Lassan minden italért lepengetjük az 50 banis betétdíjat
Fotó: Bálint Eszter
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi. Az Euronews elemzése szerint ennek következtében azok, akik betétdíjas termékeket vásároltak, legalább 1,3 milliárd lejt, vagyis több mint 250 millió eurót veszítettek.
2024. október 29., 15:422024. október 29., 15:42
Honnan veszik az elemzés készítői ezt az összeget? – merül fel a kérdés. De megvan a magyarázat is. Mint emlékeztetnek, amikor egy gyártó a terméket a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) csomagolásával forgalomba hozza, akkor a Returónak 50 bani garanciát fizet. Ezt a pénzt akkor kapja vissza, amikor értékesíti a termékeket a kereskedelmi egységeknek, ahonnan a fogyasztók megvásárolják, lepengetve cosmagolóanyagonként az 50 banit.
Ha pedig a termék elfogyasztását követően visszaviszik a csomagolást, akkor visszakapják az 50 banit, az összeget pedig a Returo visszaadja a kereskedőnek.
A hivatalos bejelentések szerint pedig 2024-ben mintegy 4,8 milliárd műanyagból, alumíniumból vagy üvegből készült csomagolást adtak el betétdíjjal. Ami a visszaváltási arányt illeti, a műanyag csomagolások esetében ez az arány 50 százalék, a fémdobozok esetében 48 százalék, az üveg esetében pedig 47 százalék. Mivel a garancia 50 bani, ez azt jelenti, hogy közel 1,3 milliárd lej, azaz 250 millió eurónak megfelelő összeg nem került vissza a vásárlókhoz. Vagyis az összeg a Returónál marad.
Szeptemberben 558 millió csomagot helyeztek forgalomba, és a visszavételi arány 81 százalékos volt, magasabb, mint augusztusban, a műanyag esetében 80 százalékos, a fém esetében 84 százalékos visszaváltási arány között ingadozva.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
– von mérleget elemzésében az Euronews.
A hatósági tájékoztatás szerint az országban jelenleg mintegy 4000 visszaváltó automata működik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
1 hozzászólás