgescu korábban „kitalált államnak” nevezte Ukrajnát, és azt hangoztatta, hogy Románia többet nyert volna, ha Kínával és Oroszországgal ápolt volna szorosabb kapcsolatot.
Több mint két évvel ezelőtt Oliver Jens Schmitt osztrák történész a Spotmediának adott interjújában
„A közvélemény által alábecsült, de a vidéki körökben nagyon is jelenlévő Călin Georgescu az ősi földek mozgalmának önjelölt vezetője. Egyértelműen neolegionárius nyelvezetet használ, még Codreanu (Corneliu Zelea Codreanu, a fasiszta Vasgárda vezetője – szerk. megj.) lassú beszédmódját is utánozza, mozgalma egyértelműen neolegionárius szimbolikát használ, mint például a zöld színt, és olyan legionárius elemekkel kampányol, mint a munkatáborok, amelyeket médiabarát módon mutat be. Georgescu mozgalmát a nacionalista tábor ismert képviselői támogatják, köztük a Román Akadémia alelnöke, Victor Voicu” – mondta Oliver Jens Schmitt, több, a két világháború közötti román szélsőjobboldalról szóló könyv és tanulmány szerzője.
„Simionnal ellentétben Georgescu a nemzetért és a hazáért küzdő elszánt, Istentől vezérelt vezetőnek mutatja magát. Ez a nyelvezet megfelel a Légió szóhasználatának, amely Georgescunál még egyértelműbb, mint az AUR-nál” – tette hozzá.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!