Rosszul állnak. Az Ukrajna hadművelete nyomán indított orosz ellentámadás Kurszkban is halad előre
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Ukrajna az orosz ellentámadások miatt elvesztette az oroszországi Kurszki területen korábban megszerzett terület több mint 40 százalékát – jelentette a Reuters a hétvégén az ukrán vezérkar egyik forrására hivatkozva.
2024. november 25., 11:182024. november 25., 11:18
„Körülbelül 1376 négyzetkilométert ellenőriztünk, most természetesen ez a terület kisebb. Az ellenség fokozza ellentámadásait” – mondta a forrás Ukrajna hadműveletének jelenlegi állásáról a Reutersnek a Kyiv Independent által idézett beszámoló szerint.
– tette hozzá.
Ukrajna augusztus elején, egy meglepetésszerű behatolás során vetette meg lábát a Kurszki területen az orosz régióba. Azóta Oroszország nagyszabású ellentámadást indított, hogy visszavegye a régiót.
A NATO-szövetségesek úgy vélik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök célja a Kurszki területen elvesztett területek visszaszerzése Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása előtt, remélve, hogy így befolyást szerezhet a jövőbeli béketárgyalásokon – írta a The Telegraph.
A forrás hozzátette, hogy
hogyan azt Ukrajna akarta megtenni a Kurszki területre való behatolásával.
Kijev korábban azt közölte, hogy mintegy 11 ezer észak-koreai katona csatlakozott a kurszki ellentámadáshoz, a vezérkari forrás pedig megjegyezte, hogy az észak-koreai katonák többsége az orosz erők mellett fejezte be a kiképzést.
Miközben Oroszország próbálkozása Kurszk visszafoglalására tovább halad, Oroszország az elmúlt hetekben a keleti fronton is fokozta támadásait, egyre nagyobb nyomás alá helyezve az ukrán erőket, amelyek kulcsfontosságú állásaik védelmében küzdenek.
Közben vasárnap Vlagyiszlav Voloscsin, az ukrán hadsereg déli parancsnokságának szóvivője azt közölte: az orosz erők áttörésre készülnek a Donyecki terület déli részén.
„Az ellenség megpróbál áttörni a Donyecki terület déli részére, ahol Donyeck és Dnyipropetrovszk megyék találkoznak” – mondta Voloscsin az Apostrophe TV-nek.
Voloscsin szerint az előrenyomulás valószínűleg Veljka Novoszilka, a térség egyik legnagyobb települése körül összpontosul majd. Az orosz csapatok a Zaporizzsjai területen Orihiv és Huljaipole irányában is rohamműveletekre készülnek.
„Nagy a valószínűsége annak, hogy az ellenség támadó hadműveleteket indít, és megpróbálja áttörni a védelmünket” - mondta.
– mondta Voloscsin az ukrán hírszerzésre hivatkozva. Ezek az akciók egy közelgő offenzíva előkészületeit jelzik.
„Ezen kívül az ellenség aktívan próbál lecsapni a korábban felderített területekre ezekben a régiókban... és felderíteni, hogy hol található a tüzérségünk, megpróbálja semlegesíteni és megsemmisíteni, hogy megkönnyítse a támadási műveletek végrehajtását” – mondta.
Az ukrán erők felkészültek a déli orosz előrenyomulásra. Voloscsin november 12-én azt mondta, hogy Oroszország „bármelyik nap” újabb támadást indíthat Zaporizzsjai terület ellen. Ukrajna masszív erődítmények építésén dolgozik Zaporizzsja közelében – közölte a hadsereg vasárnap az Economisttal.
Korábban októberben Voloscsin azt mondta, hogy az orosz erők áttörésre készülnek a Zaporizzsjai területen Orihiv és Mala Tokmacska irányában. Ez a terület volt a fő tengelye a 2023-as ukrán déli ellentámadásnak, amely Robotine település felszabadításához vezetett, de nem ért el jelentősebb eredményeket.
Olekszandr Szirszkij főparancsnok november 2-án azt mondta, hogy Ukrajnának most „az egyik legerősebb” orosz offenzívával kell szembenéznie a totális háború kezdete óta.
Zelenszkij: létezik olyan légvédelmi rendszer, amely képes lelőni az új orosz hiperszonikus rakétát
Már léteznek olyan légvédelmi rendszerek, amelyek sikeresen le tudják lőni az olyan rakétákat, mint az Oresnyik, Oroszország új közepes hatótávolságú ballisztikus rakétája (IRBM) – mondta Volodimir Zelenszkij elnök vasárnap egy videóbeszédben.
Oroszország először csütörtökön vetette be a fegyvert egy Dnyipro elleni támadás során. Nem sokkal később Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy „jelenleg nincs mód ennek a fegyvernek az elhárítására”.
Zelenszkij cáfolta Putyin állítását, mondván, hogy a szakértők jelenleg elemzik a rakéta roncsait, és a szövetségesekkel együttműködve megfelelő válaszlépéseket dolgoznak ki.
„A világ rendelkezik olyan légvédelmi rendszerekkel, amelyek képesek az ilyen fenyegetésekkel szemben fellépni” – mondta Zelenszkij.
„Mindenkinek erre kell összpontosítania. Oroszországnak éreznie kell, hogy minden lépés, amit a háború kiterjesztése érdekében tesz, következményekkel jár számára” – tette hozzá.
Ukrajna a nemzetközi partnerekkel együtt dolgozik azon, hogy „közösen találjunk választ erre a legutóbbi orosz eszkalációs lépésre” – mondta. Zelenszkij azt is hozzátette, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nyilvánosságra hozta az első képeket a rakétadarabokról a médiának.
Putyin Oresnyik rakétáról bejelentése óta szakértők megkérdőjelezték a fegyver újdonságára vonatkozó állításait. Elemzők, köztük a Pentagon tisztviselői szerint úgy tűnik, hogy a rakéta nagymértékben az orosz RS-26 Rubezs IRBM-en alapul.
Libanon ideiglenesen fellélegezhet, ha beigazolódnak az értesülések: „nagyon közel van” egy tűzszüneti megállapodás Izrael és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport között – mondta egy regionális forrás a CNN-nek.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 15 óráig 492 940 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!