Kezdődik. A közútkezelő szerint hamarosan elkezdik építeni az újabb erdélyi autópályaszakaszt Nagyszeben és Fogaras között
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
2024. október 29., 11:302024. október 29., 11:30
A hétfői közlemény szerint több csapat készíti elő az ipari utakat, amelyek lehetővé teszik a helyszín megközelítését. Ezzel egyidejűleg a szakasz legnagyobb telephelyének építése is a befejezéshez közeledik.
„Kerc község közelében a kivitelező török vállalat több mint 400 alkalmazottját szállásolják el.
– tájékoztatott a DRDP.
Ötven kilométer hosszú lesz és csaknem egymilliárd euróba kerülhet a Brassó és Fogaras között tervezett új autópálya. Az A13-as Brassó megyei autópálya-szakaszán 120 kilométer/órás maximális sebességgel lehet majd haladni.
A török Makyol építőipari vállalat október 7-én kezdte meg az előkészítő munkálatokat az A13-as autópálya Nagyszeben és Fogaras közötti szakasza 4. ütemének építéséhez, szeptemberben pedig a 3. ütemre vitte ki az első munkagépeket.
Az aszfaltcsík – melynek nyomvonalát több variáns közül választották ki – öt Brassó megyei közigazgatási egység, Feketehalom, Szúnyogszék, Ósinka, Sárkány és Mundra területén halad majd át a két végpont között.
Sárkány térségében csomópontot is létesítenek. Az A13-as Brassó–Fogaras- és Fogaras–Nagyszeben-szakasza találkozási csomópontjának megépítése utóbbi projekt része (itt „csatlakozik” a DN1-es főút is).
„A Brassó–Fogaras-szakasz a Fogaras–Nagyszeben-résszel és a Brassó–Ploiești-sztrádával kombinálva
– olvasható egy, a projektet ismertető dokumentumban.
Amely szerint a kelet-nyugat irányú sztrádakapcsolat létrehozása nemzetközi érdek is.
Mint ismeretes,
A Szeben közelében fekvő Bojca – ahonnan az A1-es dél-erdélyi sztráda „indul” Nagylak felé – és Fogaras között négy szakaszra bontották a munkálatokat, ezeken a török Makyol cég hivatalosan nemrég kezdett el dolgozni.
Fogarastól Brassóig még messze állnak a kivitelezéstől, akárcsak a Brassótól Háromszéken át Bákó felé vezető szakaszokon, viszont utóbbiak esetében – amint arról beszámoltunk – a CNAIR szeptemberben már kiadta az engedélyt a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, amely két év alatt készülhet el.
https://www.youtube.com/watch?v=QLJvQhX0PDY
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!