55 ezer eurós keretig lehet új erőgépet vásárolni az állami roncstraktorprogram keretében
Fotó: Orbán Orsolya
Kérészéletűnek bizonyult a bukaresti környezetvédelmi minisztérium által 500 millió lejes kerettel meghirdetett roncstraktorprogram: rövid működése után a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott, ezért a programot elnapolták. A Krónikának nyilatkozó minisztériumi illetékes szerint pár napot is eltarthat a roncstraktorprogram hibáinak elhárítása. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus elmondta, a program iránt óriási az érdeklődés, ezért megtörténhet, hogy újraindulása után akár egy óra alatt is kimerülhet a pénzkeret.
2025. május 13., 07:572025. május 13., 07:57
Mint arról beszámoltunk, alig indult el hétfő reggel a roncstraktorprogram keretében a támogatási kérelmek online nyilvántartásba vétele, műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) le is állította az informatikai rendszert. A bukaresti környezetvédelmi minisztérium főtitkár-helyettese, Bárczi Győző a Krónikának elmondta, hogy
Egyszerre annyian jelentkeztek be, hogy a szerver nem bírta a ,,rohamot”. ,,Ez a jobbik eset, de a minisztérium szakemberei azt sem zárják ki, hogy hackertámadás történt, amire szintén volt példa a minisztérium informatikai rendszerében. Jelenleg folyik az eset kivizsgálása, és remélhetőleg a legrövidebb időn belül – akár pár nap késéssel – újraindulhat a program” – fogalmazott portálunknak a minisztérium magyar főtitkár-helyettese.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő a roncstraktorprogrammal kapcsolatban a Krónikának úgy fogalmazott, óriási az érdeklődés a környezetvédelmi minisztérium kiírása iránt, így megeshet, hogy a műszaki problémák elhárítása után, a program újraindulásakor akár egy óra alatt is elfogyhat a pénz. Ez azt mutatja, hogy a mezőgazdasági termelők körében nagy az érdeklődés az új traktorok és mezőgazdasági gépek vásárlása iránt.
– mutatott rá az RMDSZ-es képviselő. Magyar kiiktatandó problémának tartja, hogy habár a program kizárólag természetes személyek számára lett kiírva, ezt a kitételt ügyeskedéssel számos nagyvállalkozás kikerüli. Bevett gyakorlat, hogy magánszemélyek nevére földterületeket írnak ki a települések mezőgazdasági regiszterében, így sok olyan álgazda pályázhat, akinek erre nem volna törvényes jogalapja.
Magyar szerint a program korábbi kiírásától eltérően mostanra sikerült néhány pozitív módosítást belevinni, ami gördülékenyebbé teszi a források lehívását. A szakpolitikus kiemeli a programnak a gazdák irányába történő elmozdulását, azaz nem közvetítőkön, dílereken keresztül történik az igénylés, hanem az igénylőnek kell kitöltenie a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) honlapján az online kérelmet, amit az igénylő személyesen tehet meg saját IP-címéről. Ezzel sikerült kiiktatni a ,,közvetítőket”, akik jelentős összegeket igényeltek a pályázó gazdáktól.
A roncsprogram módosításának nem mindenki örül, hiszen a gazdák egy része nincs hozzászokva az online pályázáshoz, ami ráadásul olyan számítógépes rutint és gyorsaságot igényel, amivel a kevésbé tapasztalt számítógép-felhasználók nem rendelkeznek. Felvetésünkre Magyar Lóránd úgy fogalmazott, hogy a Környezetvédelmi Alapkezelő programja megegyezik a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) internetes felületével, amit ma már a legtöbb gazda képes kezelni, hiszen ezen keresztül történik a kapcsolattartás a román kormány és az európai uniós közvetlen agrártámogatásokat folyósító állami hivatallal.
illetve milyen bizonyító iratok másolatát kell csatolni, stb. A falugazdászok, a mezőgazdasági szakemberek ennél többet nem tehetnek, a programba való bejelentkezést személyesen a gazda végezheti el” – mutatott rá portálunknak a Szatmár megyei mezőgazdasági szakember.
A roncstraktorprogram keretében a szakminisztérium által hivatalosan láttamozott, 121 traktor- és mezőgép-forgalmazó cégtől lehet erőgépet, vagy mezőgépeket vásárolni. A roncsprogramban a gazdák kiöregedett, használaton kívüli traktort vagy más mezőgépet, de akár személygépkocsit is leadhatnak. Cserébe 55 ezer euró értékben vásárolhatnak traktort vagy mezőgazdasági gépet. Az állami támogatás részeként a leadott gép vagy gépjármű után a gazda az új eszköz árának 65 százalékát kapja meg vissza nem térítendő támogatásként. A 40 évnél fiatalabb gazdálkodók számára a támogatás értéke az új mezőgép árának 80 százaléka.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a program beindulása előtt, a múlt héten büntetőfeljelentést tett az ügyészségen ismeretlen tettesek ellen, akik tanácsadói minőségben tetszelegve azt ígérik a gazdáknak, pénzért cserébe el tudják intézni, hogy a mezőgazdasági termelők bekerüljenek a programba. A szaktárca vezetője felhívta a figyelmet, hogy az ilyen gyakorlat jogellenes: az online pályázatot kizárólag az igénylő töltheti fel a Környezetvédelmi Alapkezelő számítógépes rendszerébe.
Idén ötezer erőgép megvásárlását teszi lehetővé a Környezetvédelmi Alap által finanszírozott roncstraktorprogram. Az 55 ezer eurós felső keret leszűkíti a nagy traktorgyárak kínálatát. Szakemberrel jártuk körül a pályázati lehetőséget.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
szóljon hozzá!