Lassan minden italért lepengetjük az 50 banis betétdíjat
Fotó: Bálint Eszter
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi. Az Euronews elemzése szerint ennek következtében azok, akik betétdíjas termékeket vásároltak, legalább 1,3 milliárd lejt, vagyis több mint 250 millió eurót veszítettek.
2024. október 29., 15:422024. október 29., 15:42
Honnan veszik az elemzés készítői ezt az összeget? – merül fel a kérdés. De megvan a magyarázat is. Mint emlékeztetnek, amikor egy gyártó a terméket a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) csomagolásával forgalomba hozza, akkor a Returónak 50 bani garanciát fizet. Ezt a pénzt akkor kapja vissza, amikor értékesíti a termékeket a kereskedelmi egységeknek, ahonnan a fogyasztók megvásárolják, lepengetve cosmagolóanyagonként az 50 banit.
Ha pedig a termék elfogyasztását követően visszaviszik a csomagolást, akkor visszakapják az 50 banit, az összeget pedig a Returo visszaadja a kereskedőnek.
A hivatalos bejelentések szerint pedig 2024-ben mintegy 4,8 milliárd műanyagból, alumíniumból vagy üvegből készült csomagolást adtak el betétdíjjal. Ami a visszaváltási arányt illeti, a műanyag csomagolások esetében ez az arány 50 százalék, a fémdobozok esetében 48 százalék, az üveg esetében pedig 47 százalék. Mivel a garancia 50 bani, ez azt jelenti, hogy közel 1,3 milliárd lej, azaz 250 millió eurónak megfelelő összeg nem került vissza a vásárlókhoz. Vagyis az összeg a Returónál marad.
Szeptemberben 558 millió csomagot helyeztek forgalomba, és a visszavételi arány 81 százalékos volt, magasabb, mint augusztusban, a műanyag esetében 80 százalékos, a fém esetében 84 százalékos visszaváltási arány között ingadozva.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
– von mérleget elemzésében az Euronews.
A hatósági tájékoztatás szerint az országban jelenleg mintegy 4000 visszaváltó automata működik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
1 hozzászólás