Bércsökkenésre panaszkodnak a közalkalmazottak

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Bár Emil Boc kormányfő korábban arról biztosította a közalkalmazottakat, hogy az állami költségvetésből fizetettek havi bére nem fog csökkenni az egységes bérezési törvény alkalmazásával, egyre többen jelezték a napokban a közszférából, hogy akár több száz lejjel is kevesebbet kaptak kézhez.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Végh Balázs

2010. február 19., 09:222010. február 19., 09:22

Mint ismeretes, a jogszabály január elsejétől lépett hatályba, a közalkalmazottaknak pedig az elmúlt napokban kézbesítették első idei fizetésüket. Miközben sokan tolvajt kiáltanak, a munkaügyi tárca csillapítani próbálja a kedélyeket. Az ügyben Valentin Mocanu szakállamtitkár úgy nyilatkozott, nem fordulhat elő, hogy bárki is kevesebbet keresett volna januárban, mint decemberben vagy novemberben, szerinte az okozhatta a csökkenést, hogy egyes munkáltatók rosszul értelmezték a törvényt. Mint mondta, megvizsgálják a panaszokat, s kijavítják az esetleges hibákat.

Abszolút értékben csökken a közalkalmazottak jövedelme, fogalmazták meg a háromszéki szakszervezeti vezetők is. Ferencz Tibor, az önkormányzati szakszervezetek tömörülésének (FNSA) Kovászna megyei elnöke a Krónikának úgy fogalmazott, homályos a jogszabály, mert a fizetési jogról (drepturi salariale) rendelkezik, aminek a pontos meghatározását nem tudják, és nem is találják. Az érdekvédelmi szervezet vezetője úgy tudja, az alapfizetés valóban nem csökken, de a különböző juttatások, például az étkezési utalvány megvonásával akár egyharmaddal is kevesebb lehet az a pénz, amit a közalkalmazott valójában hazavihet.

Kinek járna nagyobb fizetés?

A tanároknak és az orvosoknak kellene adni a legnagyobb fizetést – mutat rá egy napokban közzétett felmérés, amely a Myjob fejvadászhonlap megrendelésére készült. A megkérdezettek 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy orvosokat kellene jobban megbecsülni, s a lehető legnagyobb fizetést biztosítani számukra, a második helyre a tanárok kerültek 23,68 százalékkal, majd a tudományos kutatók következnek 16,94 százalékkal.

Nem ennyire adakozó azonban a romániai lakosság az egyébként egyik legnagyobb fizetéseket hazavivő bírák esetében, alig 4,99 százalékuk támogatná, hogy ők keressenek a legjobban. Hasonló a helyzet a rendőrökkel is, akiket szintén alig 3,68 százalék jelölt meg válaszában. Eközben a honatyákat 2,45, az ügyészeket 2,18, a polgármestereket 0,95, a kulturális intézmények vezetőit 0,8, a minisztereket 0, 47 százalék preferálta.

Ferencz Tibor elmondta, a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalban most zajlik az első új módszerű kiszámítás, így még nincsenek pontos adatai arról, hogyan alakultak a bérek. „Az étkezési utalványok megvonása nagy érvágás volt, hiszen egy középfokú végzettséggel rendelkező alkalmazott így már a havi 900 lej helyett csak 600 lejt tehet zsebre. A kollektív munkaszerződés nem írhatja felül a törvényt, így valószínű, hogy az abban rögzített, korábban kiharcolt jogokat is elveszítik” – véli Ferencz Tibor, aki azt is közölte, hogy a szakszervezet megyei vezetői jövő hétre tanácskozást hívtak össze, és előfordulhat, hogy úgy döntenek,  pert indítanak a kormány ellen.

Valóban a könyvelőkben van a hiba?

Csatlós Mihály Levente, a felsőháromszéki pedagógusok demokratikus szakszervezetének elnöke a Krónika megkeresésére azt is kifogásolta, hogy helyi szinten nem alkalmazzák az érvényes bírósági döntést. „Az 50 százalékos fizetésemelésre vonatkozó törvény gyakorlatba ültetésére pert is nyert a szakszervezet, és bár az iskolai könyvelők bérére ugyanúgy vonatkozik, ők mégsem merik alkalmazni, mert féltik a munkahelyüket. Még az sem kizárt, hogy a kormányfőnek és a minisztereknek igazuk van, és nem csökkenne a fizetésünk, ha helyi szinten valóban jól alkalmaznák a törvényt” – vélekedett Csatlós. Ugyanakkor elmondta, sok pedagógus korábban megpályázta és megkapta az érdemfizetést, mivel ettől az évtől már ez a javadalmazás nem jár, emiatt is jelentősen csökken a tanárok bevétele.

Elindul a vándorlás a magánszférába

Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere szerint a megyeközpont önkormányzatának kötelékében dolgozó 206 közalkalmazott nagy része épp csak a minimálbér fölötti összeget kapja meg havi alapfizetésként. Az elöljáró úgy tudja, azok az alkalmazottak, akik eddig 1500 és 2000 lej közötti összeget kerestek, mostantól már csak 1000 lejt vihetnek haza. „Több, jól képzett szakemberünk jelezte, hogy azonnal elhagyja az intézményünket, amint jobb ajánlatot kap a magánszférából. Először a mérnökeink mennek majd el, akik az útépítés és -javítás irányításával foglalkoznak. Őket azok fogják követni, akiket az európai uniós pénzeken pályázatírásra és a közbeszerzések lebonyolítására képeztünk ki” – véli Szatmárnémeti első embere. Ilyés úgy látja, amennyiben a kormány nem emeli meg a közalkalmazottak béreit, nem lesz kivel dolgozniuk, és a munkát ki kell adniuk majd magáncégeknek.

„Továbbra is azok az emberek végzik majd el a munkát, akik korábban, de immár többszörös fizetésért, magáncégek alkalmazottjaiként. Az állam meg ahelyett, hogy most tisztességesen megfizetné őket, majd fizet a bérmunkáért, és akkor már számolhat az áfával is” – mondta Ilyés. A szatmári elöljáró szerint annak ellenére, hogy a közalkalmazottak alapfizetését nem csökkentették, sokkal kevesebbet keresnek, mint korábban, hiszen az összes pluszjuttatást és érdemkiegészítést levonták a bérükből, emellett pedig a túlóráikat sem fizetik ki.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
2025. május 13., kedd

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben

Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét